Öğretim Üyeliğine Yükseltilme Ve Atanma Yönetmeliği

'Hukuk' forumunda RosaLie tarafından 2 Eyl 2010 tarihinde açılan konu

Konu etiketleri:
  1. RosaLie

RosaLie New Member

III. Profesörlüğe Yükseltilme ve Atanma:

Madde 17 - Rektörler üniversitede veya yüksek teknolji enstitüsünde profesörlük kadroları boşaldığında boş kadroları bilim dallarını ve aranan nitelikleri kadronun devamlı veya kısmi statüde olduğunu da belirterek en yüksek tirajlı beş gazete'den birinde Türkiye ölçüsünde ve Resmi Gazete'de ilân eder. İlânda en az onbeş gün olmak üzere başvuru süresi ve bitiş tarihi belirtilir. Bu durum ayrıca rektörlerce bütün üniversitelere ve yüksek teknoloji enstitülerine duyurulur. Adaylar özgeçmişlerini bilimsel yayınlarını kongre ve konferans tebliğleri ile bunlara yapılan atıfları sanat eserlerini icralarını ve bunlara ilişkin dokümanı eğitim-öğretim faaliyetlerini yönetimlerinde devam eden ve biten doktora sanatta yeterlik veya yüksek lisans (bilim uzmanlığı) çalışmalarını üniversite veya yüksek teknoloji enstitüsüne katkılarını kapsayan ve belgeleyen bir dosya ile birlikte bir dilekçeyi ilgili üniversite veya yüksek teknoloji enstitüsü rektörlüğüne ilânda gösterilen sayıda en az beş nüsha olarak teslim ederler. Adaylar bu başvurularında yayınlarından birini başlıca araştırma eseri olarak gösterirler.

Madde 18 - Profesörlüğe yükseltilmek için aşağıdaki şartlar aranır:

a) Doçentlik ünvanını aldıktan sonra en az beş yıl açık bulunan profesörlük kadrosu ile ilgili bilim alanında çalışmış olmak

b) Kendi bilim alanında uluslararası düzeyde orjinal eserler vermiş olmak ve uygulama alanı bulunan dallarda uygulamaya yönelik çalışmaları bulunma

c) Bir profesörlük kadrosuna atanmak.

Madde 19 - Rektörlükçe ilân edilen açık profesörlük kadrosuna;

a. 18'inci maddedeki şartları taşıyan doçentler

b. Başka bir üniversite veya yüksek teknoloji enstitüsünde en az iki yıl hizmet etmiş olan profesörler

c) 2547 sayılı Kanunun 27'nci maddesi gereğince doçentlik sınavını başarmış sayılarak yabancı ülkelerde aldığı ünvanın eşdeğerliliği kabul edilen adaylardan bu Yönetmeliğin 18'inci maddesindeki şartları yerine getirmiş bulunanlar (bunların doçentlikteki hizmet süreleri ünvanı yabancı ülkede aldıkları tarihten başlar)

2547 sayılı Kanunun 28'inci maddesi gereğince profesörlüklerinin Türkiye'de geçerli sayılması Üniversitelerarası Kurul kararıyla kabul edilenler atanabilirler.

Madde 20 - Profesörlük kadrosuna başvuran adayların durumlarını ve bilimsel veya sanatsal niteliklerini tespit etmek için bir ay içinde üniversite veya yüksek teknoloji enstitüsü yönetim kurulunca en az üçü başka üniversite veya yüksek teknoloji enstitülerinden olmak üzere ilân edilen kadronun bilim veya sanat alanı ile ilgili en az beş profesör seçilir. Bu profesörler belgelerin kendilerine verildiği tarihi izleyen iki ay içinde her aday için ayrı ayrı olmak üzere birer rapor yazarlar ve kadroya atanmak üzere müracaat eden birden fazla aday varsa tercihlerini bildirirler. Bu raporlarda adayların bilimsel veya sanatsal nitelikleri ve çalışmaları değerlendirilir yöneticilik yapıcılık ve geliştiricilik özellikleri ile bilim ve sanat adamı yetiştirme konusundaki çabaları ayrıntılı olarak belirtilir. Üniversite veya yüksek teknoloji enstitüsü yönetim kurulu bu raporları gözönünde tutarak başvuran doçentin profesörlüğe yükseltilerek atanmasına veya profesörün atanmasına karar verir. Atama işlemleri rektörce yapılır.

(Ek fıkra : 20/05/2006 - 26173 S.R.G. Yön/4mad ; Değişik fıkra: 05/09/2006 - 26280 S.R.G. Yön/4.mad) Yabancı ülke vatandaşı öğretim elemanlarının profesörlüğe yükseltilme ile ilgili yukarıda yer alan maddelerde aranan şartları sağlamaları kaydıyla bu Yönetmelikle belirlenen ilan şartı dışındaki usul ve esaslar uygulanır.

Madde 21 - (Mülga: 21/09/1991 gün ve 20998 sayılı Resmi Gazete'de yayınlanan yönetmelikle.)

