Kuflu Forum  

Geri Git   Kuflu Forum > Genel Kategori > Serbest Kürsü20 Kasım Çocuk Hakları Günü

Serbest Kürsü


Yeni Konu aç  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 20.11.13, 09:36   #1 (permalink)
Müdavim Üye
 
zipper - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jun 2011
Mesajlar: 24.901
Teşekkürleri: 37.791
14.888 mesajına 54.510 kere teşekkür edildi.
Standart 20 Kasım Çocuk Hakları Günü

20 Kasım "Dünya Çocuk Hakları Günü". Dünya üzerinde birçok çocuk ya savaş ortasında ya da açlık sınırında yaşamını sürdürüyor. Bu koşulları ortadan kaldırmak ve onlara daha iyi bir yaşam sağlamak amacıyla hazırlanan Çocuk Hakları Sözleşmesi, 191 ülke tarafından kabul edilmiştir. Türkiye'nin de 1990 yılında imzaladığı bu sözleşme toplam 54 maddeden oluşmaktadır.

Taraf ülkeler bu sözleşmeyi hazırlarken çocuğun kişiliğinin tam ve uyumlu olarak gelişebilmesi için mutluluk, sevgi ve anlayış havasının içindeki bir aile ortamında yetişmesinin gerekliliğini kabul etmişlerdir. Ayrıca çocuğun toplumda bireysel bir yaşantı sürdürebilmesi için her yönüyle hazırlanmasının ve özellikle barış, değerbilirlik, hoşgörü, özgürlük, eşitlik ve dayanışma ruhuyla yetiştirilmesinin gerekliliğini savunmuşlardır.
İşte bu maddelerden bazıları;

Madde 1
Bu Sözleşme uyarınca çocuğa uygulanabilecek olan kanuna göre daha erken yaşta reşit olma durumu hariç, onsekiz yaşına kadar her insan çocuk sayılır.

Madde 2

1.Taraf Devletler, bu Sözleşmede yazılı olan hakları kendi yetkileri altında bulunan her çocuğa, kendilerinin, ana babalarının veya yasal vasilerinin sahip oldukları, ırk, renk, cinsiyet, dil, siyasal ya da başka düşünceler, ulusal, etnik ve sosyal köken, mülkiyet, sakatlık, doğuş ve diğer statüler nedeniyle hiçbir ayrım gözetmeksizin tanır ve taahhüt ederler.

Madde 3

1.Kamusal ya da özel sosyal yardım kuruluşları, mahkemeler, idari makalar veya yasama organları tarafından yapılan ve çocukları ilgilendiren bütün faaliyetlerde, çocuğun yararı temel düşüncedir.

Madde 4

1.Taraf Devletler, bu Sözleşmenin çocuğa tanıdığı haklar doğrultusunda çocuğun yeteneklerinin geliştirilmesi ile uyumlu olarak, çocuğa yol gösterme ve onu yönlendirme konusunda ana-babanın, yerel gelenekler öngörüyorsa uzak aile veya topluluk üyelerinin, yasal vasilerinin veya çocuktan hukuken sorumlu öteki kişilerin sorumluluklarına, haklarına ve ödevlerine saygı gösterirler.

Madde 5

1.Taraf Devletler, her çocuğun temel yaşama hakkına sahip olduğunu kabul ederler.
2.Taraf Devletler, çocuğun hayatta kalması ve gelişmesi için mümkün olan azami çabayı gösterirler.

Madde 6

1.Taraf Devletler, çocukların yasadışı yollarla ülke dışına çıkarılıp geri döndürülmemesi halleriyle mücadele için önlemler alırlar.

Madde 7

1.Taraf Devletler, görüşlerini oluşturma yeteneğine sahip çocuğun kendini ilgilendiren her konuda görüşlerini serbestçe ifade etme hakkını bu görüşlere çocuğun yaşı ve olgunluk derecesine uygun olarak, gereken özen gösterilmek suretiyle tanırlar.

