Mustafa Kemal Atatürk'e Övgüler.

'Mustafa Kemal ATATÜRK' forumunda reddi tarafından 6 Kas 2010 tarihinde açılan konu

Konu etiketleri:
 1. reddi

  reddi New Member

  Bir ulusun hayatında bu kadar az sürede bu denli kökten değişiklik pek seyrek gerçekleşir... Bu olağanüstü işleri yapanlar, hiç kuşkusuz kelimenin tam anlamıyla büyük adam niteliğine hak kazanmışlardır. Ve bundan dolayı Türkiye övünebilir."

  (Eleftherios Venizelos, Yunanistan Başbakanı, 1933)  "Bir insana ölümünden sonra bu derece sevgi ve yas gösterileri yapılması milletler tarihinde az görülen şeylerdendir."

  (ATHİNAİKA, Atina, 12 Kasım 1938)  "İngiliz, Fransız ve İtalyanları Anadolu'dan uzaklaştırıp bizi de yenince,, karşımızda sıradan bir adam bulunmadığını ve O'nun gerçek yaratıcı kudretini kavramaktan uzak kalmış olduğumuzu kabul ettik." (1938)

  (Yorgi PESMAZOĞLU, Yunan Ekonomi Başkanı)  "Çok, pek çok devrimciler görüldü. Fakat hiçbiri Atatürk'ün cesaret ettiği ve muvaffak olduğu şeyi yapmadı."

  (Messager D'Athenes, Yunanistan Gazetesi, 11 Kasım 1938)  "Tarih, silinmez harflerle bu devlet adamın ismini hakedecektir. Atatürk bir halk adamıdır. Kırılmaz azmi, keskin zekâsı ve kudreti kendisini yendiği alın yazısının önüne getirmiş, böylece yeni Türkiye'nin yaratıcısı olmuştur."

  (Yugoslavya, Politika Gazetesi, 11 Kasım 1938)  "Sakarya Savaşı, Sakarya Zaferi, yirmi yaşımın en kuvvetli hatırası olmuştur. O zamanlar, kendi kendime diyordum: Acaba ben de ulusumu böylesine seferber edemezmiyim, onun ruhuna kurtarıcı hamleyi, bu dizgin tanımaz ihtirası aşılayamaz mıyım?"

  (Habib BURGİBA, Tunus Devlet Başkanı, 1965)  "Atatürk, tarihin her devresi için, insanlığın bir mucizesidir."

  (Suriye)  "Atatürk'ün ölümü yalnız Türk Milleti için değil, onun örneğine çok muhtaç olan bütün Doğu milletleri için en büyük kayıptır."

  (ELEYYAM Gazetesi, Şam-1938)  "Vatanını muhakkak bir parçalanmaktan kurtararak gemisini güvenilir bir limana götürdükten sonra milletinden bir taht istemedi. O, kelimenin bütün anlamıyla bir insan, eşsiz bir dahi, kahraman bir asker ve siyaset adamı idi. Hayatını milleti'nin mutluluğuna adadı, bu uğurda genç yaşda hayata gözlerini kapadı."

  (Elifba Gazetesi, Şam-1938)  "O'nun ölümü, dünya için de derinliği ölçülmez bir kayıptır."

  (Sovyetler Birliği)  "Adı, Türk Milleti'nin millî kurtuluş savaşında ve Türkiye'nin siyasi alanda yeniden örgütlenmesine gayet sıkı bir surette bağlı olan Kemal Atatürk'ün ölümü gerek Türkiye için, gerekse bütün dostları için derinliği ölçülmez bir kayıptır. Türk Milleti'nin en samimi dostları arasında bulunan Sovyetler, zamanımızın bu örneksiz devlet adamının öneminden dolayı derin bir acı içindedirler."

  (İzvestia Gazetesi, Moskova, 1938)  "Atatürk, dünya üzerinde yeni bir devir açmış bir insandır. Ben, O'nun Türk kadınlarına hak vererek ve bir ülkede anayı, yakışır olduğu yüceliğe eriştirerek Batı'ya ders verdiğini nasıl unuturum."

  (Uluslararası Kadınlar Birliği Delegesi, Prenses Aleksandrina)  "Romanya'da Atatürk'ün ölüm haberi geldiği gün, bütün okullarda dersler tatil edildi."

  (Romanya-Rador Ajansı: Bükreş)  "Milletimiz, en büyük Türk'ün karşısında kederli bir saygı ile eğilmektedir."

  (Romanya)  "Atatürk, başı dumanlı doruklarda yüce bir dağ tepesidir. Siz O'na yaklaştıkça o yükselir ve aranızdaki mesafe sonsuza değin aynı kalır. Devirlerinde büyük gözüken, zamanla küçülen benzerlerinden farkı budur ve böyle kalacaktır."

