origami Origami Nedir?

'Hobiler' forumunda Özgür tarafından 6 Ağu 2009 tarihinde açılan konu

Konu etiketleri:
 1. Özgür

  Özgür Administrator Site Yetkilisi

  Origami Nedir?


  Origami, Japon kağıt katlama sanatıdır. Japonca’da “ori” katlama,”kami” kağıt demektir. Kare şeklindeki kağıtlardan çeşitli objeler yaratılır.Başta Kuş, hayvan,çiçek, kutu gibi gelenksel motifler olmak üzere dünyada var olan herşeyi origami olarak şekillendirmek mümkündür. Origami’yi diğer kağıt sanatlarıyla ayıran özelliği ise, kağıdı sadece katlayarak bir eser haline getirmesidir. Genelde makas ve yapıştırcı kullanılmaz.

  Origami’nin tarihi çok eskisine dayanır. Eskiden Japonya’da kağıt az bulunduğundan aristokrat kesminde özel amaçla kulanılmıştır. Heian dönemi(794 – 1185)’ne kadar aristokratlar genellikle dini törenler ve hediyeleri sarmak için beyaz kağıt katlarak kullanmışlar. Hediye ve tören için kağıt katlama şekli , bir çeşit terbiye olarak saray ve aristokrat kesminde gelişmiştır. Daha sonra Samuraylar ülkeyi yönetmeye başladığında aristokratlarla irtibat kurmak için aristokratların kağıt katlama sanatını öğrenip benimsemiştir. Edo dönemi(1603–1867)’nde Origami, halkın arasında yaygınlaşıp eğelence olarak gelişmiştir. Gelenksel turna kuşunun varyantlarının yapılışını tanıtan en eski origami kitabı “Hiden Senbazuru Orikata” 1797de basılmıştır.

  Origami, Meiji dönemi(1868-1912)nden sonra okullarda öğretilmeye başlamıştır. Çocukların matematiksel yeteneği ve yaratıcılığını geliştirmek için origami en ideal faaliyettir.

  2.Dünya Savaşı’ndan sonra geleneksel Origami’den ayrı olarak yeni yaratıcı Origami yapılmaya başlamış ve sanatsal anlamda gelişme kaydedilmiştir. Sadece çocuklar değil,büyüklerin de ilgisini çeken Origami, son zamanlarda dünyaya yayılıp çeşitli ülkelerde Origami derneği kurulmuştur. Dernekler Origami sergisi, atölye çalışması gibi aktif faaliyetleri sürdürmektedir. Gelenksel objelerin dışında çeşitli kutular, rengarenki çiçekler, vazo vb. günlük yaşamında kullanılabilen eserler de çoktur.

  Origami, stres atma , çocukların zeka gelişmesi, yaşlı veya hastaların rihabilitasyonu için de yararlıdır. Normal bir kağıdı defalarca katlayıp sonunda bir obje yarattığnızda kendinizi çok iyi hissedersiniz.
   

Bu Sayfayı Paylaş