Tarık Akan – Anne Kafamda Bit Var

'E-Kitap' forumunda anonim tarafından 23 Kas 2011 tarihinde açılan konu

1. anonim

anonim E-kitap Müdavim

Sana hiçbir şey olmayacak, göreceksin bak. Elini kolunu sallayarak dışarı çıkacaksın.' Uçak havaalanına yaklaşırken Müjdat (Gezen) beni yatıştırmaya çalışıyordu. Onu duymuyor gibiydim. Tutuklanacak olursam onun neler yapması gerektiğini düşünmeye çalıştım; tanıdık birkaç kişinin adını saydım. 'Onları hemen ara, avukatımı devreye sok,' dedim; bir de bütün gazeteleri aramasını tembihledim. Durduk. Herkes hareketlendi, ben bir türlü yerimden kalkmak istemiyordum. Gönülsüz, ağır hareket ediyordum. Müjdat'a döndüm: 'Beni götürürlerse bavulumu sen al,' dedim. 'Bavulla şubeye gitmek istemiyorum. Yan ceplerinden birinde telefon defterim var, onu yok et..."

Sinema sanatçısı Tarık Akan, 80 askeri darbesinin hemen ardından, 1981 başlarında Almanya'da yaptığı bir konuşma yüzünden yurda dönüşünde tutuklanır. Bu tutuklanmanın nedeni, sağcı bir gazetenin manşete çıkardığı yanlı ve yalan haberdir. Böylece, uzun bir yargılanma süreci başlar. Siyasi Şube, sorgulamalar, itilip kakılmalar, aşağılanmalar, soğuk hücreler, bitli-fareli koğuşlar, sağcılar, solcular, devrimciler, TKP'liler, idamlıklar... Ünününün doruğundaki Tarık Akan'ın aylar boyu içinde bulunacağı ortam budur. Uzun zaman sonra aklanıp özgür kalan Tarık Akan, aradan yıllar geçse de o günlerin baskılarını, acılarını unutamaz; tek çıkış yolu, yaşadıklarını yazıya dökmektir. Anne Kafamda Bit Var, o karanlık dönemin bir tutanağı gibi. Son yirmi yıldır toplumsal içerikli filmlere yönelen ünlü sinema adamının az bilinen bir yönünü ortaya çıkaran anılarda ayrıca Şerif Gören'den Atıf Yılmaz'a, Orhan Apaydın'dan Barış Derneği Davası'na kadar pek çok tanınmış ada ve önemli olaya yer verilirken, Yılmaz Güney cezaevindeyken gizli saklı çekilen Yol filminin bütün serüveni de dile getiriliyor. (Arka Kapak)

Gizli içerik:
    Bu alandanki gizlenmiş içeriği görmek için konuya yanıt vermelisiniz.
    Anı kitaplarını cok sevmiyorum aslında..X kişisi , Y ile , falan zamanda , filan yerde.... Arşivimdeki belki birkaç anıdan biri budur..Sebeplerinden biri ise, icinde "žYol" filminin ortaya çıkış hikayesinin de anlatılması..

Keyifli okumalar Küflü..

Ekli dosyalar:

2. Ser_reS

Ser_reS <b>ŞeyhKoPat_Kartaliçe</b>

sevgılı anonim kütüphanenı bizlerle paylastıgın ıcın gonulden tesekkurler :gül:
    emeğine yüreğine sağlık ;)

3. ela86

ela86 Well-Known Member

emeğine arşivine sağlık

4. Candy35

Candy35 Active Member

emeğine sağlık anonim, çok teşekkürler...

5. birdie

birdie Well-Known Member

Ah anonim, yine çok güzel bir paylaşım yapmışsın. Ülkemizin üzerinden bir silindir gibi (ezip) geçen 80 darbesinden etkilenmeyen var mı ki. Yaşı çok genç olanlar anlamayabilir yeterince olanı biteni ama bu tür dönem kitapları, anı kitapları onların da anlamalarını sağlayacaktır. Yeniden çok teşekkür ediyorum, zihnine, bedenine sağlık :)

6. htckyc01

htckyc01 Well-Known Member

teşekkürler

7. clondike

clondike Well-Known Member

Evet. Yıllarca romantik filmlerden tanıdığımız Tarık akan.. Bir gün hapse girdi.. Hem de düşünceleri yüzünden... Şok olmuştuk... Hiç unutmam bu kitabı. Ellerine sağlık...:gül::Frnds:

8. sheridan

sheridan Well-Known Member

okuduğum bir kitaptı. teşekkürler anonim

9. saifa

saifa Well-Known Member

teşekkürler

10. omayra

omayra New Member

Ertuğrul Mavioğlu kitapları ile birlikte alıp onların hemen ardından okuduğum için de biraz yavan gelmişti kitap bana..Daha doğrusu onlarla karşılaştırma gafletinde bulunduğum için.Tekrar okumak isteyip de fırsat bulamamıştım bir türlü. Vesile oldunuz anonim.Paylaştığınız için çok teşekkürler..

11. meleksi

meleksi Well-Known Member

ben de anı kitaplarını severek okurum..teşekkürler..emeğinize sağlık..

12. anonim

anonim E-kitap Müdavim

yani..basta da ifade etmeye calistim aslinda ..bence de kitap yilin edebiyat olayi degil...olmak zorunda da degil zaten..ismi üzerinde :ani.. akan , o dönem yasadiklarini, sade bir sekilde anlatmis.. tabii tercih meselesi biraz da ..

13. omayra

omayra New Member

Haklısınız.. aslında benim en büyük hatam ardarda okuduğum kitapları dahada doğrusu yazarları karşılaştırmaktı ki diğerinin görevi zaten yazmak.Bu kitabı daha önce okusaydım yada çok sonra okusaydım ki dün sayenizde tekrar okudum kitap hakkındaki düşüncem o dönem yaşananları gördüklerini yaşadıklarını son dörece yalın, akıcı ve net anılaştırmış Tarık Akan olacaktı.Ve de zaten öyle düşünüyorum..Amaç zaten "edebiyat " yapmak değil yaşadıklarını anılaştırmak..Farklı türler,farklı kitaplar,farklı yazarlar paylaşıyorsunuz anonim..Gözden kaçırmamaya çabalıyorum..umarım atladıklarım olmuyordur..emeğiniz için tekrar teşekkürler...

14. nila

nila New Member

teşekkürler

15. cag1n

cag1n New Member

eyvallah çok sağolasın

16. cag1n

cag1n New Member

ama link ölmüş ya bi yeneleme yapabilirsen süper olur

17. trenci1984

trenci1984 New Member

teşekkür ederim.