Madde 8

1.Çocuk, düşüncesini özgürce açıklama hakkına sahiptir; bu hak, ülke sınırlarına bağlı olmaksızın; yazılı, sözlü, basılı, sanatsal biçimde veya çocuğun seçeceği başka bir araçla her türlü haber ve düşüncelerin araştırılması, elde edilmesi ve verilmesi özgürlüğünü içerir.

Madde 9

1. Taraf Devletler, çocuğun düşünce, vicdan ve din özgürlükleri hakkına saygı gösterirler.

Madde 10

1. Taraf Devletler, çocuğun dernek kurma ve barış içinde toplanma özgürlüklerine ilişkin haklarını kabul ederler.

Madde 11

1.Hiçbir çocuğun özel yaşantısına, aile, konut ve iletişimine keyfi ya da haksız bir biçimde müdahale yapılamayacağı gibi, onur ve itibarına da haksız olarak saldırılamaz.

Madde 12

1.Geçici ve sürekli olarak aile çevresinden yoksun kalan veya kendi yararına olarak bu ortamda bırakılması kabul edilmeyen her çocuk, Devletten özel koruma ve yardım görme hakkına sahip olacaktır.

Madde 13

1.Taraf Devletler zihinsel ya da bedensel özürlü çocukların saygınlıklarını güvence altına alan, özgüvenlerini geliştiren ve toplumsal yaşama etkin biçimde katılmalarını kolaylaştıran şartlar altında eksiksiz bir yaşama sahip olmalarını kabul ederler.

Madde 14

1.Taraf Devletler, çocuğun olabilecek en iyi sağlık düzeyine kavuşma, tıbbi bakım ve rehabilitasyon hizmetlerini veren kuruluşlardan yararlanma hakkını tanırlar. Taraf Devletler, hiçbir çocuğun bu tür tıbbi bakım hizmetlerinden yararlanma hakkından yoksun bırakılmamasını güvence altına almak için çaba gösterirler.

Madde 15

1.Taraf Devletler, her çocuğun bedensel, zihinsel, ruhsal, ahlâksal ve toplumsal gelişmesini sağlayacak yeterli bir hayat seviyesine hakkı olduğunu kabul ederler.

Madde 16

1.Taraf Devletler, çocuğun eğitim hakkını kabul ederler.

Madde 17

1.Taraf Devletler çocuğun dinlenme, boş zaman değerlendirme, oynama ve yaşına uygun eğlence (etkinliklerinde) bulunma ve kültürel ve sanatsal yaşama serbestçe katılma hakkını tanırlar.

Madde 18

1.Taraf Devletler, çocuğun, ekonomik sömürüye ve her türlü tehlikeli işte ya da eğitimine zarar verecek ya da sağlığı veya bedensel, zihinsel, ruhsal, ahlâksal ya da toplumsal gelişmesi için zararlı olabilecek nitelikte çalıştırılmasına karşı korunma hakkını kabul ederler.

Madde 19

Taraf Devletler, çocuğu, her türlü cinsel sömürüye ve cinsel suistimale karşı koruma güvencesi verirler.

ÇOCUK

Çocuk deyip geçmeyin,
Onun da dünyası var.
Güzel- çirkin seçmeyin,
Her çocuk şefkât arar.
Bir kez düşün kendini,
Çocuktun daha önce.
Eksik etme sevgini,
Bir küçüğü görünce.
O, yuvada bir çiçek,
Sonra meyve verecek.
Toplum doğacak ondan,
Ülkemiz yükselecek.