Madde 22 - Profesörlük doçentlik veya yardımcı doçentlik ünvanlarını kazananlar her ünvan dönemi içinde yükseköğretim kurumlarında fiilen iki yıl görev yapmadıkları takdirde yükseköğretim kurumları dışındaki çalışmalarında bu ünvanı kullanamazlar.

V. Geçici Maddeler:

Geçici Madde 1 - 2547 sayılı Kanunun yayımlandığı tarihte doktora ve tıpda uzmanlık yetkisine sahip olup da kanun kapsamındaki yükseköğretim kurumlarında kadrolu olarak:

a) Asistan ünvanı ile çalışanlar; bir yıl içinde kanun hükümlerine uygun olarak sağlanan sınava başvurarak başarılı oldukları takdirde; bunlardan kendi durumları dışında doktora yapmış veya tıpda uzmanlık ünvanı almış olanlarla kendi durumlarında doktora yaptıktan tıpta uzmanlık ünvanını aldıktan veya tespit edilmiş belli sanat dallarının birinde yeterlik kazandıktan sonra aradan üç yıl geçmiş bulunanlar kendi kurumlarında yardımcı doçent olarak atanabilirler.

Sınavda başarılı olup da kendi kurumlarında doktora yaptıktan tıpda uzmanlık ünvanını aldıktan veya tespit edilmiş belli sanat dallarının birinde yeterlik kazandıktan sonra aradan üç yıl geçmemiş bulunanlar başka kurumlarda yardımcı doçentliğe atanabilecekleri gibi bunlar kendi gruplarında da ihtiyaç görüldüğü takdirde araştırma görevlisi olarak görevlendirilebilirler.

Sınava katılamayanlar katılıp başarısız olanlar veya başarılı olup da herhangi bir sebeple yardımcı doçentliğe atanamayanlar ihtiyaç görüldüğü takdirde kendi kadrolarında araştırma görevlisi olarak görevlendirilebilirler.

b)Asistan dışında başka bir ünvanla öğretim yardımcısı olarak çalışanlardan ya da ünvanlarının gereği görevlerini sürdürmeleri veya (a) fıkrası esaslarına göre bir yıl içinde yardımcı doçentlik için başvurmaları istenir. Bunlardan öğretim yardımcısı olarak göreve devam etmek isteyenlerle yardımcı doçentliğe başvurup da yükseltilmeyenlerin uygun bir öğretim yardımcısı kadrosuna atanmalarına üniversitelerince karar verilebilir.

Geçici Madde 2 - 2547 sayılı Kanunun yürürlüğe girmesinden önceki herhangi bir öğretim görevinin yardımcı doçentliğe eşdeğer sayılabilmesi için doktora yaptıktan tıpta uzmanlık ünvanını aldıktan veya tespit edilmiş belli sanat dallarının birinde yeterlik kazandıktan sonra en az üç yıl tam görevli olarak öğretim görevinde çalışmış olması şarttır. Eşdeğerlliğe ve eşdeğerlilik için yabancı dil sınavının gerekli olup olmadığına fakülte dekanının önerisi üzerine Üniversite Yönetim Kurulu karar verir.

Geçici Madde 3 - 2547 sayılı Kanunun yayım tarihine kadar önceki mevzuat hükümlerine göre doçentlik ve profesörlük ünvanını almak üzere başvurmuş ve başvurusu kabul edilmiş olanlarla 30 Haziran 1982 tarihine kadar önceki mevzuata göre öngörülen çalışma süresini tamamlayan veya tamamlayacak olanların başvurmaları ve başvurularının kabulü halinde kadroya atama dışındaki işlemleri önceki mevzuata göre yürütülür.

Bunlardan doçent ünvanını kazanma işlemleri tamamlanmış ve tamamlanacak olanların atanmaları 2547 sayılı Kanun hükümlerine göre yapılır. Profesörlüğe yükseltilme işlemleri senatolarca kabul edilmiş veya edilecek olanların profesörlük kadrolarına atanmalarında 2547 sayılı Kanunun atama ile ilgili hükümleri dışında başka bir şart aranmaz. Bu gibiler ancak bir profesör kadrosuna atandıkları takdirde profesör ünvanını kullanabilirler. Aksi takdirde işgal ettikleri kadrolarda doçent ünvanı ile görevlerini sürdürürler.

Geçici Madde 4 - 30 Haziran 1982 tarihine kadar eski mevzuata göre doçent olup da bu Kanun hükümlerine göre profesörlüğe yükselecekler bu Kanunun doçentler için öngördüğü merkezi sistemle yapılan yabancı dil sınavını başarmak zorundadırlar.

Geçici Madde 5 - 2547 sayılı Kanunun yayımı tarihinde 115 sayılı Kanun ve 1750 sayılı Kanunun geçici 10. maddesi ile doçent kadrosunda profesörlüğe yükseltilmiş bulunanların hakları saklıdır.

