Php Nedir ?

'Programlama' forumunda ...... tarafından 5 Ağu 2009 tarihinde açılan konu

Konu etiketleri:
 1. ......

  ...... Misafir  PHP, web için tasarlanmış olan sunucu taraflı çalışan bir script dilidir.HTML sayfasının içerisine PHP kodları gömebilir ve sayfa her ziyaret edilişinde bu kodları çalıştırabilirsiniz.Web sunucusunda yorumlanır ve çıktı HTML kodları olarak ziyaretçinin tarayıcısına gönderilir.

  PHP, Açık Kaynak (Open Source) tabanlı bir yazılımdır.Bunun anlamı kaynak koda erşebileceğiniz, hiçbir ücret ödemeden kullanabilir ve kodu değiştirip yeniden dağıtabilirsiniz.

  PHP birçok veritabanına bağlanmayı desteklemektedir. Örnek olarak MySQL, Informix, Oracle, Sybase, Solid, PostgreSQL, Generic ODBC ve diğerleri... Genellikte MySQL daha sık kullanılmaktadır.

  PHP kodlarınızı, notepad gibi basit bir kelime işlemciyle yazmaya başlayabilirsiniz.Yazdığınız kodları kaydederken dosya uzantısı olarak .php seçmeniz gerekmektedir.

  PHP dosyalarınızı çalıştırabilmeniz için PHP kurulu bir sunucu gerekmektedir.Ücretsiz PHP Hostig şirketleri bulabileceğiniz gibi ücretli olanları da bulabilirsiniz.

  PHP, Windows ve Linux işletim sistemlerine uyumlu şekilde kurulabilir.Dilerseniz php.net resmi sitesinden indirebileceğiniz PHP kurulum dosyalarını kendi bilgisayarınıza da kurabilirsiniz.

  PHP nin kullanım alanı çok geniştir.Örneğin bir alışveriş sitesini, arkadaşkı sitesini, sohbet sitelerini, forum sitelerini kısaca üyelik gerektiren WEB üzerinden online yapabileceğiniz hemen hemen herşeyde, bunları PHP kullanarak yapabilirsiniz.
   

Bu Sayfayı Paylaş