__________________
"yağmura,bahara ve yaşıma aldanıp
uçurumları kıyı sanarak
ve dağlar erişilmeyince acı verir
sözünü unutarak
Kaf dağına gitmek istedim…"


çayı görünce ben :
zipper isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Bu mesaj için zipper kullanıcısına teşekkür edenler:
Alt 20.11.16, 00:34   #2 (permalink)
Müdavim Üye
 
adriana - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Nov 2013
Mesajlar: 1.468
Teşekkürleri: 30
31 mesajına 74 kere teşekkür edildi.
Standart

ne acıdır ki bu kasımda suistimale musait ve savunmasız olduğu için oy kullanma yetkisi ehliyet alma yetkisi silah kullanma yetkisi tek başına yaşama yetkisi verilmeyen çocuklarımızı pedofili sapıklar cezadan muaf olsun ve aile baskısı altında (ki 12-13-14 yaşında bir çocuk 30 la 60 yaş arası bir erkeğin yaşamında onun cinsel fantezilerine alet olmaktan başka ne yapabilir sorumluluk duygusu adına adı üstünde çocuk) evlendirildiği için serbest kalacak olan sapığın tecavüzüne kaldığı yerden devam etmesine izin veren buna imza atan kendi tebalarından sapıkları adına bu uygulayı birde bir defalık adıyla iyice sıvayan aşşağılık insanların daha doğrusu sapıkların kucağına atılmak üzere... medyaya olayı dramatize ederek sözde adam aile izniyle evlenmiş düğün dernek yapmış bak lafa bak şerefsizliğe bak 12-13-14 yaşında çocuk diyoruz düğün dernek diyorlar vay efendim adam hapse girince mağdur kalmışlar çocuk evliliğini normalleştirmiş herif cezanın mağduriyet yarattığından dem vuruyor. millet uzayda yaşam alanları hayata geçirmeye çalşıyor bizim sapık mantalite uçkurunun peşinde yasa çıkarmaya çalışıyor. allah belanızı versin. nasıl bir ülke olduk dizilerde konular osmanlıya dönüş yakında sarayda cariye olmak için meslek lisesi filanda açarlar lütfen sağduyu lütfen empati çocuklarımızın yaşamlarını miraslarımızı en değerli hazinemizi kendi çıkarlarımız için kullanmayalım kullandırmayalım böyle yapanlara ve düşünenlere tepkimizi gösterelim anlayana kadar anlatalım. devlet politika yapmak ve halkın kendisine biat etmesi için her türlü pisliği yapabilir beyninizi düşüncelerinizi yönetmelerne izin vermeyin sorgulayın araştırın. başkalarının çocuklarımızın mutsuzluğu üzerinden yaşamlar inşa etmelerine izin vermeyelim. zeki alasyanın dediği gibi su ürünleride olsa oksunlar hayatı dünyayı tanısınlar. sistemi yönetenler yanlış siyaset ve çıkarı için kadın çocuk genç yaşlı demeden kan döküyor döktürüyor.kalkmış tecavüzcüye mağdur kalmasın edebiyatı yapıyor insanda utanma olur yemin ediyorum köpekler de dahi utanma var bu nasıl arsızlık hayasızlık üzgünüm gerçekten herhangi bir ideoloji savunusunda değilim sadece güçlü olanın elindeki yetkisi masum gariban ve savunmasızlara zarar verecek şekilde kullanması beni dehşete düşürüyor böyle olmamalı bu insanlar sözde eğitimli okumuş insanlar en kötüsüde bu, bilerek yapıyorlar.
adriana isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Bu mesaj için adriana kullanıcısına teşekkür edenler:
Cevapla


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB kodu Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkTüm Zamanlar GMT +2 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 18:31.


Powered by vBulletin® Copyright © 2017 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.
2008-2017 Her hakkı kendinde saklı olan forum.
Sitemiz bir forum sitesi olduğu için kullanıcılar paylaşımlarını önceden onay almadan anında siteye yazabilmektedir. Bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Yinede sitemizde yasalara aykırı unsurlar bulursanız iletisim adresine bildirebilirsiniz, şikayetiniz incelenip en kısa sürede gereken yapılır.