Kuflu Forum  

Geri Git   Kuflu Forum > Genel Kategori > E-Kitap > Kitap ÖzetleriSuzanne Collins - Açlık Oyunları

Kitap Özetleri


Yeni Konu aç  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 22.06.11, 08:46   #1 (permalink)
Müdavim Üye
 
PERİ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Apr 2010
Mesajlar: 2.080
Teşekkürleri: 3.462
337 mesajına 4.900 kere teşekkür edildi.
Lightbulb Suzanne Collins - Açlık OyunlarıAÇLIK OYUNLARI (1 KİTAP)


Katniss Everdeen 12. mıntıkanın dikiş adı verilen fakir bir bölümünde 12 yaşındaki kardeşi Prim ve annesi ile yaşıyordu. Babası kömür madeninde hayatını kaybettiğinde evin geçimini Katniss yasak bölgede avlanarak ve avladıklarını değiş tokuş yaparak sağlıyordu. Annesi eşi kaybetmenin üzüntüsü ile kendine gelememişti. Katniss’e ormanda avlanırken kendisinden birkaç yaş büyük olan gale yardım ediyordu. Galede ailesini babası olmadığı için geçindiriyordu. Aralarında güçlü bir bağ vardı.

Açlık oyunları için haraç toplama gecesi gelmişti. Açlık Oyunları'ran çok basit kuralları var: Her mıntıka ayaklanmalara karşı bir ceza olarak, haraç olarak adlandırılan, birer kız ve erkek evladını vermek zorunda. Bu yirmi dört haraç, içinde alev alev yanan bir çölden, dondurucu bir çorak araziye kadar her şeyi kapsayan, geniş bir açık hava arenasına hapsediliyor. Birkaç haftalık bir süre boyunca, yarışmacıların ölümüne mücadele vermesi gerekiyor. Ayakta kalmayı başaran son mıntıka galip sayılıyor.Bütün oyun canlı olarak halk tarafından seyredilebiliniyordu.

Halk bu geceye katılmak zorundaydı karşı gelirlerse Capitol tarafından 13 mıntıka gibi yok edileceklerdi.İnsanlar açlıkla mücadele ettikleri için bu kuraya 1 mozaik taşı karşılığı adlarını yazdırıyorlardı.Bu taşlar bir ailenin bir yıllık tahıl ihtiyacını karşılıyordu. Prim bu sene ilk defa kuraya giriyordu. Sonunda kurada kızlardan Prim çıkıyor ve Katniss kardeşinin ölüme gitmemesi için onun yerine aday oluyor. Erkeklerden fırıncının oğlu Peeta Mellark seçiliyor. Seçilenler son kez aileleri ile görüştürülüp oradan ayrılıyorlar.
Trende ikisine arenaya kadar koçluk yapmak üzere Haymitch ve Effie Trinket eşlik etti. Haymitch 30 yıl önceki açlık oyunlarını kazanmıştı ama onu 12 mıntıkada herkes ayyaş olarak bilirdi.

Sonunda tren oyunların yapılacağı yere varıyor.İkisini hazırlamak için stilistler görevlendiriliyor. Katniss stilisti Cinna idi. Cinna ona açılış gecesi için ateş saçan pelerinli bir kıyafet giydirdi. Bütün mıntıkalar kendi yaptıkları işe göre kostüm giyiyorlardı. Peeta ayn kıyafetten giymişti. Halk onlara hayran kaldı. Diğer günleri idman sahasında çalışma yaparak gösterdiler. Her ikisi de kendi asıl kabiliyetlerini asla rakiplerine belli etmediler.3. günün sonunda oyun kurucuların karşısına tek tek çıktılar. Oyun kurucuların verdiği puanlar bahisleri tetikliyor ve yarışmacıların sponsor edinmesini sağlıyordu. Sponsorlar yarışma sırasında haraçlara (yaramacılara) ihtiyaç duydukları eşyaları satın alarak onlara gönderiyorlardı.Bu her türlü eşya olabilirdi.Bu yarışmaya birde eğitimli haraçlar katılıyordu ve birinciler daima onlar oluyordu. Bunlar genellikle ilk 4 mıntıkadan çıkıyorlardı. En yüksek puan 12 idi ve Kattnis 11 ,Peeta ise 8 alarak herkesi şaşırttılar.