  (Arriba Gazetesi, Portekiz, 1938)  "Uzun bir yol aşılmış, Kemal Atatürk'ün ölümüyle Müslüman dünyası en büyük kahramanını kaybetmiştir. Atatürk gibi bir önder önlerinde bir ilham kaynağı olarak dikildiği halde Hind Müslümanları bugünkü durumlarına hâlâ razı olacaklar mı?"

  (Muhammet Ali Cinnah-Kaidiâzam, Pakistan Cumhurbaşkanı, 1954)  "Bizim aslımız rengi uçmuş bir kıvılcım iken, O'nun bakışı ile cihanı kaplayan ve aydınlatan bir güneş haline geldik."

  (İkbal, Pakistan Millî Şairi)  "Atatürk'ün yaptıkları insanoğlunun kolay kolay yapabileceği şeylerden değildir. O; büsbütün başka bir insandı."

  (El-Mısri Gazetesi, Mısır, 11 Kasım 1938)  "Türkler, Atatürk'ü olağanüstü bir tutkunlukla seviyorlar. Bursa'ya giderken trende rast geldiğim bir çocuğa İstanbul veya Ankara'dan hangisini sevdiğini sordum. Çocuk Ankara'yı sevdiğini söyledi. Nedenini sorduğumda: 'Ankara'da Atatürk bulunduğu için..' cevabını verdi."

  (Mısır, El Bela Gazetesi)  "Yüzyılımızda, 'olmayacak hiçbir şey yoktur' şeklindeki tarihi gerçeği ispatlayan ilk adam olmuştur."

  (Eski Ujsag. Macaristan)  "Budapeşte, 20 (a,a) - Macar ajansı tebliğ ediyor: Başvekil İmredi, Atatürk'ün cenaze törenini yapılacağı 21 Kasım Pazartesi gününü Macaristan'ın millî yas günü sayarak bütün memlekette resmi binalara siyah bayraklar çekilmesini emretmiştir. Harbiye Nazırı ve Budapeşte Belediye Reisi de, askeri binalar ve belediye binaları için aynı kararı almışlar ve Belediye Reisi ayrıca, halkı da siyah bayrak çekmeye dâvet etmiştir."

  (Namzetti Ujsang Gazetesi, Budapeşte-1938)  "Dünyanın çok nadir yetiştirdiği dahilerdendir. Dünya tarihinin gidişini değiştirmiştir."

  (An Nahar, Beyrut)  "Yüzyıldanberi Küçük Asya'nın çıkardığı en büyük lider."

  (The Japan Chronicle, Kobe)  "Hayatının sonuna kadar milleti'nin mutlak güveni ile kurduğu devletin başında muzaffer kumandanının kişiliği, eşi görülmemiş bir karakter örneğidir."

  (Comte Carlo Sforza, İtalya Eski Dışişleri Bakanı)  "Üstün iradesi, tükenmez cesareti ve eşsiz seziş ile hasımlarını dize getirdi. Fazilet ve ciddiyeti, üç yılda memleketine yalnız askeri,aynı zamanda tam ve doyurucu bir siyasi zafer kazandırdı."

  (F. Perrone Di San Martino, İtalyan Yazarı)  "Atatürk'ün ölümü ile dünya büyük bir liderini kaybetti."

  (Gazeta Del Popolo Gazetesi, İtalya, 11 Kasım 1938)  (Lozan Üniversitesi salonunda, Lozan Türk Talebe Cemiyeti'nin hazırladığı törende.)

  "Siz Türk gençleri, bugün Büyük Şef'inizi kaybettiğinizden dolayı ne kadar ağlasanız haklısınız. Üniversite, sizin bu büyük yasınıza katılmaktadır. Atatürk'ün bu Büyük Adam'ın hayatını burada az bir vakit içinde bildirmeye imkân yoktur. Bu dâhinin, vatanının tarihinde işgal ettiği parlak sayfaları size hatırlatmak isterim. Türkiye'yi yaratan, tarihimizin bu en Büyük Adam'ını başımı en derin hürmetle eğerek selâmlarım."

  (Profesör MORRF)
   
 2. Love story

  Love story Member

  Farklı ırklardan o'nu gerçekten tanıyan bu kadar insan varken.
  kendi vatandaşlarının çoğunun o'nu tanıyamaması ne yazık...

  Teşekkürler reddi...
   
 3. reddi

  reddi New Member

  okadar güzel yorumlar yapıyorsunki !
  Asıl ben teşekkür ederim hande.
   

Bu Sayfayı Paylaş