Sireti mi, Sureti mi

'Yazılar, Denemeler.' forumunda Uygu tarafından 8 Eki 2012 tarihinde açılan konu

1. Uygu

Uygu New Member

Siretin güzelliği yüreği kuşattığı bir gecede,
    Fantaziyeler talan olur saçılır birkaç hecede.

Suret… Dış güzellik… Akıbeti olan… Okyanusun maviliği…
    Siret… Gönül güzelliği… Kalıcı olan… Okyanusun derinliği…

Suretin güzelliğini arayan her göz yanıldı!
    Suret, bir ömür güzelliği taşıyabilir sanıldı.

Siretin güzelliğini arayan her göz gönüldendir. Gönülden olan her şey hakikat güzelliğini kılavuz edinip doğruya ulaşmıştır. Sureti güzel kılacak olan, bir ömür kadim kalacak olan siretin güzelliğidir.

AŞK, Sureti değil, Sireti okumakla oluşan bir duygudur. Zira, bir an görüp sevmek sadece cismani; ‘ilk görüşte aşk’ bir masal, bir fanteziyedir. İlk görüşte aşık olduğunu sananlar, aslında yüz güzelliği gibi fani bir duygunun peşine düşmüşlerdir.

Suretin güzelliğini sevenler, akıbeti olana gönül vermiştir. Onları ki, bir gönül oyununa dalmış ve başlamadan kaybetmişlerdir.

Seven, sevdiğinde bitmez tükenmez bir muhabbet bulmalı. Onu suretinde değil, siretinde okumalı.

Suretin güzelliğini arayanlara bir çirkin tohum örneği yeter
    O tohum ki, gönül toprağına ekilince güzelliklerle biter.

Kays’ın çöl kızı Leyla’ya sevdalanışı bir gönül yangınıdır.

“Bu kara kıza nasıl böyle sevdalandın?” diyenlere,

“O’na benim gözlerimle baktınız mı?” diyen Kays, Leyla’nın kalbinde gördüğü gülü suretinde de görmeye başlamıştır. Leyla’ya kavuşamayan çöllerin mecnunu Kays, bir süre sonra gülde değil gülün sahibinde, aşkta değil aşkın sahibinde bulur kendini. Zira her aşk gönülleri yaratan Rahman’ın aşkıyla beslenir. İns’in İns’e duyduyu aşk, O ulvi aşkın bir gölgesi, O kuddise aşk’ın akisidir. Karşılığını bulsa da, bulmasa da her Aşk, kaynağına dökülecektir.

Çünkü; Kaynağına Dökülen Tek Şeydir Aşk…

Yüreği çirkin olanın yoktur bir kıymeti
    “Yüzüm güzel“ diyenin yakındır kıyameti

Sevilen, sevenin gözünde ahsen ve latiftir. Kalbin aynasında süslenen her maşuk, aşığın gözlerinin gördüğü yegâne güzelliktedir. Her yüzü ‘en güzel’ görecek olan bir yüreğin varlığı mutlaktır.

Okyanusun maviliğini seyredip “ne kadar da güzel!” diyenler, maviliğin ardındaki güzellikten bihaberdir.

*
    Kadim Dolunay

Bu Sayfayı Paylaş