Sunum gecesi en son Peeta çıkıyor.Bir anda konuşmasının sonunda Katniss’e aşık olduğunu açıklıyor. Katniss şok ve çok sinirleniyor. Haymitch oyun boyunca sevgili gibi davranmalarını istiyor.
Arena günü bütün haraçlar tek başlarına fanus içinde alana alınıyor. Alan içerisine onlar için hayati önem taşıyan alet ve yiyecekler bırakılıyor. Katniss sirenle önündeki çantayı almaya çalışırken onu öldürmek için haraçlar harekete geçiyor. Katniss çantayı alarak ormana kaçıyor. Bütün gece yürüyor ve sonunda yorgunluktan ve susuzluktan dolay uyumak için gece bir ağacı üstünde geçiriyor.Gece arenada ölen 11 haracın resmi gökyüzüne yansıtılıyor ve böylece kalanlar belli oluyor. Sabah seslerle uyandığında 1.-2. ve 4. kariyer haraçları ile Peeta ‘ı görünce şok oluyor. Onlar gidince su bulmak için uğraşıyor .Sonunda suyu buluyor ama oyun kurucular daha fazla ölüm görmek için onu ve diğerlerini ateş topları yağmuruna tutuyor. Katniss yangından kaçarak bir ağaç tepesine siniyor. Ama yine o kötü grupla karşı karşıya geliyor. Sonunda yerini belirtiyor. Onu yakalayamıyorlar ve sabahı beklemeye başlıyorlar. Katniss diğer haraç Rue fikri sayesinde sabah onlar uyanmadan üstlerine iz sürürcü arı kovanını boşaltıyor.Kendisini ve Peeta arı sokuyor ve 2 haraçcı orada ölüyor. Katniss Peeta yardımı ile ok ve yayı alarak ortadan kayboluyor. Gece Rui le karşılaşıyor ve birlikte hareket ederek kariyer haraççılarının yiyecek stokunu havaya uçuruyorlar. Ama olaydan bir gün sonra Rui yakalanıyor ve Katniss onu kurtarmak için onu yakalayan haraçı öldürüyor ama Rui olaydan kurtulamıyor ve ölüyor.

Oyun kuralları değişiyor ve aynı mıntıkadan iki haraççı sağ kalırsa galip olacakları açıklanıyor. Katniss kuralı duyunca Peeta aramaya başlıyor ve onu yaralı şekilde buluyor ve bir mağaraya sığınıyorlar.Katniss ona bakarken aralarındaki bağ kuvvetleniyor. Peeta durumu ciddileşiyor ve katniss onu kurtarmak için arenaya kendisi için bırakılan çantayı almaya peeta uyku ilacı(sponsorlar tarafından ona arenadaki dövüşe katılabilmesi için gönderiliyor) içirerek gizlice gidiyor.Katniss arenadan Rui ile aynı mıntıkadaki adam sayesinde yaralıda olsa kurtuluyor ve peeta için gerekli ilacı alabiliyor.
Oyun alanında 4 kişi kaldıklarını öğreniyorlar ve yemek bulmak için zorunlu olarak mağaradan çıkıyorlar. Yemek toplama sırasında Peeta bilmeden topladığı zehirli meyveyi onlar ortada yokken tilki suratlı kız çalarak yiyince oda ölüyor. Göl kenarına kariyer haraççısı Cato ile karşılaşmak için gittiklerin de Cato kovalayan mutasyon yaratıkları ile karşılaşırlar ve arenaya kaçmaya başlarlar. Arenada bir heykele tırmanırlar ama bu sırada Peeta yaratıklar tarafından bacağından kötü şekilde yaralanır tekrar. Bu sırada Cato kendine gelince Peeta saldırı r ve onu öldürmeye çalışır. Katniss Peeta sayesinde Cato yaralar ve Cato yaratıkların arasına düşer ama ölmez. Yaratıklar önceden ölen yarışmacıların mutasyon geçirmiş hali olduğunu Katniss anlar.Katniss Peeta ‘ın bacağını sarar ama durum kötüdür. Saatler sonra Cato ölmediğini anlarlar ve mecburen Katniss tek oku ile onu öldürmek zorunda kalır. Fakat yarış bitmemiştir.capitol tekrar kuralı değiştirir ve tek bir galibin olması gerektiğini açıklar. Katniss ve Peeta birbirlerini öldürmektense intihara kalkışırlar. Capitol canlı yayında onların intiharının halkı ayaklandırmaması için onları galip ilan eder.

Peeta hastaneye kaldırılır ve ameliyat edilir. Katniss inde yaraları hastanede iyileştirilir. Galibiyet kutlamaları bitince trenle tekrar yola evlerine dönerler . Katniss in kafası Peeta dolayı karışıktır ve ona soğuk davranır. Bu arada Capitol un düşmanlığını da kazandıklarını unutmamışlardır.Nede olsa bütün güç Capitol de idi.

