ATAMIZ'ın hayatımıza ışık tutan sözlerini paylaşalım

'Mustafa Kemal ATATÜRK' forumunda YıldızlıAtlas tarafından 30 May 2010 tarihinde açılan konu

Konu etiketleri:
 1. YıldızlıAtlas

  YıldızlıAtlas <b>Sözlük Kurdu</b>

  Ne kadar zengin ve müreffeh olursa olsun, istiklâlden mahrum bir millet, medenî insanlık karşısında uşak olmak mevkiinden yüksek bir muameleye lâyık sayılamaz.  Türk çocuğu ecdadını tanıdıkça daha büyük işler yapmak için kendinde kuvvet bulacaktır.
   
 2. Özgür

  Özgür Administrator Site Yetkilisi

  Öğrenmeden,Çalışmadan,Yorulmadan,
  rahat çalışma yolları aramayı usul haline getiren milletler önce HAYSİYETLERİNİ,sonra HÜRRİYETLERİNİ ve daha sonrada İSTİKLALLERİNİ kaybetmeye mahkumdur...
   
 3. Küflü Siyah

  Küflü Siyah <b>Siyah İnci'miz (: </b>

  "Milli his ile dil arasındaki bağ çok kuvvetlidir.Dilin milli ve zengin olması milli hissin inkişafında başlıca müessirdir.Türk dili dillerin en zenginlerindendir; yeter ki bu dil şuurla işlensin."

  "Ülkesini yüksek istiklalini korumasını bilen Türk milleti dilini de yabancı dillerin boyunduruğundan kurtarmalıdır."
  Mustafa Kemal ATATÜRK​
   
 4. Özgür

  Özgür Administrator Site Yetkilisi

  Nice yüzyıllarda olduğu gibi, bugün de ulusların bilgisizliğinden ve bağnazlığından yararlanarak binbir türlü siyasal ve kişisel amaç ve çıkar sağlamak için dini araç olarak kullanmaya kalkışanlar var. İçerde ve dışarda bunların bulunuşu, bizi bu konuda söz söylemekten şimdilik alıkoyamıyor. İnsanlıkta din hakkındaki duygu ve bilgi, het türlü boş inanıışların sıyrılarak, gerçek bilim ve teknik ışığıyla arınıp olgunlaşıncaya kadar, din oyunu aktörlerine her yerde rastlanacaktır.
   
 5. ToXiCiTY

  ToXiCiTY <b>MeLoDiM</b>

  Atamın ezbere sözünü bilmiyorum fakat ilgili bulabildiğim her yazı yı arşivliyorum :)
  bu sayfayı açana saygım sonsuz sevgim eşsiz...
   
 6. Küflü Siyah

  Küflü Siyah <b>Siyah İnci'miz (: </b>

  Nasfet ve merhamet dilenmek gibi bir prensip yoktur. Türk milleti, Türkiye'nin müstakbel çocukları, bunu, bir an hatırdan çıkarmamalıdırlar.
  Mustafa Kemal Atatürk.​
   
 7. Love story

  Love story New Member

  Ey Türk Gençliği!

  Birinci vazifen, Türk istiklâlini, Türk Cumhuriyetini, ilelebet, muhafaza ve müdafaa etmektir.

  Mevcudiyetinin ve istikbalinin yegâne temeli budur. Bu temel, senin, en kıymetli hazinendir. İstikbalde dahi, seni bu hazineden mahrum etmek isteyecek, dahilî ve haricî bedhahların olacaktır. Bir gün, İstiklâl ve Cumhuriyeti müdafaa mecburiyetine düşersen, vazifeye atılmak için, içinde bulunacağın vaziyetin imkân ve şerâitini düşünmeyeceksin! Bu imkân ve şerâit, çok nâmüsait bir mahiyette tezahür edebilir. İstiklâl ve Cumhuriyetine kastedecek düşmanlar, bütün dünyada emsali görülmemiş bir galibiyetin mümessili olabilirler. Cebren ve hile ile aziz vatanın, bütün kaleleri zaptedilmiş, bütün tersanelerine girilmiş, bütün orduları dağıtılmış ve memleketin her köşesi bilfiil işgal edilmiş olabilir. Bütün bu şerâitten daha elîm ve daha vahim olmak üzere, memleketin dahilinde, iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler. Hattâ bu iktidar sahipleri şahsî menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler. Millet, fakr ü zaruret içinde harap ve bîtap düşmüş olabilir.

  Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!
  Mustafa Kemal Atatürk
  20 Ekim 1927
   
 8. Wind Angel

  Wind Angel <b>" Vaмpirë Priηcëss "</b>

  "Türk milletinin karakteri yüksektir. Türk milleti çalışkandır. Türk milleti zekidir. Türk milleti milli birlik ve beraberlik içerisinde güçlükleri yenmesini bilmiştir. Türk milletinin tarihi bir niteliği de güzel sanatları sevmek ve onda yükselmektir. Türk milletinin büyük millet olduğunu bütün medeni alem, az zamanda, bir kere daha tanıyacaktır..."

  "Bir millet kendi kuvvetine dayanarak varlığını ve bağımsızlığını sağlamazsa şunun bunun oyuncağı olmaktan kurtulamaz."

  "Bir milletin başarısı, mutlaka bütün milli güçlerin bir istikamette oluşmasıyla mümkündür. Bu nedenle bilelim ki, elde ettiğimiz başarı, milletin güç birliği etmesinden, ortak hareket etmesinden ileri gelmiştir. Eğer aynı başarı ve zaferleri gelecekte de tekrarlamak istiyorsak, aynı esasa dayanalım ve aynı şekilde yürüyelim."

  "Biz daima hakikat arayan, onu bulunca ve bulduğuna kani olunca açıkça söylemekten kaçınmayan insanlar olmalıyız."

  "Dünyada hiç bir milletin kadını, milletini kurtuluşa ve zafere götürmekte, Anadolu kadınından daha fazla çalıştım diyemez."

  "Biz öyle milliyetçileriz ki, bizimle işbirliği yapan bütün milletlere saygı duyar ve riayet ederiz."
   
 9. ilhantutku

  ilhantutku New Member

  Benim naciz vücudum elbet bir gün toprak olacaktır, ancak Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır.

  Ancak hür fikirlere sahip olan insanlar vatanlarına faydalı olabilirler ve onlardır ki vatanlarını kurtarıp muhafaza etme kudretine malik olurlar.

  böyle bir konu açtıgınız için teşekkürler emeginize sağlık...
   
 10. nicksiz

  nicksiz Active Member

  Her sözü ders olacak, kitap yazdıracak nitelikte ;dünyanın saygı ve hayranlığını kazanmış liderimiz o. bir düşünün bakalım.ondan sonra gelenlerin hiç biri onun özelliklerini taşıyabilmiş mi?Aşağılık insanların gayretlerine rağmen o;gözümüzde ve gönlümüzde giderek daha da yüceleşiyor. Atalarımızın dediği gibi''güneş balçıkla sıvanmaz''
   

Bu Sayfayı Paylaş