Geçici Madde 6 - 2547 sayılı Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten kadro kanunları çıkıncaya kadar başvurulması halinde;

a) Yardımcı doçentliğe seçilenler; asistan veya öğretim yardımcısı kadrolarına

b) Doçent ünvanını kazananlardan yardımcı doçentliğe yükseltilenler asistan veya diğer öğretim yardımcısı kadrolarına yardımcı doçent olarak atanamayanlar ise öğretim görevlisi olarak aynı ünvanlı kadrolara geçici bir süre için atanabilirler. Her iki durumda da bu adaylardan ayrıca bir yabancı dil sınavı şartı aranmaz.

Geçici Madde 7 - Gelişmekte olan üniversitelerin zorunluluk duymaları halinde bu üniversitelere naklen ve yükseltilerek yapılacak yardımcı doçent atamaları için bu yönetmeliğin genel hükümleri yanında aşağıdaki hükümler de uygulanabilir:

a) Bir üniversite biriminde açık bulunan yardımcı doçentliklere atama yapılabilmesi amacıyla ilgili üniversite 2547 sayılı Yükseköğretim Kanununun 23. maddesince kendisine verilmiş işlevlerin bir kısmının Yükseköğretim Kurulunca tesbit edilecek bir üniversitece yerine getirilmesi için bu Kurula öneride bulunabilir.

b)Yükseköğretim Kurulu üniversitelerince önerilen yardımcı doçentlikleri bu yönetmeliğin 4. maddesinde belirtildiği şekilde ve 7 günden az olmamak üzere başvuru için ilân eder

c) Kurul kendisine süresi içinde yapılan başvuruları bu yönetmeliğin 5. maddesindeki şartları taşıyıp taşımadıkları yönünden incelenir.

d) Başvuranlardan gerekli şartları taşıdıkları anlaşılanlar Yükseköğretim Kurulunun tesbit edeceği üniversitelerde bu yönetmeliğin 7. maddesinde belirtilen yabancı dil sınavına ve 8. maddesinde belirtilen incelemeye bu maddelerde öngörülen sürelerle bağlı olmaksızın tabi tutulurlar.

e) Yardımcı doçentliğe atanmaya ehil oldukları anlaşılanlar Yükseköğretim Kurulunca öneride bulunan rektörlüklere bildirilir. Atamalar yürürlükteki mevzuata uygun olarak rektörlüklerce yapılır.

Geçici Madde - 260 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin yürürlüğe girmesinden önce Ankara İstanbul İzmir illeri dışındaki bir üniversitede görevli iken profesör olarak bir başka üniversiteye atanan öğretim üyeleri bir yıl içinde başvurmaları ve önceki kurumlarında boş profesör kadrosunun bulunması şartıyla profesörlüğe atanmadan önce görev yaptıkları yükseköğretim kurumlarına dönebilirler.

Ankara İstanbul ve İzmir dışındaki bir üniversitede doçent olup 260 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin yürürlüğe girdiği tarihte bir başka üniversitede profesörlüğe yükseltilmek ve atanmak için başvuranların başvurdukları üniversitece yapılmakta olan profesörlüğe yükseltilme ve atanma işlemleri halen görevli oldukları üniversitenin talebi ve kendi müracaatları üzerine kendi kurumlarında yürütülmüş sayılır. Bu üniversitede boş kadro bulunması şartıyla atanmaları ilgili rektörlüklerin teklifi üzerine Yükseköğretim Kurulunca yapılır.

Ek Madde 1 - Bir üniversitede açık bulunan doçentlik veya profesörlük kadrosu Rektörlükçe isteklilerin başvurması için kadronun devamlı veya kısmi statüsü belirtilerek ilân edilir. Tıp ve diş hekimliği ile uygulamalarının üniversitesi içinde yapıldığına Yükseköğretim Kurulu'nca karar verilen bilim dallarındaki açık profesör ve doçent kadroları yalnızca devamlı statüdeki öğretim üyelerine tahsis edilir ve bu husus yapılacak ilânda belirtilir.

Ek Madde 2 - (Ek madde : 20/05/2006 - 26173 S.R.G. Yön/5mad. ; Değişik madde: 05/09/2006 - 26280 S.R.G. Yön/5.mad)

Bu Yönetmelikte yer alan yardımcı doçent doçent ve profesörlüğe yükseltilme ile atanma esnasında oluşturulan jürilere ve lisansüstü eğitim ile ilgili oluşturulacak her türlü jürilere yurtiçinde ya da Yükseköğretim Kurulu tarafından tanınan yurtdışı yükseköğretim kurumlarında görev yapmakta olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ve yabancı ülke vatandaşı profesörler görevlendirilebilir.

VI. Yürürlülük Hükümleri:

Madde 23 - Yükseköğretim Kurulunca 2547 sayılı Kanunun 65. maddesi gereğince düzenlenen bu Yönetmelik Resmi Gazete'de yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

Madde 24 - Bu yönetmelik hükümlerini Yükseköğretim Kurulu Başkanı yürütür

Bu Sayfayı Paylaş