Suzanne Collins - Açlık Oyunları

'Kitap Özetleri' forumunda PeRi tarafından 22 Haz 2011 tarihinde açılan konu

Konu etiketleri:
 1. PeRi

  PeRi New Member

  [​IMG]

  AÇLIK OYUNLARI (1 KİTAP)


  Katniss Everdeen 12. mıntıkanın dikiş adı verilen fakir bir bölümünde 12 yaşındaki kardeşi Prim ve annesi ile yaşıyordu. Babası kömür madeninde hayatını kaybettiğinde evin geçimini Katniss yasak bölgede avlanarak ve avladıklarını değiş tokuş yaparak sağlıyordu. Annesi eşi kaybetmenin üzüntüsü ile kendine gelememişti. Katniss’e ormanda avlanırken kendisinden birkaç yaş büyük olan gale yardım ediyordu. Galede ailesini babası olmadığı için geçindiriyordu. Aralarında güçlü bir bağ vardı.

  Açlık oyunları için haraç toplama gecesi gelmişti. Açlık Oyunları'ran çok basit kuralları var: Her mıntıka ayaklanmalara karşı bir ceza olarak, haraç olarak adlandırılan, birer kız ve erkek evladını vermek zorunda. Bu yirmi dört haraç, içinde alev alev yanan bir çölden, dondurucu bir çorak araziye kadar her şeyi kapsayan, geniş bir açık hava arenasına hapsediliyor. Birkaç haftalık bir süre boyunca, yarışmacıların ölümüne mücadele vermesi gerekiyor. Ayakta kalmayı başaran son mıntıka galip sayılıyor.Bütün oyun canlı olarak halk tarafından seyredilebiliniyordu.

  Halk bu geceye katılmak zorundaydı karşı gelirlerse Capitol tarafından 13 mıntıka gibi yok edileceklerdi.İnsanlar açlıkla mücadele ettikleri için bu kuraya 1 mozaik taşı karşılığı adlarını yazdırıyorlardı.Bu taşlar bir ailenin bir yıllık tahıl ihtiyacını karşılıyordu. Prim bu sene ilk defa kuraya giriyordu. Sonunda kurada kızlardan Prim çıkıyor ve Katniss kardeşinin ölüme gitmemesi için onun yerine aday oluyor. Erkeklerden fırıncının oğlu Peeta Mellark seçiliyor. Seçilenler son kez aileleri ile görüştürülüp oradan ayrılıyorlar.
  Trende ikisine arenaya kadar koçluk yapmak üzere Haymitch ve Effie Trinket eşlik etti. Haymitch 30 yıl önceki açlık oyunlarını kazanmıştı ama onu 12 mıntıkada herkes ayyaş olarak bilirdi.

  Sonunda tren oyunların yapılacağı yere varıyor.İkisini hazırlamak için stilistler görevlendiriliyor. Katniss stilisti Cinna idi. Cinna ona açılış gecesi için ateş saçan pelerinli bir kıyafet giydirdi. Bütün mıntıkalar kendi yaptıkları işe göre kostüm giyiyorlardı. Peeta ayn kıyafetten giymişti. Halk onlara hayran kaldı. Diğer günleri idman sahasında çalışma yaparak gösterdiler. Her ikisi de kendi asıl kabiliyetlerini asla rakiplerine belli etmediler.3. günün sonunda oyun kurucuların karşısına tek tek çıktılar. Oyun kurucuların verdiği puanlar bahisleri tetikliyor ve yarışmacıların sponsor edinmesini sağlıyordu. Sponsorlar yarışma sırasında haraçlara (yaramacılara) ihtiyaç duydukları eşyaları satın alarak onlara gönderiyorlardı.Bu her türlü eşya olabilirdi.Bu yarışmaya birde eğitimli haraçlar katılıyordu ve birinciler daima onlar oluyordu. Bunlar genellikle ilk 4 mıntıkadan çıkıyorlardı. En yüksek puan 12 idi ve Kattnis 11 ,Peeta ise 8 alarak herkesi şaşırttılar.

  Sunum gecesi en son Peeta çıkıyor.Bir anda konuşmasının sonunda Katniss’e aşık olduğunu açıklıyor. Katniss şok ve çok sinirleniyor. Haymitch oyun boyunca sevgili gibi davranmalarını istiyor.
  Arena günü bütün haraçlar tek başlarına fanus içinde alana alınıyor. Alan içerisine onlar için hayati önem taşıyan alet ve yiyecekler bırakılıyor. Katniss sirenle önündeki çantayı almaya çalışırken onu öldürmek için haraçlar harekete geçiyor. Katniss çantayı alarak ormana kaçıyor. Bütün gece yürüyor ve sonunda yorgunluktan ve susuzluktan dolay uyumak için gece bir ağacı üstünde geçiriyor.Gece arenada ölen 11 haracın resmi gökyüzüne yansıtılıyor ve böylece kalanlar belli oluyor. Sabah seslerle uyandığında 1.-2. ve 4. kariyer haraçları ile Peeta ‘ı görünce şok oluyor. Onlar gidince su bulmak için uğraşıyor .Sonunda suyu buluyor ama oyun kurucular daha fazla ölüm görmek için onu ve diğerlerini ateş topları yağmuruna tutuyor. Katniss yangından kaçarak bir ağaç tepesine siniyor. Ama yine o kötü grupla karşı karşıya geliyor. Sonunda yerini belirtiyor. Onu yakalayamıyorlar ve sabahı beklemeye başlıyorlar. Katniss diğer haraç Rue fikri sayesinde sabah onlar uyanmadan üstlerine iz sürürcü arı kovanını boşaltıyor.Kendisini ve Peeta arı sokuyor ve 2 haraçcı orada ölüyor. Katniss Peeta yardımı ile ok ve yayı alarak ortadan kayboluyor. Gece Rui le karşılaşıyor ve birlikte hareket ederek kariyer haraççılarının yiyecek stokunu havaya uçuruyorlar. Ama olaydan bir gün sonra Rui yakalanıyor ve Katniss onu kurtarmak için onu yakalayan haraçı öldürüyor ama Rui olaydan kurtulamıyor ve ölüyor.

  Oyun kuralları değişiyor ve aynı mıntıkadan iki haraççı sağ kalırsa galip olacakları açıklanıyor. Katniss kuralı duyunca Peeta aramaya başlıyor ve onu yaralı şekilde buluyor ve bir mağaraya sığınıyorlar.Katniss ona bakarken aralarındaki bağ kuvvetleniyor. Peeta durumu ciddileşiyor ve katniss onu kurtarmak için arenaya kendisi için bırakılan çantayı almaya peeta uyku ilacı(sponsorlar tarafından ona arenadaki dövüşe katılabilmesi için gönderiliyor) içirerek gizlice gidiyor.Katniss arenadan Rui ile aynı mıntıkadaki adam sayesinde yaralıda olsa kurtuluyor ve peeta için gerekli ilacı alabiliyor.
  Oyun alanında 4 kişi kaldıklarını öğreniyorlar ve yemek bulmak için zorunlu olarak mağaradan çıkıyorlar. Yemek toplama sırasında Peeta bilmeden topladığı zehirli meyveyi onlar ortada yokken tilki suratlı kız çalarak yiyince oda ölüyor. Göl kenarına kariyer haraççısı Cato ile karşılaşmak için gittiklerin de Cato kovalayan mutasyon yaratıkları ile karşılaşırlar ve arenaya kaçmaya başlarlar. Arenada bir heykele tırmanırlar ama bu sırada Peeta yaratıklar tarafından bacağından kötü şekilde yaralanır tekrar. Bu sırada Cato kendine gelince Peeta saldırı r ve onu öldürmeye çalışır. Katniss Peeta sayesinde Cato yaralar ve Cato yaratıkların arasına düşer ama ölmez. Yaratıklar önceden ölen yarışmacıların mutasyon geçirmiş hali olduğunu Katniss anlar.Katniss Peeta ‘ın bacağını sarar ama durum kötüdür. Saatler sonra Cato ölmediğini anlarlar ve mecburen Katniss tek oku ile onu öldürmek zorunda kalır. Fakat yarış bitmemiştir.capitol tekrar kuralı değiştirir ve tek bir galibin olması gerektiğini açıklar. Katniss ve Peeta birbirlerini öldürmektense intihara kalkışırlar. Capitol canlı yayında onların intiharının halkı ayaklandırmaması için onları galip ilan eder.

  Peeta hastaneye kaldırılır ve ameliyat edilir. Katniss inde yaraları hastanede iyileştirilir. Galibiyet kutlamaları bitince trenle tekrar yola evlerine dönerler . Katniss in kafası Peeta dolayı karışıktır ve ona soğuk davranır. Bu arada Capitol un düşmanlığını da kazandıklarını unutmamışlardır.Nede olsa bütün güç Capitol de idi.

  Bakalım 2. kitapta olaylar nerelere varacak. 2 kitabın özetini en kısa zamanda siteye koyacağım .  SERİ BİLGİSİ
  AÇLIK OYUNLARI - 1
  ATEŞİ YAKALAMAK- 2
  http://www.kuflu.com/kitap-ozetleri/19595-atesi-yakalamak-aclik-oyunlari-2-kitap-suzanne-collins.html
  ALAYCI KUŞ- 3
  http://www.kuflu.com/kitap-ozetleri/74703-alayci-kus-suzanne-collins-kitap-ozeti.html
  __________________
   
 2. Karaborsa

  Karaborsa New Member

  teşekkürler
   
 3. mavikelebek

  mavikelebek New Member

  teşkkürler
   
 4. ridvan310

  ridvan310 New Member

  eline sağlık
   
 5. cybll

  cybll New Member

  teşekkürlerrr
   
 6. mateocolomb

  mateocolomb New Member

  tesekkürler
   
 7. amaya

  amaya New Member

  Peri, çok teşekkürler, ellerine emeğine sağlık...:bye:

  Filmide şu ara çekiliyordu galiba...:ha:
   
 8. zoe

  zoe New Member

  tsklewrr
   
 9. adwes

  adwes New Member

  Çok methini duydum. Okuyayım artık. Teşekkürler.
   
 10. ayyas123

  ayyas123 New Member

  Teşekkürler.
   
 11. aaa1234

  aaa1234 New Member

  inş . güzeldirr beaa :D
   
 12. lee dae hae

  lee dae hae New Member

  teşekkürler
   
 13. senay

  senay New Member

  teşekkürler
   
 14. ozlemye

  ozlemye New Member

  teşekkürler
   
 15. melidda

  melidda New Member

  teşekkürler
   
 16. Ravien

  Ravien New Member

  İyuygbiuhbiuh
   
 17. salvo35

  salvo35 New Member

  <sağool
   
 18. samet1

  samet1 New Member

  teşekkür
   
 19. erinonna

  erinonna New Member

  tşklerrrrr
   
 20. mess...

  mess... New Member

  Teşekkürler :cool: Çok işime yaradı ellerin dert görmesınn :) :) :p
   

Bu Sayfayı Paylaş