Pınar Kür - Asılacak Kadın

'E-Kitap' forumunda avemeria tarafından 11 Nis 2011 tarihinde açılan konu

Konu etiketleri:
  1. avemeria

avemeria New Member

Pınar Kür- Asılacak Kadın

Bu kitabı çok önemsediğim için tanıtım notunu kendim yazmak istedim. Pınar Kür ile tanışmamı sağlayan bu roman oldu ve sonra da diğer Türk kadın yazarları okumaya başlamamla gerisi geldi. Eminim ki bu hikayeyi okuma şansına erişmiş her insan için kitabın ve yazarının yeri çok özeldir.

Yazarın 21 yaşındayken cinayet suçlamasıyla asılan bir kadının trajik hikayesini öğrenmesinden sonra yıllarca kafasında tasarladığı, sonrada 2,5 yıllık bir çalışmayla kağıda döktüğü, uğruna hapse girdiği ve aynı dönemde yasaklanan bir romandır. Müjde AR'ın baş rolünü oynadığı bir senaryoda Türk sinemasında da yer bulmuştur.

Ben Pınar Kür gibi anlatamıyorum tabii :) Bence yeryüzünde ki her kadının okuması gereken bir kitap. Okurken üzülsenizde, canınız yansada, asabınız bozulsada... Kadın bedeninin sınırlı gücü yüzünden tarih boyu uğradığı zulmün sadece bir örneği anlatılmış ve bana kalırsa zaten yaradılışımızdan itibaren dönem dönem hem cinslerimizin karşılaştığı bu trajediye sırt çevirmek yerine okumalıyız, belki de defalarca okumalıyız, hiç unutmayacağımız bir öykü haline gelene kadar...

En çok içimi burkansa romanın kadın karakterinin çocukken birisinin ona söylediği için hatırladığı ninni;

ecel tuzağını açamaz mısın?
    açıpta içinden kaçamaz mısın?
    ninni balam ninni kalma uykusuz
    hem garip, hem çıplak, hem aç, hem susuz

kaldırsam ayağa kalkamaz mısın?
    ver bana tutayım ellerin hani?
    dalın tahta duvar önün yar mıdır? yolların hani?

kendi taramamdır, iyi okumalar

Gizli içerik:
    Bu alandanki gizlenmiş içeriği görmek için konuya yanıt vermelisiniz.

SABAR bunu beğendi.
  2. adiloş

adiloş New Member

Sevgili avemeria, bu ne hız. Yine çok güzel bir paylaşımda bulunmuşsun, çok teşekkür ediyorum. Yazarın bu kitabını okumamıştım. Hiç üşenmeden yaptığın özel tanıtımla bu kitabı şimdi okumamazlık edemeyeceğim. Çok teşekkür ediyorum ayrıca tanıtım için.

3. avemeria

avemeria New Member

ben teşekkür ederim adiloş, düşündüm ki bu kitabı bu sitede sadece bir kişi bile okusa bana yeter, ilk kişinin sen olmasınada çok sevindim ayrıca :)

4. aysekoc

aysekoc New Member

Sevgili avemeria çok çok çok teşekkürler.Uzun yıllar önce okuduğum ama unutamadığım bir kitabı tekrar karşımda görmek beni sonsuz mutlu etti.Canım ellerin dert görmesin sen beni mutlu ettin allahta seni mutlu etsin.

5. Nerissa

Nerissa <b>Sergüzeşt</b>

Emeklerinden ötürü kuflu ailesi adına teşekkürlerimi sunuyorum. İstıkrar ile kıtaplarınızı eklemeye devam ediyorsunuz.Daha nice taradıgınız kıtapları görmek umuduyla sevğili avemeria :)

6. seleniti

seleniti Active Member

ellerine sağlık avemeria, çok teşekkürler :)

7. semax

semax New Member

Teşekkürler

8. YıldızlıAtlas

YıldızlıAtlas <b>Sözlük Kurdu</b>

Hızlı bir giriş yaptın çok lezzetli kitaplar paylaşıyorsun bizimle. Müjde Ar'ın başrolünü oynadığı kitaptan uyarlanan filmi izlemek isteyenler Yalçın Dümer'in tazecik hallerini görebilirler:D Fazla söze gerek yok,teşekkürler avemeria ellerine sağlık.

9. mrm

mrm New Member

Paylaşım ve emekleriniz için sağolun.

10. kitaplı

kitaplı New Member

teşekkür

11. sahand

sahand New Member

thanks

12. htckyc01

htckyc01 Well-Known Member

teşekkürler