Tayland ve Similan Adaları

'Ülkeler' forumunda Uygu tarafından 26 Eyl 2012 tarihinde açılan konu

 1. Uygu

  Uygu New Member

  Yazımıza, her zaman olduğu gibi, ülke hakkında vereceğimiz kısa bilgilerle devam ediyoruz. Eskiden Siyam olarak bilinen ülkenin adı, 1939 yılında Tayland Krallığı olarak değiştirilmiştir. Tayland, Asya’nın Güneydoğu’sunda, Çin Hindi yarımadasının Batı kesiminde bulunmaktadır. Güney sahilinde bulunan Tayland körfezi, ülkenin denize olan bağımlılığına büyük çapta cevap vermektedir. Komşu ülkeleri, Birmanya, Laos, Kamboçya ve Malezya’dır.

  Ülke nüfusu yaklaşık 66 milyon civarında olup, yerleşim; Chao Phraya ve Nakhon Chai Si ırmaklarının körfeze döküldüğü delta çevresinde yoğunlaşmıştır. Ülkenin başkenti Bangkok’tur. Diğer önemli yerleşim merkezleri de Pattaya ve Phuket adasıdır. Turistlerin her mevsimde ilgisini çeken bu iki turistik merkez, turizm geliri açısından en verimli yerlerin başında gelmektedir. Ülkenin para birimi baht’tır. 40 Baht 1 Amerikan Doları etmektedir.

  [​IMG]
  Tayland’da hüküm süren muson iklimi üç farklı mevsimi yaratmıştır; sıcak, yağışlı ve kuru sezon. Ancak yağışlar genelde tropikal olduğundan, etkinliği kısa sürelidir. Rutubet ve nem’in her sezonda rahatsız edici boyutlarda olduğunu unutmamak gerekir.

  On milyonu geçkin nüfusu ile Bangkok, Uzak Doğu’nun en gizemli başkentlerinden biridir. Kent’in varoşları, dar gelirli halkın ikamet ettiği ilkel yapılardan oluşan mahallelerle çevrilmiş olmasına karşın, kent merkezinde geniş bulvarlar üzerine inşa edilmiş görkemli Budist tapınakları mevcuttur. Ülkede Tay dili konuşulmasına rağmen, turistik bölgelerde İngilizce oldukça yaygındır.

  [​IMG]
  Anemonlar ve dalgıç

  Tayland ekonomisini ayakta tutan ülke kaynaklarının başlıcaları; orman ürünlerinden, tik ve maun ağacı, şeker kamışı, pirinç, çay, kahve, kauçuk ve tropik meyvelerdir. Toprak altı zenginlikleri de; doğal gaz, kalay, manganez, çinko, bakır, linyit kömürü, yakut ve safir olarak sayılabilir. Son yıllarda sahil kasabalarında artan turistik yatırımlar sayesinde turizm gelirlerinde büyük artışlar olmuştur.

  Dalışlar; genellikle Bangkok’un 140 km Güney Doğusunda bulunan, Pattaya açıklarında ve Güney Batı sahillerinde bulunan Phuket adası civarında yapılmaktadır. Phuket adası, ana karaya çok yakın olduğundan, bir kara yolu köprüsü ile bağlantısı bulunmaktadır. Bu ada, sunduğu değişik aktivitelerle turistlerin odak noktası haline gelmiştir. Adanın açıklarında dalışa elverişli kaliteli dalış noktaları ve batıklar mevcut olup bu civara günü birlik dalış turu düzenleyen kulüpler ve onlara ait tekneler vardır.
  Dalış fiyatları oldukça makul olup, haftalık dalış paketleri şeklinde anlaşma yapılırsa daha da düşük ücretle hizmet almak mümkündür. Dalış dışı aktivitelerin başında; orman safarileri, trekking, kayaking, kano ile mağara gezileri ve derin deniz balıkçılığını sayabiliriz.

  [​IMG]
  Yavru Krokodil Balığı

  Güzel kumsalları ile çok sayıda turisti çeken Phuket adasında, her bütçe için konaklama imkanları vardır. Oteller, genel olarak turistik amaçlı ve minimum konforu içeren makul fiyatlara sahiptir. Andaman denizinde bulunan Similan adalarının Kuzeyindeki diğer dalış adalarına da ancak Phuket adası limanından kalkan live aboard tekneleri ile ulaşmak mümkündür. Phuket’in, turistler tarafından en çok tercih edilen ada olmasının başlıca nedeni, dört mevsim hüküm süren mutedil hava koşulları ile deniz ve plajlarının çok temiz ve rüzgâra kapalı olmasıdır. Ayrıca, turistik eşya ve el sanatlarının en çok pazarlandığı bu bölge, kaliteli ve taze deniz ürünleri ile de ünlüdür.

