Chanson de Roland Destanı

'Türkçe-Edebiyat' forumunda Uygu tarafından 25 Eyl 2012 tarihinde açılan konu

 1. Uygu

  Uygu New Member

  Roland Destanı (Chanson de Roland), Fransız destanlarının en eskisi.
  1100-1125 arasında bir Fransız papazı (bu papazın, manzumenin sonunda adı geçen Turoldus olduğu sanılır) tarafından yazıldı.

  Man*zume, yarım kafiyeli on hecelik 4002 mısradan meydana gelir.

  Şair ilhamını Eginhard’ın anlattığı tarihî bir olaydan almış*tır: 15 ağustos 778′de, Charlemagne ordu*sunun Bretagne kontu Roland komutasın*daki artçı kuvvetleri, Basklar tarafından Roncevaux vadisinde tuzağa düşürülmüş ve kılıçtan geçirilmişti. Destan’ın yazarı bu olayları genişletmiş ve önemsiz bir çarpış*mayı bir din savaşı şekline sokmuştur. Charlemagne’ın yeğeni Roland’dan nefret eden Ganelon öç almak için ihanete sürük*lenir, sarazen kralı Marsile ile anlaşarak fransız artçılarına bir tuzak hazırlar.

  Ro*land Charjemagne’ı yardıma çağırmak is*temez ve ön bir arkadaşıyle birlikte yiğitçe dövüşür. Düşmanın ikinci saldırısından son*ra Roland nihayet yardım istemek için bütün gücüyle boruyu çalar ve ölür. Char*lemagne Sarazenleri ağır bir bozguna uğ*ratır ve Zaragoza’yı alır; Aix’e dönüşünde Ganelon’u ölüm cezasına çarptırır. Des*tanın orijinal nüshası 1832′de Oxford’da Bodley kitaplığında bulundu.

  ***


  Bilinen ilk yazılı Fransız edebiyat eseridir.

  Roland, charlemagne dönemi şövalyesidir, Emevilere karşı verilen savaşlarda önemli bir askeri liderdir. Kendisine kral tarafından hediye edilen bir borusu vardır, kralına hediyeyi kabul ederken "bu boruyu sadece çok, ama çok kötü bir zamanda çalacağım, o zaman yardımınıza ihtiyacım var demektir." der.

  Yine Emevilere karşı yapılan bir savaşta askeri olivier ile birlikte köşeye sıkıştırılırlar, charlemagne onların durumundan habersiz olduğu için yardımcı birlik göndermez. Roland da durumu kurtarabileceğine inanarak boruyu ısrarla çalmaz. En sonunda oliver'ın ısrarına dayanamayıp boruyu üfler ve var gücüyle emevilerin üzerine atılır. Charlemagne döndüğünde ise Olivier ve Roland'ın parçalanmış cesetlerini bulur sadece.
  Not:
  Kralı tarafından verilen borusunu ölmeden hemen önce öttürüp son gücüyle deli gibi savaşa girişmesi, Boromir'i fena halde anımsatır, bu yüzden Tolkien'in bu noktada efsaneden etkilendiği söylenir.

  *
  Alıntı
   

Bu Sayfayı Paylaş