Kuflu Forum  

Geri Git   Kuflu Forum > Genel Kategori > E-Kitap > Kitap ÖzetleriSuzanne Collins - Açlık Oyunları 2 - Ateşi Yakalamak

Kitap Özetleri


Yeni Konu aç  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 14.07.11, 08:34   #1 (permalink)
Müdavim Üye
 
PERİ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Apr 2010
Mesajlar: 2.053
Teşekkürleri: 3.462
337 mesajına 4.884 kere teşekkür edildi.
Lightbulb Suzanne Collins - Açlık Oyunları 2 - Ateşi Yakalamak

ATEŞİ YAKALAMAK ÖZETİ


Katniss ve Peeta eve dönmüşlerdi ama olaylar henüz bitmemişti. Onlar artık gelecek oyunlarda koçluk yapmak zorunluydular. Ama öncelikle zafer turu yapmak için bütün mıntıkaları ziyaret etmek zorundalardı.
Katniss ve Peeta arası eve döndüklerinden beri soğuktu. Katniss ihtiyacı olmadığı halde gale madende çalıştığı için onun ailesi için avlanmaya tek başına gidiyordu. Katniss o istamadiği an gelmişti zafer turları.Bu gezi Peeta ve onun için çok farklı olacaktı. Katniss Başkan Snow tarafından diğer mıntıkalarda ayaklanmalara neden olduğu için tehdit edilmesi yüzünden yine Peeta ile sevgili rolünü devam etmek zorunda kalacaktı. Yolculuk öncesi Katniss gelinlikli resimleri Capitol başkanının isteği üzerine çekildi ve Capitol halkının oylamasına sunuldu.
Daha sonra yolculuk hazırlıkları başladı. Haymitch ve Peeta başkan Snow tehditelrini öğrenmesi fazla uzun sürmedi.
11.mıntıka yolculuğun ilk durağı oldu. Burada Katniss için bu mıntıka Rue sayesinde farklıydı. Peeta ve katniss yaptığı konuşma sonunda silahlar patlamış ve ortalık bir anda karışmıştı. Diğer mıntıkaların turu bitince Capitole geldiler. Peeta burada halkın önünde Katniss evlilik teklifinde bulundu Ama bu ayaklanmaları bastırmak için ne kadar yeterli olacaktı Katniss bilemiyordu. Son durak kendi evleri oldu.
13. mıntıka yok edilen yer. Katniss 13. mıntıkaya gitmek için 8. mıntıkadan kaçan 2 kadına ormanda rastlamış ve onlara yardım etmişti. 12. mıntıkada hayat değişmeye Gale kırbaçlanması ve Katniss onu kurtarmaya çalışmasıyla değişmişti. Başkan buradaki eski askerleri değiştirmişti. Yeni askerler mıntıkada korku saçıyorlardı.Sonunda toplanma günü geldi ama yeni adayların seçilme günü olmadı bu eski kazananların yeniden seçilmesi oldu.
Katniss ve Haymitch yerine haraç olan Peeta yeniden areneya dönmüş oldular. Haymitch le ikiside birbirlerini hayatta tutmak için gizli anlaşma yaptılar.
Capitol’e vardıklarında eski galip haraçlarla bir araya geldiler. ve Haymitch ikisine de kendilerine oyun sırasında yandaş bulmalarını istedi ama Katniss ve Peeta bunu istemediklerine karar verdiler. Mülakat gecesinde Katniss Cinna tarafından hazırlanan gelinlikle sahnede yerini aldığında olacaklardan onunda haberi yoktu. Gelinlik bir anda alev aldı ve siyah bir gelinlik ortaya çıktı. Bu kıyafetin en önemli özelliği Alaycı kuşa benzetilmesi oldu . Peeta ise katniss ‘le daha önce evlendiğini ve onun hamile olduğu yalanını herkese söyleyerek insanları oyunlara karşı galyana getirdi.Buna başkan Snow kötü kızdır.Bunun bedeli olarak Katniss oyun alanına çıkmadan Cinna’ nın ölesiye dövüldüğünü gördü.
Oyun arenası bu sefer göl üzerinde başladı.Yüzme bilen 4. mıntıkanın haracı Finnick ve Katnisss ilk karaya çıkanlar oldu. Finnick’in zıpkın ile Katniss’e saldıran 5. mıntıka haracını öldürmesi ve Finnick kolundaki Haymitch ‘in bileziğini fark etmesi Katniss onunla iş birliği yapmaya itti.Anlaşılan Haymitch ikisi için müttefik ayarlamışt. Finnick yüzme bilmeyen Peeta buluınduğu yerden alarak kumsala çıkardı. Onlara 4.mıntıkanın kadın haracı yaşlı Mags (her şeyle olta ve ağ yapabiliyor) katıldı. Diğer haraçların birbirlerini öldürmeye başlaması ve kendilerine yapılan saldırılardan sonra onlarda ormanda saklanmaya karar verdiler. Ama ormanda yol alırken Peeta güç sahasına bilmeden dokundu ve şokla geriye fırladı. Kalbi durmuştu ve onu hayata Finnick geri döndürmüştü. Bu oalydan dolayı Peeta iyice güçsüzleşmişti. Ekip kalacak yer ayarladıktan sonra Katniss grub için avlandı ve ağaçlardan su elde etmeyi bildi.Fakat oyun kurucular rahat durmuyorlardı ve onların kaldığı yere doğru zehirli gaz sisi yolladı. Hepsi bu gazdan kaçarken etkilendiler. Finnick sırtında Peeta ve Katniss sırtında Mags kaçmaya başladılar.Sonunda gazın kaslarını felç ettiğinden dolayı hareket edemeyeceklerini anlayınca Mags onlara yük olmamak için zehirli sisin içine dalarak intihar etti. Göl suyunun sise karşı iyileştirici gücü olduğunu Katniss keşfetti. 