Sevgi ve Aptallık - Emre Kongar

'Yazılar, Denemeler.' forumunda zipper tarafından 13 Eki 2013 tarihinde açılan konu

1. zipper

zipper quae nocent docent

Benim mutluluk reçetem ‘İnsanları seveceksin’ ilkesidir. Çünkü sevgi, insanları güzelleştiren, yücelten, mutlu kılan bir duygudur. Yalnız burada küçük bir ayrıntı var. Karşılıksız seveceksiniz…
    Çünkü insanoğlu çiğ süt emmiştir.Çünkü insanoğlu vefasızdır.Çünkü siz insanları severken, onlar size her türlü kalleşliği ve kötülüğü yapacak.Hem de hemen bugün, bugün olmazsa yarın, yarın olmazsa öbür gün, ama bir gün mutlaka, hem de çok yakında…

İşte bu nedenle insanları karşılıksız seveceksiniz.Ancak böyle hem güçlü, hem de sevgi dolu, ve bu nedenle de mutlu olabilirsiniz.

Sevginize karşılık beklerseniz, gücünüzü yitirirsiniz. Başkalarına, hem de sevdiklerinize, yani sizi kırabilecek, sizi incitebilecek kişilere bağımlı olursunuz.

Hem duyguların en güzeli olan sevgini vereceksin, hem de karşılık beklemeyeceksin, bu aptallık değil de nedir diye düşünüyor olabilirsiniz.

Sevgiye karşılık beklememek aptallık değildir yavrularım. Tam tersi, karşılık bekleyerek sevmek aptallıktır.

Neden sevgiden yanayız? Mutluluk için, yani kendimiz için. Kendi yüce duygularımızın bizi daha mutlu, daha güzel yapması için. Karşılık beklediğiniz anda, bu güzelliği, bu yüceliği, bu tadı, başkalarının iznine ve acımasızlığına, yani başkalarının denetimine terk etmiş olmuyor musunuz?

Sevgi ile aptallığı birbirinden ayıran ince çizgi akildir. Akıllı sevgi karşılıksızdır. Çünkü aklımız, duygularımızın da önünde bilir ki, insanın, hem de seven bir insanin beklentilerinin tümünü, başka bir insanin ya da bir insan grubunun sürekli olarak yerine getirmesi olanaksızdır. Çünkü iki yada daha çok sayıdaki insanin her an ayni duygu, düşünce ve beklentilere sahip olması, aynı biçimde davranması olanaksızdır.

Ben bütün yaşamım boyunca insanları sevdim. Hem soyut olarak insanlığı hem de somut olarak insanları. Sadece ve yalnızca iyi duygulara, güzel imgelere ve sevgiye yer açtım yüreğimde ve beynimde. Sevgiyi besledim ve büyüttüm bilincimde ve bilinçaltımda. Böylece mutlu oldum.

Size de öneririm karşılıksız sevgi duymayı. Yani akıllı sevgiyi.

Başkalarını ve insanlığı, onlar için değil, kendiniz için sevin. Böylece bitmez ve tükenmez bir enerji kaynağı emrinizde olacak.

Her işte, her ilişkide, herkesten bir adım önde olacaksınız. Çünkü başta kendinizle, sonra da herkesle barışık ve dolayısıyla da mutlu olacaksınız.

Karşılık beklemediğiniz yani akıllı olduğunuz için de, size atılan kazıklar, yapılan haksızlıklar, kabalıklar, hödüklükler, tepenizden sıyrılıp gidecek. Kötü insanlar, kin ve nefretleri, küçük hesapları içinde çirkinleşip, mutsuz bir yaşamın içine doğru yuvarlandıkça, siz sevginizin ürettiği güzellik denizinde hem yükselecek hem de yüceleceksiniz. Yeter ki, sevginize layık olmayan hödükleri, hırsızları, sahtekarları, centilmen ve uygar insan kılığındaki feodal faşistleri, soyut bir insanlık kavramı içinde arıtıp saydamlaştırmayı bilin.

Bu ise gönlün değil, aklin işidir. Onun için de sevgi akıldır. İnsanları sevin ve onlardan karşılık beklemeyin. Kendinizi aptal yerine koymadan sevmenin tek yolu budur.

Bunun zor olduğunu biliyorum ama, mutluluğu kim kolay yakalamış ki?

Emre Kongar /Kızlarıma Mektuplar

2. Asyadila

Asyadila Member

Teşekkürler

Bu Sayfayı Paylaş