Çok Şaşırtıcı Bir İllüzyon

'Serbest Kürsü' forumunda zipper tarafından 10 Şub 2014 tarihinde açılan konu

 1. zipper

  zipper quae nocent docent

  [ame=http://www.youtube.com/watch?v=A4QcyW-qTUg]Amazing T-Rex Illusion! - YouTube[/ame]  Bu illüzyon çok şaşırtıcı, beyninizin bir görüntüyü size nasıl tamir edip tam ve algılamaya programlandığınız şekliyle gösterdiğini çok net anlatıyor.

  Bu videoda maket Tyrannosaurus aslında hiçbir şekilde hareketli değil ama size yüzü hep size doğru hareket ediyormuş gibi geliyor. Hatta daha fazlasını söyleyelim, yüzü geometrik olarak tamamen içbükey ama siz bunu farketmez, alıştığınız haliyle yüzü dış bükey görürsünüz.

  Çünkü beyninizin programı şu ki, dış dünyadaki görüntüleri elektrik sinyali yoluyla alırken algılamanıza en uygun hale getirip tamir eder, size öyle gösterir.

  Yani sizin dünyada gördüğünüz ne varsa, görüntüler dış dünyada olmaz, hatta dış dünya belki aslında tamamen karanlık ve şekilsiz ama siz beyninizin içinde bunları algılamanız gerektiği gibi algılarsınız, yani daha farklı deyişle ne görüyorsanız beyninizin içinde, yaşadığınız dünya dışınızda değil, tamamen içinizde ve Allah tarafından tasarlanıp algılatılıyor.

  Bu Tyrannosaurusu bu şekilde görmenizin sebebi şu:

  Bu illüzüyonun adı “içi boş yüz illüzyonu” (hollow face illusion). Bu illüzyon şundan etkili: beyniniz hep yüzlerin dışa bükey olmasına ‘alışık’, yüzlerin içe doğru bükük olduğunu varsaymıyor.

  Sağdaki gözü teknik olarak aslında sizden daha uzak olmasına rağmen, beyniniz görmeye alışık olduğu gibi, sağ gözün size daha yakın olduğunu varsayıp, bu görüntüyü de onarıyor.

  Aynı onarma işlemi burun delikleri ve dişleri için de geçerli, bu parçalar teknik olarak makette içe doğru bükülmüş olamalarına rağmen, beyin diyor ki, bunlar dışa doğru olmalı ve görüntüyü bu hale getiriyor.

  Bu illüzyondaki trik başta sizin için sinir bozucu gibi gelebilir ancak şöyle düşünün ya tüm yüzleri birer krater gibi görseydiniz, daha mı iyi olurdu?

  Yoksa Allah her şeyi bize en hoşnut, ruhumuzun en beğeneceği şekilde mi tasarlamaktadır...​
   
  perihan58 bunu beğendi.
 2. alkane

  alkane Well-Known Member

  Çok ilginç bir videoymuş zipim, şaştım kaldım izlerken:D
   
 3. yutyud

  yutyud New Member

  Mılletın işi yok işsizlik maaşı bu yüzden var :D
   
 4. perihan58

  perihan58 Well-Known Member

  çok ilginç teşekkürler
   
  zipper bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş