Profil tasarımı yapma

'Forum Kullanımı Püf Noktaları' forumunda Özgür tarafından 16 Nis 2011 tarihinde açılan konu

Konu etiketleri:
 1. Özgür

  Özgür Administrator Site Yetkilisi

  Arkadaşlar internette bulduğum bir kaynağı paylaşıyorum daha fazlasını merak edenler araştırabilirler Yarışma sürecinde bilmeyen arkadaşlarımıza faydası olacağı kanaatindeyim

  Profilini Kişiselleştirmek isteyen(ler) için;

  Öncelikle profil sayfanıza girip, "Customize Profile (Profilinizi Kişiselleştirin) sekmesini tıklıyorsunuz. Açılan sayfadaki "Main" kısmında yapacağınız değişiklikler en geniş kapsamıyla profilinizdeki zeminde belirecek olanlardır.
  Ana hatlarıyla buradaki sekmeler :
  " Font Family" kısmında yazı tipini;
  "Text Color" kısmında, belirlediğin yazının rengini;
  "Border Color" kısmında, blokların kenarlık rengini;
  "Background Color" kısmında, zemin rengini,
  "Background Image" kısmında da profilinizin ana zemin resmini belirleyebilirsiniz.
  Önemli not : Renkleri belirlerken, İngilizcesini bildiğiniz rengi kutuya elle girebileceğiniz gibi kutuların hemen sağında yer alan kesikli çizgilerin olduğu kısma tıklayıp renk paletinden de yararlanbilirsiniz ki renk paletini tıklamanızı tavsiye ederim. Renk içeriği daha fazladır.

  Diğer blok kısımlarını da ana hatlarıyla anlattıktan sonra profilinize zemin resmi eklemeyi anlatayım çünkü onun eklenmesi için bildiğim yol birazcık(!) uzun.

  "Block Borders" kısmında kenarlıklarla igili renkleri belirleyebiliyorsunuz ama açıkçası belirttiğiniz değişikliklerin nerede göründüğünü çözemediğim bir kısım oluyor kendisi.

  "Major Block Headers" kısmında, "Ziyaretçi Mesajı", "Hakkımda", "İstatistik" yazılarının ne renkge sahip olacağını ve hangi zemin renginde görüneceğini belirleyebiliyorsunuz. Sözgelimi bendeki profilde yazı rengi beyaz, zemin rengi siyah.  "Minor Block Headers" kısmında yaptığınız değişiklikler, " Mesaj Gönder - Üye Notu - Profilinizi Kişiselleştirin", "Mini İstatistikler", "Arkadaşlar","Albüm", "Grup üyelikleri" gibi başlıkların rengini ve zemini etkileyecektir.

  "Block footers", kısmında yapacağınız değişikliklerin de ne şekilde göründüğünü çözebilmiş değilim.

  "Primary Content Areas" kısmında yapacağınız değişikliler; "Ziyaretçi Mesajı", "Mini İstatistikler", "Arkadaşlar" gibi görünen bloklarda görünecek olanlardır. Kabaca açıklamak gerekirse, dikdörtgen şeklinde görünen blokların rengini belirleyebileceğin bölüm burası.

  “Secondary Content Areas” kısmında yapacağınız yazı ve zemin rengi değişikliklerini, “Son Aktivitesi”, “Tüm istatistikleri göster”, “Arkadaş Listesini Düzenle” vb yazılarının yer aldığı alt blok kısımlarında görebilirsiniz.

  “Controls” kısmında da Ziyaretçi Mesajı sekmesinde görünen “Mesaj Gönder” ve “Gelişmiş” yazan iki küçük bloğun yazı tipini, rengini ve de zeminini belirleyebilirsiniz.

  Profil sayfanız için zemin resmini eklemeye gelince bunu iki farklı şekilde yapmak mümkünmüş ama ben uzun olan kısmını bildiğim için onu anlatacağım. Öncelikle profilinize Albüm ekliyorsunuz. Bunun için profil sayfanızda Albüm kısmına tıklayıp açılan sayfada “Albüm Ekle” diyorsunuz. Açılan yeni sayfada “Başlık” kısmına ekleyeceğiniz albümün adını giriyorsunuz açıklama kısmına bugüne kadar hiçbir şey yazmadım gerekli olduğunu da sanmıyorum. Sayfanın hemen altında “Genel” işaretlidir. Bunun anlamı eklediğiniz albümü tüm üyelerin görebileceğidir. İsterseniz bir alttaki seçeneği (“Private”) işaretleyip albüm ya da albümlerinizi sadece moderatörlerin ve arkadaş listenizdekilerin görmesini sağşayabilirsiniz. En alttaki seçenek ne anlatıyor onu anlamadım. “Gönder” butonuna tıkladığınızda açılan sayfada “Resim Yüklemek İçin Tıklayın” yazan kısma tıkladığınızda, bilgisayarınızda yüklü olan resimleri eklemenizi sağlayacak yeni bir sayfa çıkacaktır. Buradan üçer üçer istediğiniz kadar resim ekleyebilirsiniz. Oluşturduğunuz albümden herhangi bir resmi profilinize zemin resmi yapmak için Profilinizi Kişiselleştirin kısmına gelip “Arka plan resimler gelmeli albüm… “ yazan satırdaki albüm kelimesine tıkladığınızda yüklediğiniz albüm(ler)den zemin resmi olarak kaydetmek istediğinize tıkladığınızda resim tam ekran görünecektir. Bu sayfadaki “Resim URL” kısmındaki yazıyı kopyalayıp “Background Image” kısmına yapıştırıp kaydederseniz zemine resim eklemiş olursunuz.

  Forumda farklı bir renk olmak isteyenlere şimdiden kolay gelsin!
   
 2. onuruks

  onuruks New Member

  saol çok işime yarıyo yarışma iyi olacak :D
   
 3. Nerissa

  Nerissa <b>Sergüzeşt</b>

  Ben şahsım adına zemıne resım gömmede oldukça zorlandım ,ve burdakı tarife göre ne yaptıysam olmadı :) Sonra başka bir yolu daha oldugunu ögrendım.( Kadir abi ve ark.) bana anlattılar ,bir kaç arkadaşım daha aynı sorunu yaşamış ufak bir değişiklik ile bu sorunu çözebiliriz . aşağıda resimli olarak anlattım.
  Album resım ekle dedıkten sonra genel yerine 3.seçeneği seçiyoruz.resımlerımızı seçiyoruz .kayıt ediyoruz. daha sonra [​IMG][/URL]
   
 4. ebr

  ebr E-kitap Müdavim

  teşekkür ederim çok yararlı bir bilgiydi
   
 5. ..คη๏ηเм..

  ..คη๏ηเм.. New Member

  Teşekkürler çok işime yaradı ama ben zemine resim eklemeyi Nerissa'nın söylediği yoldan yapabildim diğerini ne kadar denediysem de olmadı... Tekrar teşekkürler :)
   

Bu Sayfayı Paylaş