3 de iyileşmeye başladılar. Katniss Finnick yaralarını suda iyileştirirken mutta maymunlar ağaçlarda belirdi. Peeta su bulmak için ormanda idi. Peeta tam kumsala çıkarken maymunların saldırısına maruz kaldı. Ama maymunun darbesinden önce 6. mıntıkanın kadın haraçsı kendini Peeta siper etti ve çok kötü yaralandı. Maymunlarla savaş sürmüştü ama bir anda sanki hiçbir şey olmamış gibi maymunlar ortadan kaybolmuştu. Daha sonra bir anda devasal dalgalar çıkmış ve bir başka haraçın öldüğü top atışı duyulmuştu. Hemen bunun ardından kırmızılar içinde Johanna,(7.mıntıka haracı) VViress ve Beetee (kaçık ve Volta ) ortaya çıkmışlardı. Onlarda kan yağmurundan kaçmışlardı.Katniss’ in Johanna’ ya güvenmesi Finnick sayesinde olmuştu. Johanna diğer ikisini Katniss için getirmişti. Beetee (volta) sırtından yaralı idi ve Wiress ise devamlı tik tak diye bir şeyler mırıldnıyordu. Katniss Voltanın sırtındaki yarayı iyileştirmeye çalıştı.Gece sıra ile nöbet tuttuklar. Sabah Katniss bütün arenadaki durumu çözmüştü. Diğerlerini de uyandırıp arenanın bir saat gibi nasıl işlediğini anlattı. Peeta zaman dilimini gösteren bir harita çizdi. Bu sayede grup nerede olması gerektiğini artık biliyordu.
Volta onları öldürmek isteyen diğer 2 haraça tuzak kurmak istediğini katniss ve diğerlerine anlattı. Buna göre dalgalardan ve saat 12 de ağacın tepesine düşen yıldırımdan yararlanarak kumsalı elektrik verecek ve onları takip eden diğer haraçlar şokla öleceklerdi. Bu planı uygulamak için Johanna ve Katniss ağaca doladıkları telin diğer ucunu gölün dibine yerleştirip oradan kaçacaklardı. Ama her şey ters gitti ve diğer haraçlar onların tuzağını anladı ve teli kesti. Katniss ve Johanna telin kesildiğini fark ettikler. Bu sırada Katniss’in yakınındaki bobin patladı.Katniss en son gördüğü ormanda yattığı ve Johanna’nın bedenine bastırarak kolunu bıçakla yararak oradan uzaklaşmasıydı.Katniss biraz kendine geldiğinde hemen Peeta bulmaya çabaladı. Finnick’in peeta Johanna ile birlik olup öldürdüğünden şüpheleniyordu. Bu yüzden Finnick ona seslenmesine cevap vermedi ve saklandı. Peeta bıraktığı yere gittiğinde Voltu yerde yaralı olarak Peeta bıçağının üzeri telle sarılı olarak onun elinde gördü. Volta 2. plan olarak güç sahasını ortadan kaldırmaktı ama bunu kimseye söylememişti. Katniss durumu anladığında Peeta ona ormandan sesleniyordu. Oda düşmanların onu bulmaması için kendi yeri belli olsun diye bağırarak Peeta seslendi. 2 haraç onu öldürmek için çıktığı ağacın altına geldi. Katniss’in yayı ve oku hazırdı ama o haraççıları vurmak yerine güç sahasının zayıf noktasına tel sardığı okunu attı. Şimşek çakması ile güç sahası patladı Katniss yaralandı. Onu ağacın üstünden bir hava aracı alarak arenadan çıkarttı. Hastanede kendine gelince odasında yatan Voltu gördü. Artık aklında önce Peeta sonra başkanı yok etmek vardı.Peeta aramaya başladı ama bir odanın kapısına gelince gizli konuşmalara kulak misafiri oldu. Haymitch., Finnick ve Plutarch Heavensbee (oyun başkanı) gördü. Katniss çılgına dönmüştü. Peeta ‘ın, Johanna’nın ve Enobaria ile birlikte capitol başkanı tarafından tutsak edildiğini öğrendi ve Haymitch. Üstüne saldırıp yüzünü yaraladı. Artık bütün mıntıkalarda ayaklanma çıkmıştı ve olaylar büyümüştü. 13. mıntıka olaya dahil olmuştu. Katniss bunu kabul etmiyordu ama Gale’nin yanına gelmesi her şeyi değiştirmişti.devamı yakında ........


SERİ BİLGİSİ
AÇLIK OYUNLARI - 1
[Link Görmek ve Forumumuzdan Yararlanmak İçin Üye Olmasınız. ]
ATEŞİ YAKALAMAK- 2
ALAYCI KUŞ- 3
[Link Görmek ve Forumumuzdan Yararlanmak İçin Üye Olmasınız. ]
__________________
PERİ isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Bu mesaj için PERİ kullanıcısına teşekkür eden 74 üyemiz:
Alt 05.08.11, 16:17   #2 (permalink)
Yeni Üye
 
kitap_sefer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Aug 2011
Mesajlar: 1
Teşekkürleri: 0
1 mesajına 5 kez teşekkür edildi.
Standart

tşkkrlr..
kitap_sefer isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Bu mesaj için kitap_sefer kullanıcısına teşekkür eden 5 üyemiz:
Alt 06.10.11, 14:42   #3 (permalink)
Üye
 
dilhat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Mar 2010
Mesajlar: 800
Teşekkürleri: 101
52 mesajına 142 kere teşekkür edildi.
Standart

Ellerine sağlık...
dilhat isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Bu mesaj için dilhat kullanıcısına teşekkür eden 3 üyemiz:
Alt 13.10.11, 23:37   #4 (permalink)
Yeni Üye
 
EdepYahu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Sep 2011
Mesajlar: 9
Teşekkürleri: 10
2 mesajına 3 kere teşekkür edildi.
Standart

Tşkler
EdepYahu isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Bu mesaj için EdepYahu kullanıcısına teşekkür edenler:
Alt 18.12.11, 21:07   #5 (permalink)
Yeni Üye
 
cancano - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Dec 2011
Mesajlar: 1
Teşekkürleri: 1
1 mesajına 1 kere teşekkür edildi.
Thumbs up Tşkkrler

Saol kardeş
cancano isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Bu mesaj için cancano kullanıcısına teşekkür edenler:
Alt 26.12.11, 18:59   #6 (permalink)
Yeni Üye
 
yaso85 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Dec 2011
Mesajlar: 1
Teşekkürleri: 1
0 mesajına 0 kere teşekkür edildi.
Standart

teşekkürler
yaso85 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 03.01.12, 15:35   #7 (permalink)
Yeni Üye
 
ufukedis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jan 2012
Mesajlar: 1
Teşekkürleri: 0
0 mesajına 0 kere teşekkür edildi.
Standart

cok tşkler
ufukedis isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 07.02.12, 12:59   #8 (permalink)
Yeni Üye
 
burakcan741 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Feb 2012
Mesajlar: 1
Teşekkürleri: 0
0 mesajına 0 kere teşekkür edildi.
Standart

bakacaz inş güzel
burakcan741 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 08.02.12, 14:35   #9 (permalink)
Üye
 
capkin_prens - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Feb 2011
Mesajlar: 265
Teşekkürleri: 3
25 mesajına 55 kere teşekkür edildi.
Standart

teşekkürler
capkin_prens isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 08.02.12, 15:52   #10 (permalink)
Müdavim Üye
 
gül - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Apr 2010
Mesajlar: 3.012
Teşekkürleri: 786
668 mesajına 3.341 kere teşekkür edildi.
Standart

çok teşekkürler
gül isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Bu mesaj için gül kullanıcısına teşekkür eden 2 üyemiz:
Cevapla

Etiketler
aclik, atesi, collins, kitap, oyunlari, suzanne, yakalamak


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB kodu Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkTüm Zamanlar GMT +2 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 04:23.


Powered by vBulletin® Copyright © 2017 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.
2008-2016 Her hakkı kendinde saklı olan forum.
Sitemiz bir forum sitesi olduğu için kullanıcılar paylaşımlarını önceden onay almadan anında siteye yazabilmektedir. Bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Yinede sitemizde yasalara aykırı unsurlar bulursanız iletisim adresine bildirebilirsiniz, şikayetiniz incelenip en kısa sürede gereken yapılır.