Metropolitan Sanat Müzesi - ABD

'Ülkeler' forumunda Uygu tarafından 28 Eyl 2012 tarihinde açılan konu

 1. Uygu

  Uygu New Member

  Metropolitan Sanat Müzesi, The Metropolitan Museum of Art (The Met olarak da kısaltılınabilir), dünyanın en büyük ve en önemli müzelerinden bir tanesidir.

  Manhattan, New York City'deki Central Park'ın yanında yer alan müze, The Cloisters adı verilen orta çağ sanatını barındıran bölümü bünyesinde bulundurur.

  [​IMG]

  New York’ta, ABD’nin en büyük müzesi; aynı zamanda dünyanın en önemli müzelerinden biridir. Müzenin 1880’de açılan 5.cadde üzerindeki Central Park binalarına, koleksiyonlar sanatseverlerin özel katkılarıyla artınca, çeşitli ekler yapıldı.

  Müzede eski doğu, eski mısır, eski yunan ve roma yapıtları, uzakdoğu sanatı, Avrupa resim, heykel ve süsleme sanatları, amerikan sanatı, silah, kıyafet bölümleri yer alır.

  Avrupa ortaçağ koleksiyonunun bir bölümü, Manhattan’ın kuzey ucundaki ek bir yapıda (Cloisters Museum) sergilenir. Metropolitan Museum’da bir araştırma kitaplığı, çocuklar için bir bölüm, etkin bir eğitim servisi de bulunur.

  Batı resim sanatının müzede sergilenen başyapıtları arasında Flémalleli Usta’nın ve Van der Weyden’in Muştulama, Carpaccio’nun İsa’nın ölüsünün başında murakabe, El Greco’nun Toledo’dan bir görünüm, Bruegel’in Hasat adlı tabloları; Rembrandt (Homeros’un büstüne bakan Aristoteles) ve Vermeer’in yapıtları; Poussin’in Kör Orion ile birlikte manzara, La Tour’un Falcı Kadın, Watteau’nun Mezzetin adlı tabloları; Manet (Gemide), Monet (la Grenouillére), Renoir (Mme Charpentier ile çocukları), Cézanne (Kağıt Oyuncuları), Degas, Seurat, Gauguin, Van Gogh gibi izlenimcilerin tabloları yer alır.

  [​IMG]
  [FONT=Verdana, Arial, Tahoma, Calibri, Geneva, sans-serif]Alıntı[/FONT]
   

Bu Sayfayı Paylaş