Bilge Karasu - Troya'da Ölüm Vardı

'E-Kitap' forumunda avemeria tarafından 1 May 2011 tarihinde açılan konu

Konu etiketleri:
  1. avemeria

avemeria New Member

Bilge Karasu- Troya'da Ölüm Vardı

SELİM İLERİ

Kitabın kapağı: Şu an, yazarken, belleğimde, siyah üstüne sarı harfler sadece: Troya'da Ölüm Vardı. Bilge Karasu. Forum Yayınları, yazıyor mu, yazmıyor mu? Daha dün yanı başımdaydı kitap, yazı masamın üstünde. Şimdi saklanıp gitmiş. Eve döndüğümden beri -gecenin 11'i- arayıp duruyorum. Saklanıp gitmiş, Bilge Karasu'nun soylu edebiyatını andırırcasına.

Bazı kitaplar vardır, sizi yaralar. Sizi aşar. Troya'da Ölüm Vardı, benim için hep onlardan biri oldu.
    1963 tarihinde yayımlanmış bu yapıtı, üç-dört yıl sonra okumuş olmalıyım. Bilge Karasu adını ilk kez işitiyordum, bir kitabın kapağında. İşitmek mi? Okudum, demek istiyorum.

Hangi kitabevinde karşıma çıktı? Nerede, hangi mevsimde okudum? Bunların önemi yok.

Daha ilk öyküde çarpılıp kalmıştım. 'Doğum' o kadar çarpıcı betimleniyordu ki, okuyan da sanki bir kez daha doğuyordu. Kendi doğumunuza tanıklık, hatırlayış açısından imkânsızken, fizikötesine karışmışçasına, kendi doğumunuzu yaşıyordunuz.

Doğumla başlayan Troya'da Ölüm Vardı, yolun başındaki, genç yazar adayını nasıl etkilemez?! O güne kadar birbirinden güzel hikâye kitapları, romanlar okumuştum, ama yazınsal kurgusu böylesine ölçülüp biçilmiş bir eserle ilk kez yüz yüze geliyordum.

Öyküler birbirinin ardılıydı; birbirini izleyerek, bize, küskün, örtük, onurlu bir yaşamın yelpazesini açıyordu. ...............

Herhalde yüzlerce öykü kitabı okudum, yüzlerce öyküye vurulup kaldım. Hangisi en 'soğuk', en 'mesafeli'yken seni en çok vurdu diye soran çıksa, Troya'da Ölüm Vardı'daki 'Oda Oda Dünya' derim.

'Oda Oda Dünya' herkesinki gibi bir hayata sessizce, ağırbaşlılıkla itiraz eder. Taksim'deki kilisenin kapısı önünde. Ellerinde, birbirlerinin inancına bağlılık o mumlar, kiliseden çıkanların karşısında, soğuk gecede yapayalnız bir anlatıcı, mumunun alevinden gönençli arkadaşını bekliyor, onu bu gece yitireceğini bilerek...

... Bilerek, kiliseden çıkanların arasına karışmamayı daima göze alarak.
    Bilge Karasu'yu 1969'da tanıdım. Ankara'dan İstanbul'a geldiğinde. Boğaziçi'nde, Yeniköy'de bir arkadaşında kalıyordu. O günkü ayaküstü buluşmamız yıllar sonra büyük acıyla çarptı: Çünkü genç yazar adayı, en çok sevdiği hikâyeyi, 'Oda Oda Dünya'yı söylemekten acizdi.

Böylece zaman geçti. Bilge Karasu'yla yazıştık, görüştük, ama bir daha dost olamadık.

Az önce, Troya'da Ölüm Vardı, savruk, dağınık masamda. Siyah üstüne sarı harfler. Maria Callas'ın albümünün altına gizlenmiş. La Divina. Callas için yazılan, Bilge Karasu'nun edebiyatını da açımlıyor: Dramdan ve trajediden örülmüş bir yaşam..."
    "
    kendi taramamdır:saygilar:

Gizli içerik:
    Bu alandanki gizlenmiş içeriği görmek için konuya yanıt vermelisiniz.

SABAR ve papatyalardank bunu beğendi.
  2. Nerissa

Nerissa <b>Sergüzeşt</b>

Güzele benziyor. Daha önce Troia suları ardında adlı kitabı okumuştum ve oldukça beğenmişti , bunu da listeme ekliyorum ellerine sağlık avemeria :)

3. YıldızlıAtlas

YıldızlıAtlas <b>Sözlük Kurdu</b>

Ellerine sağlık sevgili avemeria.Güzel ve özgün bir kitap. Teşekkür ederim dur durak bilmiyorsun:D Büyük bir iştahla bekliyorum taramaların devamını(Ah ne aç gözlüyüm ben böyle:D) Teşekkür ederim.

4. htckyc01

htckyc01 Well-Known Member

teşekkürler

5. birdie

birdie Well-Known Member

e-kitaplığımın en değerli bölümünü gittikçe daha da zenginleştirdiğin, renklendirdiğin için nasıl teşekkür edeceğimi bilemiyorum. Hem de 1 mayıs'ta eklemişsin. Geç de olsa herkesin bayramı kutlu olsun!

6. rozen

rozen Active Member

merci

7. saifa

saifa Well-Known Member

teşekkürler

8. grkszhrf

grkszhrf New Member

Teşekkür ederim.

9. voemdoil

voemdoil New Member

teşekkürler

10. seleniti

seleniti Active Member

ellerine sağlık avemeria, çok teşekkürler :)

11. staşerm

staşerm New Member

teşekkürler

12. Elifsu

Elifsu New Member

teşekkür ederim

13. magnacarte

magnacarte Member

Teşekkürler.

14. birgull

birgull New Member

teşekkürler

15. zetlover

zetlover New Member

teşekkürler

16. arcanacra

arcanacra New Member

kesinlikle en önemli yazarlarımızdan Bilge Karasu. Umarım yanında kedileri de vardır üstadın cennetinde :)

17. mineallmine

mineallmine New Member

teşekkürler

18. symphony

symphony New Member

Paylaşım için teşekkürler...

19. ber

ber New Member

sağolasın

20. sezergul

sezergul Well-Known Member

teşekkürler