  Yazı konumuz olan Similan adaları Phuket’in 90 km Kuzey Batısındadır. Üzerleri yağmur ormanları ile kaplı 9 granit adadan oluşmaktadır. Adaların etrafında üstün vasıflı kumsal plajlar bulunmaktadır. Bu adalar, doğal park olarak ilan edildiğinden, yerleşime açık değildir, sadece hafta sonu çadırlı kampa müsaade edilmektedir. Adalardaki sabit tesisler, araştırma ve çevre koruma görevlilerinin ikameti için inşa edilmiştir. Similan adalarının sadece bir tanesinde tatlı su mevcut olduğundan, live aboard tekneleri bu adadan su ikmali yapmaktadırlar.

  En popüler dalış adaları; Koh Bon, Koh Tachai, Richelieu Rock, Surin Island ve bu adaların çevresindeki dalış noktalarıdır. Mevsimine göre bu adaların çevresinde, balina köpek balığı, manta sürüleri ve kaplan köpek balıklarını görme imkânı vardır.
  Similan adaları’na münferit olarak dalış amaçlı gitmek isteyenlerin, Thailand Scuba Diving - Phuket Diving - Similan Islands Liveaboards sitesi üzerinden rezervasyon yapma imkanları vardır.
  [​IMG]
  Aslan Balığı

  On milyonu geçkin nüfusu ile Bangkok, uzak Doğunun en gizemli başkentlerinden biridir. Kent’in varoşları, dar gelirli halkın ikamet ettiği ilkel yapılardan oluşan mahallelerle çevrilmiş olmasına karşın, kent merkezinde geniş bulvarlar üzerine inşa edilmiş görkemli Budist tapınakları mevcuttur. Ülkede Tay dili konuşulmasına rağmen, turistik bölgelerde İngilizce dili oldukça yaygındır.

  ULAŞIM
  Tayland’a uçuş yapan diğer hava yolu şirketleri arasında en uygun fiyatı veren “Malezya hava yolları” olduğu için tur operatörlerinin tercihi bu şirket üzerinde yoğunlaşmıştır. Her Cuma Atatürk Hava Limanı’ndan 16:25 tarifeli seferi ile kalkan Malezya hava yolları uçağı ertesi sabah 8:30 da Malezya’nın baş kenti Kuala Lumpur’a varmaktadır. 3 saat’lik bir aradan sonra aynı şirkete ait diğer bir uçakla Phuket’e varılıp, bir gece kalınacak otele yerleşilmektedir. Ertesi akşam, günlük dalışlardan sonra, 4 gün boyunca dalış turu yapılacak olan live aboard teknesine transfer olunmaktadır. Tur bitiminde, geri dönüşte, iki gece Phuket’te konaklama yapılmaktadır. Kuala Lumpur’a gelindiğinde anlaşmalı bir otelde bir gece kalındıktan sonra İstanbul uçağına binilmektedir. Tayland için altı ay geçerliliği olan bir pasaport yeterli olmaktadır. Önceden vize almaya gerek yoktur.

  [​IMG]
  Palyaço balığı

  KONAKLAMA
  Tayland’a yapılacak seyahat, organize bir tur ile yapılıyor ise konaklanacak otelin seçimi tur şirketinin tercihi doğrultusunda yapılmaktadır. Münferit veya küçük bir gurup gezisi düşünüldüğünde çok seçenekli konaklama imkanları karşınıza çıkmaktadır. Bu seçenekleri değerlendirirken fiyat ve merkeze yakın olma avantajları dikkate alınmalıdır. Tekneler oldukça rahat ve konforludur, çoğunda klima mevcut olup açık ve kapalı güvertelerde boş vakit değerlendirmeleri için CD ve DVD oynatıcı gibi görsel seçenek imkânları mevcuttur. Otellerin çoğunda bulunan umumi havuz dışında, odaların önünde özel jakuziler de bulunmaktadır. Phuket’te kalınabilecek resort tarzında otellerin bazılarını şöyle sıralayabiliriz; Andaman Cannacia Hotel, Karon Beach Resort, Kata Beach Resort, Pearl village Hotel, Laguna Beach Resort.

