Tekil Mesaj gösterimi
Alt 28.07.12, 17:47   #2 (permalink)
Pl1
Mary Poppins
 
Pl1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jun 2010
Mesajlar: 15.346
Teşekkürleri: 24.355
11.087 mesajına 221.907 kere teşekkür edildi.
StandartBasri & Fatoş (Blonde)


Blondie, King Features Syndicate için 15 Eylül 1930'da Murat (Chic) Young tarafından yaratılmıştır. Blondie Boopadoop ya da ülkemizdeki yayın başlığıyla Fatoş, günlük bantın başlangıcında oldukça yeteneksiz bir playboy, demiryolu zengininin oğlu olan Dagwood Bunstead'ın (yani Basri) peşinde olduğu kuş beyinli, son moda giyinen bir kızdır. 17 Şubat 1933 tarihli bantta Blondie, kendisiyle evlenmesini istemeyen ve babası tarafından reddedilen Dagwood'la dünya evine girmiştir. Bu tarihten itibaren bant günümüze değin gelen kahraman görünüşlü bir mizahi çizgiroman ve aile çizgiromanı konseptleri arasında bir ortayol olarak kabul edilegelmiştir.

Blondie, daima Bumstead Ailesinin gerçek reisi gibi davranan sadık bir eş ve sevecen bir arkadaş olmuştur. Cazibesinden uzun yıllar boyu hiçbir şey kaybetmemiş, buna cesaretin gerçek özelliklerini ve kararlılık meziyetlerini de eklemistir. Ayrıca kocası Dagwood'u kendi girdiği birçok zor durumdan kurtarmak durumunda kalmıştır. Henüz yeni evli bir çiftken, 1934 yılında Alexander adını verdikleri bir erkek çocukları olmuş, onu 1941'de kızları Cookie takip etmiştir. Yine Bumstead Ailesi'nin etrafında dolanıp duran birçok renkli karakter, -ki en önemlileri komşuları Herbert ve Tootsie Woodley, Dagwood'un huysuz patronu Mr. Dithers, rahat vermeyen postacı Mr. Beasley ayrıca ailenin köpeği Daisy ve onun beş yavrusu- seride boy gösterip sevimli karı kocaya eşlik etmiştir. Bu küçük ama sevimli dünya sürekli heyecan içindedir ve onun espri ve mizah temelli yapısı Blondie,ye muazzam, beğeni üzerine beğeni toplayan bir karizma kazandırmıştır.

Bantın sadeliği, mutlu ve iyimser görünüşü, sabitlenmiş olan pozitif bakış açısı ona uluslararası bir popülerlik de sağlamıştır. Uzun bir süre transfer üzerine transfer gören çizgiroman serisi birçok yabancı dile çevrilmiş ve bu sayede ortaya çıkan uluslararası izleyici kitiesiyle birlikte yüz milyonlarca hayrana sahip olmayı başarmıştır. 1932'den 1950 yılına değin tam 28 adet filmi, televizyon dizisi çekilmiş ve pek çok roman versiyonu yayınlanarak serinin ününe ün katmıştır. Bu arada bir dönem yayınlanan periyodik Blondie çizgiroman dergi serisini Paul Fung çizmiştir.

Ülkemizde ilk olarak 1950 yılında Hürriyet Gazetesi'nde Fatoş adıyla günlük bantdan, kısa bir süre sonra da renkli Pazar ilaveleri çıkmıştır. Blondie, ayrıca çeşidi dergilerde basılan maceralarıyla kariyerini zenginleştirmiştir: 1952 yılından itibaren yayınlanan 1001 Özel adlı haftalık derginin bazı sayılarında Basri, Basri ile Acar ve Fatoş başlıklarıyla boy göstermiştir. Sonraki yıllarda ise 1956'da Nihat Özcan'ın Resimli Fatoş Ailesi adıyla yayınladığı seride; 1967'de yine Nihat Özcan'ın Fatoş dergisinde dolgu malzemesi konumunda kalarak; 1960'ların sonunda 7 Gün'de; 1970'de Bücür'de; 1966, 1969, 1970, 1972, 1973 ve 1975'de Şilliler Yayınevi logosuyla sonradan ciltienen fasiküller halinde haftalık dergi, 1979'da ciltli Yeni Fatoş olarak; 1979'da Taner Yayınları'nca ve Fuat Yılmaz'ın Bora Yayınları tarafından kendi başlıklı dergisinde; 1980'lerde Mustafa Dilgül tarafından kendi adını taşıyan yarı renkli albümlü bir seride ve Televizyon Kahramanları adlı bir dergide maceraları ardarda yayınlanmıştır. Nisan 1982 tarihinden itibaren Türk çocuklarına İngilizceyi kolay bir yöntemle öğretme programı çerçevesinde Artun Altıparmak yönetiminde yayınlanan Hello adlı dergide Blondie başlığıyla renkli bantları yayınlanmıştır. 1991'de ise Hürriyet Magazinde bir süre haftalık olarak gözükmüştür.

Hürriyet Gazetesi'nde uzun yıllar devam eden bant maceralarının ardından, Türkçeleştirilen ismi Fatoş ve Basri başlığını alarak Eylül 2002'den itibaren bu tarihte yayına başlayan Vatan Gazetesi sayfalarına taşınmıştır.
__________________


Pl1 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Bu mesaj için Pl1 kullanıcısına teşekkür eden 12 üyemiz: