Elhamra Sarayı-İspanya

'Ülkeler' forumunda Uygu tarafından 28 Eyl 2012 tarihinde açılan konu

 1. Uygu

  Uygu New Member

  İspanya


  Hükümdarların konut ve kale olarak kullandıkları bir yapı topluluğu olan Elhamra Sarayı İspanya’nın Granada şehrindedir.Yapımına Nasriler Devleti’nin kurucusu olan İbnü-l Ahmer zamanında, 13.yy’ın ortalarında başlanmıştır.


  [​IMG]  Hanedan bölümü, 1. Yusuf ve 5. Muhammed tarafından 14.yy’ın ikinci yarısında yaptırılmıştır.

  Dışarıdan bakıldığında, Elhamra Sarayı yirmiüç kulesi olan bir kaledir.Elhamra, 13. Yy’da İspanya’daki İslam Hakimiyetinin Hıristiyanlarca tehdit edildiği sırada, Endülüsler tarafından inşa edilmiştir. Elhamra Sarayı, Nasriler Hanedanı için karargah, yönetimsel merkez ve ikametgah vazifesi görmüştür.Avlular, koridorlar ve suyolları, güzel bir görünüm ortaya çıkarmak için bir araya getirilmiş gibidir.Sarayın dekorasyonu, çinileri, oyma taş işçiliği, ağaç düzenlemeleri ve karmaşık kaligrafisi ile oldukça şatafatlıdır.

  Saraydaki yazıtlar, yıldızlardan ve cennetten bahseder.Sarayın içindeki sular İslam dinine göre cennetin dört akarsuyunu sembolize eder.Su ve ışık tüm tasarımın ana öğeleri olarak kullanılmıştır.

  Dünyadaki Cennet

  [​IMG]


  Elhamra’nın bahçe ve avluların isimleri:Uzun bir havuz boyunca dikilmiş ağaçlardan oluşan Mersinli Avlu, beyaz mermerleriyle ünlü İki Kız Kardeş Salonu, on iki adet aslan heykeli ile desteklenmiş bir çeşmeye sahip olan Aslanlı Avlu ve misafirler için tasarlanmış olan, 18,3 metrelik tavan yüksekliğine sahip Elçiler Salonu.

  13. yy’ın ortalarında Granada, İspanya’da tek kalan Endülüs Krallığı idi.Nasri Hanedanı bu krallığa yaklaşık 250 yıl boyunca hükmetti.Granada’da sanat ve eğitime verilen önem büyük Müslüman tarihçisi İbn-i Haldun’u da etkilemiştir.
  Nasriler, Granada’yı 1492 yılında terk etmiştir.İmparator 5. Şarlken, 16.yy’da kendi sarayını Elhamra’nın içine inşa ettirmiştir.Fakat daha sonra yapı çürümeye bırakılmış ve Nasri Kalesi, Napolyon’un ordusu tarafından yıkılmıştır.19.yy’da saray Viktor Hugo, Theophile Gautier ve Washington Irving tarafından ziyaret edilmiştir. “Elhamra Masalları” isimli kitap, Elhamra’nın korunması için girişimlere vesile olmuştur.

  Cennet-ül-Arif

  .[​IMG]


  Nasrilerin yazlık sarayı, 14.yy’da, Halid bin İsmail tarafından inşa edilmiştir.Bu saray Elhamra’ya, derin bir vadi içinden geçen bir yolla bağlanır.Saray zirvesine Elhamra’nın inşa edildiği tepenin adeta aynadaki aksi olan , “El Sol” (güneş) isimli tepenin en üst noktasına kurulmuştur.

  Bu sarayın bahçesi çeşmeler, gül ağaçları ve kameriyelerle donatılmıştır.Bu tarz kameriyeler dönemin ilk örneklerindendir.

  İspanya’daki Müslümanlar

  Müslümanlar 711 yılında Kuzey Afrika’dan İspanya’ya gelerek, başkentleri Toledo olan Vizigotlar’ın bölgelerini işgal etmişlerdir.Endülüs Emevileri, 756-1031 yılları arasında Endülüs’te egemen olmuşlardır.Merkezleri, Granada’ya 160 km mesafede bulunan Cordoba idi.Endülüs Emevi Devleti bir emirlik iken, sonradan halifelik unvanı kazandı.

  Müslümanlar tarafından yapılan görkemli cami daha sonradan Hristiyan Katedraline çevrilmiş olmasına rağmen, at nalı şeklindeki kemerleri ve Kur’andan alınmış yazıtları ile hala Endülüs mimarisinin karakteristik özelliklerini korumaktadır.

  Müslümanlar 1236’daki Hıristiyan işgalinden sonra Cordoba’dan sürülmüşlerdir.Birçoğu daha sonra Nasriler Devleti’nin kurulacağı Granada’ya kaçmıştır.Son Müslüman hükümdarı ise 1492 yılında sürgüne gönderilmiştir.

  [​IMG]


  *
  Alıntı
   

Bu Sayfayı Paylaş