Hegel'den Seçme Parçalar

'Felsefe-Psikoloji-Sosyoloji' forumunda Uygu tarafından 23 Eyl 2012 tarihinde açılan konu

 1. Uygu

  Uygu New Member

  Eylem ve Erek


  ..İnsanlar eylemleriyle kendi çıkarlarını tatmin ederlerama böylelikle bu eylemlerin içinde bulunduğu halde insanların ne bilincinde ne de amacında bulunmayan daha uzak bir şey gerçekleşmiş olur.

  (Tarih Felsefesi s.36 )


  Dil

  ... Az gelişmiş ilkel halklarda dil daha zengindir; uygarlığın gelişmesi ve dilbilgisinin oluşması dili yoksullaştırır.

  (Tarih Felsefesi s. 62)


  Evrensel Tarih

  ... Evrensel tarih ahlaklılığın kendi öz yerini bulduğu alandan daha üstün bir alanda devinmektedir.

  (Tarih Felsefesi s. 67)


  Dünya Tarihi Büyük İnsanlar ve Ahlaksal Gereklilikler

  ... Büyük insanların yani dünya tarihine malolmuş kimselerin eylemleri yalnız bilinçsiz içsel anlamları açısından değil ama dünya bakımından da haklı olarak görünür Dolayısıyla dünya tarihine ilişkin eylemlere ve bu eylemleri yapmış olanlara karşı bunlar için yabancı olun birtakım ahlaksal gerekler (gereklilikler) öne sürülmemelidir.

  (Tarih Felsefesi s. 68)


  Madde ve Tin/Hegel

  ... Maddenin tözü yer çekimidir zihnin (tinin) tözü ise özgürlüktür.Evrensel tarih özgürlük bilinci içinde bir ilerlemedir.Bu ilerlemeyi Zororunluluğu içinde öğrenmemiz gerekir... İnsanlar neyle sürüklenip götürülmekteyönetilmektedirler? Her şeyden önce "özsevgisiyle(Selbstsucht). Oysa aşka dayanan gerekçeler çok daha seyrektir ve alanları da dardır. Bütün bu tutkuların gereksinimlerin vs. içice girişikliğinden çıkan sonuç nedir? Bıkkınlık!..

  ... Tutkusuz hiçbir büyük iş yapılmadı bu dünyada... Tutku enerjinin biçimsel ve bunun sonucunda da öznel yanıdır... Tarih bilinçli bir erekten yola çıkarak başlamaz. Önemli olan insanlar için bilinçdışı olarak eylemlerinin sonuçlarıdır... İşte Akıl (Tin) bu anlamda dünyayı düzenleyip yönetmektedir.


  (Tarih Felsefesi s. 20-30 vd)


  Us ve Doğa/Hegel


  Doğa da ussal (rasyonel) bir dizgedir; ama onun böyle olması usun bilinç sahibi olduğu anlamına gelmez. Güneş dizgesinin devinimi değişmez yasalara göre olurama ne güneş ne de bu yasalara hareket eden gezegenler bunun bilincinde değildirler.


  (Tarih Felsefesi s. 25)


  Dil, Eylem ve Tarih /Hegel

  ... Konuşmalar insanlar arasındaki eylemlerdir... Fransızlar ve ingilizler biz Almanlardan daha kültürlüdürler yani daha kollektif bir kültüre sahiptirler; ama biz Almanlar tarihi yazmaktan çok nasıl yazmak gerektiği konusunda titiz davranmaya eğilimliyizdir...


  ... Oysa deney ve tarih bize öğretiyor ki halklar ve hükümetler iten hiçbir zaman hiçbir ders almamışlardır ve hiçbir zaman da 'ardan alınabilecek derslere göre davranmamışlardır. Her dönem o denli kendine özgü durum ve koşullara sahiptir ki ve bu o denli bireysel bir durumdur ki zorunlu olarak kendi kendinde ve kendi kendinden başlayarak karar verecektir ancak; zaten ancak böyle karar verilebilir...

  (Tarih Felsefesi s. 5-10 vd.)
   

Bu Sayfayı Paylaş