Bakalım 2. kitapta olaylar nerelere varacak. 2 kitabın özetini en kısa zamanda siteye koyacağım .SERİ BİLGİSİ
AÇLIK OYUNLARI - 1
ATEŞİ YAKALAMAK- 2
[Link Görmek ve Forumumuzdan Yararlanmak İçin Üye Olmasınız. ]
ALAYCI KUŞ- 3
[Link Görmek ve Forumumuzdan Yararlanmak İçin Üye Olmasınız. ]
__________________
__________________
PERİ isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Bu mesaj için PERİ kullanıcısına teşekkür eden 93 üyemiz:
Teşekkürleri Göster / Gizle

Alt 22.06.11, 19:14   #2 (permalink)
Yeni Üye
 
Karaborsa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jun 2011
Mesajlar: 36
Teşekkürleri: 10
8 mesajına 41 kere teşekkür edildi.
Standart

teşekkürler
Karaborsa isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Bu mesaj için Karaborsa kullanıcısına teşekkür eden 4 üyemiz:
Alt 24.07.11, 14:01   #3 (permalink)
Yeni Üye
 
mavikelebek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jul 2011
Mesajlar: 49
Teşekkürleri: 4
9 mesajına 15 kere teşekkür edildi.
Standart

teşkkürler
mavikelebek isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Bu mesaj için mavikelebek kullanıcısına teşekkür eden 2 üyemiz:
Alt 01.08.11, 13:55   #4 (permalink)
Yeni Üye
 
ridvan310 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Aug 2011
Mesajlar: 21
Teşekkürleri: 14
2 mesajına 3 kere teşekkür edildi.
Standart

eline sağlık
ridvan310 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Bu mesaj için ridvan310 kullanıcısına teşekkür eden 2 üyemiz:
Alt 11.08.11, 12:28   #5 (permalink)
Üye
 
cybll - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: May 2010
Mesajlar: 151
Teşekkürleri: 0
11 mesajına 15 kere teşekkür edildi.
Standart

teşekkürlerrr
cybll isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Bu mesaj için cybll kullanıcısına teşekkür eden 2 üyemiz:
Alt 11.08.11, 22:08   #6 (permalink)
Yeni Üye
 
mateocolomb - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Aug 2011
Mesajlar: 1
Teşekkürleri: 6
1 mesajına 2 kez teşekkür edildi.
Standart teşekkürler

tesekkürler
mateocolomb isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Bu mesaj için mateocolomb kullanıcısına teşekkür eden 2 üyemiz:
Alt 13.08.11, 10:29   #7 (permalink)
Müdavim Üye
 
amaya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Oct 2010
Mesajlar: 1.448
Teşekkürleri: 1.529
259 mesajına 1.088 kere teşekkür edildi.
Thumbs up

Peri, çok teşekkürler, ellerine emeğine sağlık...

Filmide şu ara çekiliyordu galiba...
amaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Bu mesaj için amaya kullanıcısına teşekkür eden 2 üyemiz:
Alt 02.09.11, 15:24   #8 (permalink)
zoe
Yeni Üye
 
zoe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Mar 2010
Mesajlar: 19
Teşekkürleri: 2
3 mesajına 6 kere teşekkür edildi.
Standart

tsklewrr
zoe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Bu mesaj için zoe kullanıcısına teşekkür eden 3 üyemiz:
Alt 05.09.11, 00:20   #9 (permalink)
Üye
 
adwes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jul 2011
Mesajlar: 270
Teşekkürleri: 294
11 mesajına 13 kere teşekkür edildi.
Standart

Çok methini duydum. Okuyayım artık. Teşekkürler.
adwes isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Bu mesaj için adwes kullanıcısına teşekkür eden 2 üyemiz:
Alt 06.09.11, 21:34   #10 (permalink)
Yeni Üye
 
ayyas123 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Sep 2011
Mesajlar: 47
Teşekkürleri: 11
3 mesajına 4 kere teşekkür edildi.
Standart

Teşekkürler.
ayyas123 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Bu mesaj için ayyas123 kullanıcısına teşekkür eden 2 üyemiz:
Cevapla

Etiketler
aclik, collins, oyunlari, suzanne


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB kodu Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkTüm Zamanlar GMT +2 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 12:40.


Powered by vBulletin® Copyright © 2017 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.
2008-2017 Her hakkı kendinde saklı olan forum.
Sitemiz bir forum sitesi olduğu için kullanıcılar paylaşımlarını önceden onay almadan anında siteye yazabilmektedir. Bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Yinede sitemizde yasalara aykırı unsurlar bulursanız iletisim adresine bildirebilirsiniz, şikayetiniz incelenip en kısa sürede gereken yapılır.