Öğretmen adaylarına ayrı sınav geliyor

'Gündemdeki Haberler' forumunda sha. tarafından 22 Eyl 2010 tarihinde açılan konu

Konu etiketleri:
  1. sha.

sha. ..daha çirkin, daha huysuz

Öğretmen adaylarına ayrı sınav geliyor
    KPSS Eğitim Bilimleri Sınavının öğretmen adayları için çok uygun olmadığını düşünen MEB'de bir kaç ay önce başlatılan çalışmada, öğretmen alınacak branşlara göre ayrı sınav yapılması öngörülüyor. Kamu Personeli Seçme Sınavı'nın (KPSS) öğretmen adaylarının yeterliliğini tespit etmekte uygun olmadığı düşünülen Milli Eğitim Bakanlığı'nda (MEB), KPSS'de soru sızdırıldığına ilişkin iddialar gündeme gelmeden önce başlatılan çalışmada, öğretmen alınacak branşlara göre ayrı ayrı sınav yapılması öngörülüyor.

Bu konuda fizibilite çalışması yapılan Bakanlıkta, öğretmen adaylarının branşlarına göre düzenlenecek sınava girmesi ve bu sınavın sonuçlarına göre öğretmen alımı yapılması, sınavı Bakanlığın gerçekleştirmesi düşüncesi ağırlık kazanıyor.

Öğretmenlikte 76 ayrı branş bulunduğu ve bu branşların her biri için ayrı sınav düzenlenmesinin sıkıntı yaratıp yaratmayacağı konusunun tartışıldığı Bakanlıkta, Seviye Belirleme Sınavları'nın yanı sıra başta Motorlu Taşıtlar Sürücü Sınavları ile diğer birçok kurumun sınavını gerçekleştiren Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü'nün altyapısının bu sınavları yapmaya uygun olduğu belirtiliyor.

YASAL DEĞİŞİKLİK GEREK
    Öğretmen adaylarına yönelik sınavın MEB tarafından yapılması için yasal değişiklik gerekiyor çünkü ilk kez devlet memuru olacakların KPSS'ye girmesi şartı bulunuyor.

Öğretmen adaylarının KPSS yerine MEB tarafından ayrı bir sınavla öğretmen olarak alınabilmesi kanun değişikliğini zorunlu kılıyor.

İLK OLARAK "DMS" İDİ
    KPSS, ilk olarak Devlet Memurları Sınavı (DMS) adıyla 1999 yılında uygulanmaya başladı ve sınav 2002 yılında KPSS adını aldı.

Öğretmen adayları, memur alımları DMS ve KPSS sonuçlarına göre alınmadan önce sadece yaptıkları başvurularla ve başvuru şartlarını taşıyıp taşımadığı kontrol edilerek öğretmenlik için başvurabiliyorlardı.

DMS ve KPSS, getirildiği günden bu yana ÖSYM tarafından uygulanıyor.

Bu Sayfayı Paylaş