Birikimleriniz Sağlam mı?

'Diğer Dersler' forumunda Uygu tarafından 11 Eki 2012 tarihinde açılan konu

 1. Uygu

  Uygu New Member

  Yanlışlarınızı, hatalarınızı, eksiklerinizi fark edip gösterebilmelisiniz. Ama önemli olan hem de çok önemli olan, bunu yaparken size olan inancı, saygıyı sarsmadan yapabilmeniz. bu çok büyük bir olgunluk noktasıdır ve ancak sağlam bir iradenin toplayıp derlediği sağlam bir birikimle gerçekleşebilir. Bir örnek;

  Çok iyi bir matematik öğretmeni ders sırasında bütün sınıfın gözü çözülmekte olan problemde iken geriye dönüp, 'Çocuklar, yanlış çözdüm, baştan alıyorum' dediğinde kendisine olan güven ve hayranlık, eksilmek yerine daha da artar. Hatalı çözümleri ve zor problemlerden sürekli kaçan bir matematik öğretmenin aynı cümleyi söylediğinde, bu öğretmenlik fonksiyonun biraz daha azalmasına sebep olur. Hakkındaki olumsuz fikirler daha da pekişmiş olur.

  Burada birikimlerin sağlamlığı çok önemli. Birikim sağlamsa, küçük duraklamalar, zararlar, yanılmalar kazanca dönüşerek birikime eklenirler.

  Bir işe, onunla iligili bir hatanızı size olan güveni sarsmayacak şekilde ortaya koyabildiğiniz- de, artık bütün engeller, bütün muhalefetler, bütün zorluklar sizden yana olurlar. O noktadan sonra her engel size yeni bir işaret olur.

  Sağlam birikimin kaynakları ise; işinize olan sevginiz, çalışma gücünüz ve kararlı tutumunuzdur. Tabii bir de gerçekten samimiyetiniz.

  *
  Alıntı
   

Bu Sayfayı Paylaş