3 yaşında ve 37 kilo

'Sağlık' forumunda sha. tarafından 8 Ara 2010 tarihinde açılan konu

Konu etiketleri:
  1. sha.

sha. ..daha çirkin, daha huysuz

''Leptin'' hormonunun eksikliği bulunan Semeyye Kabak, henüz 3 yaşında olmasına rağmen 37 kilo 700 grama ulaştı.
    KAYSERİ - Kayseri'de yaşayan ve hormon eksikliği nedeniyle hızla kilo alan Sümeyye ve Hamza Kabak kardeşlerin obezite ile başı dertte.

Neyse ki 3 yaşındaki Sümeyye, İngiltere'de yapılan tedaviye olumlu yanıt veriyor. Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde tedavi gören Sümeyye, dünyada bu hastalığın takibini yürüten tek merkez olan Cambridge Üniversitesi'ndeki klinik araştırma enstitüsünde tedavi görmeye başladı. Tedaviye olumlu yanıt veren Sümeyye, 1 ayda 3 kilo vererek ailesini ve yakınlarını sevindirdi. İngiltere'ye 37 kilo 700 gram olarak giden Sümeyye, 34 kilo 400 gram olarak döndü.

Ancak, Sümeyye'nin 9 aylık erkek kardeşi Hamza da, aynı hastalık nedeniyle hızla kilo alıyor. 3 kilo 100 gram doğan Hamza, ablası gibi ayda ortalama 2 kilo alarak 16 kiloya ulaştı.

Obez kardeşlerin annesi Çiğdem Kabak, kendisinin, eşinin ve büyük kızı 5 yaşındaki Elif'in normal kiloda olduğunu, ancak Sümeyye ve Hamza'nın fazla kiloları nedeniyle sağlık sorunu yaşadığını belirtti. Çocuklarının normal kilolarda dünyaya geldiğini, ancak Sümeyye ve Hamza'nın 4-5 aylıkken hızla kilo almaya başladığını ifade eden Kabak, şunları anlattı:

''3 kilo 200 gram olarak doğan Sümeyye, 5 aylıkken hızla kilo almaya başladı. Sürekli bir şeyler yemek istiyor ve yiyecek vermediğimiz zaman ağlıyordu. İlk zamanlar, ayda ortalama 2 kilo alıyordu. En son 3 yaşında olmasına rağmen, 38 kiloya yaklaşmıştı. Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde tedavi gören kızım, buradaki doktorlarının girişimleri ile İngiltere'de tedavi olmaya başladı. Tedavi kapsamında kızıma düzenli olarak iğne yapıyoruz. Sümeyye, bir ayda 3 kilo vererek bizi umutlandırdı. İnşallah, kızımın kısa sürede kilo vererek sağlığına kavuşmasını bekliyoruz.''

Sümeyye'nin tedavisi ile uğraşırken oğlu Hamza'nın da kilo aldığını fark ettiklerini ve onun da ablası ile aynı sağlık sorunu yaşadığını öğrendiklerini belirten Kabak, 9 aylık olan Hamza'nın da şimdiden 16 kiloya ulaştığını söyledi. Çocuklarının bakımında zorlandığını, ailesi ve yakınlarından yardım aldığını dile getiren Çiğdem Kabak, şöyle devam etti:

''Sümeyye'yi artık kucağıma bile alamıyorum. Onu taşımak için yakınlarımdan yardım alıyorum. Hamza'yı bile güçlükle taşıyorum. Hamza, 3 biberon gece ve 3 biberon gündüz mama içiyor. Her ikisi de kilolarından dolayı bebek bezi kullanamıyor. İkisini de hasta bezi almak zorunda kalıyoruz. Eşim, Mersin'de inşaat işçisi olarak çalışıyor. Çocuklarımın masraflarını karşılamakta zorlanıyoruz. Ama çocuklarımın İngiltere'deki tedavi masrafları için bizden para istemiyorlar. Doktorlarına çok teşekkür ediyorum, bizimle yakından ilgileniyorlar. Bir süre sonra Sümeyye'nin kontrolü için yeniden İngiltere'ye gideceğiz. Daha sonra da Hamza'nın İngiltere'de tedavisi başlayacak.''

DÜNYADA 12 KİŞİDE VAR
    Sümeyye ve Hamza'nın tedavisini yürüten Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Endokrinoloji Bilim Dalı'nda görevli Uzman Dr. Leyla Akın da, Sümeyye'nin leptin isimli hormon eksikliği nedeniyle sağlık sorunu yaşadığınız söyledi.

Leptin eksikliğinin doyumsuzluk hissi verdiğini ve iştahın kapanmadığını, bu nedenle Sümeyye'nin hızlı kilo aldığını anlatan Akın, dünyada 12 kişide tespit edilen hastalığı taşıyan Sümeyye'nin Türkiye'de bu sorunla bildirilen ilk çocuk hasta olduğunu belirtti.

TEDAVİ SADECE BİR İLAÇLA YAPILIYOR
    Leyla Akın, leptin eksikliği hastalığının takibinin dünyada sadece Cambridge Üniversitesi'nde yapıldığını hatırlatarak, şu bilgileri verdi:

''Sümeyye'ye leptin eksikliği teşhisi koyduğumuzda, bu hastalığın takibinin yapıldığı tek merkez olan İngiltere'deki klinik ile temasa geçtik. Yaptığımız yazışmalar sonucunda Sümeyye'nin tedavisi İngiltere'de başladı. Hastalığın tedavisi için dünyada tek olan ilaç bu merkezden sağlanıyor. Sümeyye ve ailesinin masrafları da bu merkezden karşılanıyor. Sümeyye'nin tedavisi başladı ve tedaviye olumlu yanıt verdi. Şimdi, Sümeyye'nin kardeşi Hamza'da da aynı sorun tespit ettik. Bir süre sonra Hamza'nın tedavisi de aynı merkezde başlayacak.''

Bu Sayfayı Paylaş