Momentum - Enerji Dört Vektörü

'Fizik' forumunda sha. tarafından 30 Mar 2010 tarihinde açılan konu

Konu etiketleri:
  1. sha.

sha. ..daha çirkin, daha huysuz

Isik hizinin sabitliginin diger bir sonucu da, bir parçacigin momentum-enerjisinin degismezligidir. Bir parçacigin dinamik hali, px, py, pz ve iE/c olan tek bir dörtlü uzay vektörü ile tanimlanir. Eger parçacigin p momentumu, Eo durgun enerjisi ve E toplam enerjisi varsa rölativiteden;
    E2 = p2 c2 + Eo2
    denklemlerini elde ederiz. mo sabit oldugundan Eo’da sabittir. Dolayisiyla iEo/c orani ve momentumda uzunluk birimi de sabittir. Denklem (2.13)’den, bir parçacigin momentum-enerji dört vektörünün büyüklügü degismezdir. Bunu daha baska bir sekilde de ifade edebiliriz: Bir parçacigin Eo durgun enerjisi, ölçüldügü eylemsiz çatidan bagimsiz olarak sabittir. Üç uzay ve birzaman bilesenlerinin bir dört vektör olusturmasi gibi momentumun px, py, pz bilesenleri ve enerjinin bir bileseni iE/c, bir momentum-enerji dört vektörü olusturur. Rölativistik dinamigin varsayimina göre herhangi bir eylemsiz sistemdeki momentum-enerji dört vektörünün ayni degizmez büyüklükte sonuçlanmasidir. Buna göre eger bir parçacigin momentumu ve enerjisi iki farkli eylemsiz sistemde ölçülmüs ise sunu yazabiliriz:

Momentum-enerji degismezligi:

Uzay-zaman dört vektörü ile momentum-enerji dört vektörü arasinda bir benzerlik görülür. Lorentz dönüsümlerinde asagidaki degisiklikler yapilirsa Denklem (2.3)’de verilen momentum-enerji dönüsümleri elde edilebilir;
    x, y, z yerine sirasiyla px, py, pz.

Bu Sayfayı Paylaş