  [​IMG]
  Papağan balığı

  NEREDE NE YENİR
  Tayland mutfağı, Uzak Doğu konseptini taşımakla beraber, kendine özel bazı farklı damak tatları da geliştirmiştir. Tropikal sebze ve deniz ürünlerinin çeşitliliği sayesinde değişik yemek türleri ortaya çıkmıştır. Genelde başlangıç olarak verilen çorbalarda sebzeler ve kabuklu deniz canlıları bulunmaktadır. Yemeklerin tümünde baharatlı ve acılı soslar kullanılmaktadır. Diğer Uzak Doğu ülkelerinde olduğu gibi, ekmek yerine, besin değeri az olan, haşlanmış beyaz pirinç verilmektedir. Karides ve balık türleri en başarılı biçimde sunulmaktadır. Et kültürü fazla gelişmemiş olmakla beraber, domuz eti daha çok tüketilmektedir. Restoran fiyatları, otellere kıyasla daha ekonomik ve yemekler daha iştah açıcıdır. Tur teknelerinde de uzak Doğu yemekleri ve en çok kızarmış tavuk verilmektedir. Phuket’in tavsiye edilen restoranları; Rockfish Restaurant, Baan Yin Dee Restaurant, Kaab Gluay, Sala Thai ve Old Siam’dır.

  İKLİM
  Tayland’da ekvatora yakınlığı sebebi ile muson iklimi hüküm sürmektedir. Bu coğrafi yapı nedeni ile Mayıs, Ekim ayları arası yağış sezonudur. Bu aylarda Güney Batıdan esen rüzgâr, yağış ve yüksek dalgalara sebep olmaktadır. Kasım’dan Nisan ayına kadar olan süreç içerisinde ise Kuzey Doğudan esen muson rüzgarları kuru havayı beraberinde getirdiğinden, turistler için ideal zaman periyodu başlamaktadır. Bu esnada Andaman denizi hayli sakin ve dalgasız olmaktadır. Hava ve deniz suyu sıcaklığı yıl boyunca 28 santigrat, nem ise yüzde 83 civarında olmaktadır. Similan milli parkı 15 Mayıs’tan 15 Kasım’a kadar açık bulunmaktadır. Ancak plan yaparken, sezon açılışında ve kapanışa yakın rüzgâr ve dalgaların henüz durmamış olabileceğini hesaba katmak gerekmektedir.

  [​IMG]
  Mor deniz tavşanı
  DALIŞ
  İlk üç dalış, Phuket adasının Güney istikametinde bulunan “King Cruiser” batığı, Shark Point ve Koh Doc Mai noktalarına yapılmaktadır. Batık, katamaran formunda bir feribot iken 10 yıl önce batmış olup, şimdilerde 33 mt. Derinlikte dalış turizmine hizmet sunmaktadır. Diğer dalış noktalarında, kum zemine yayılmış mercan resifleri çevresinde tropikal balıklar bulunmaktadır. Son dalış noktası; Lotus adası derinliklerine inen bir duvar olup, çoğunlukla makro canlılara ev sahipliği yapmaktadır.

  Similan milli parkına ait adaların, daha kuzeyinde bulunan Koh Bon, Koh Tachai, Richelleu Rock ve Surin National Park’a ancak iyi hava koşullarında gidilmektedir. Milli parkta dört gün full time dalış yapılmaktadır. Dalış tekneleri, genel olarak, Similan Doğa parkını oluşturan, dokuz adet adanın çevresinde dalışları yaptırmaktadırlar. Teknelerde, üç gündüz bir de gece olmak üzere günde dört dalış yapılmaktadır. Dalış rehberleri yöreyi iyi bildikleri için, adaların dip yapısı özelliklerine göre en seçme noktalara dalışlar yapılmaktadır. Similan’daki dalışlar, 5 no’lu adadan başlayarak 9 no’lu adaya kadar sırası ile yapılmaktadır. Koh Hok adasındaki, eski bir gezi teknesi batığı, yarasa balıkları, orfoz ve iskorpit balıklarına ev sahipliği yapmaktadır. Bu yöredeki dip yapısı, düzgün yüzeyli dev granit kayalardan oluşmaktadır. Genel olarak bu kayaların yüzeyi çıplak olup bazılarında sert mercanlar oluşmuştur.

  Dramatik ve etkileyici sualtı formasyonu, dev kaya oluşumları arasında meydana gelmiş vadiler, dar geçitler ve tüneller, sadece bu yöreye özgü olduğundan, dalıcılara heyecanlı anlar yaşatmaktadır. Su altı canlıları genel olarak Uzak Doğu denizlerinde yaşayanların benzerleri olmasına rağmen, şanslı dalıcılar belirli dönemlerde manta sürüleri ile leopar ve balina köpek balığı görme fırsatı elde edebiliyorlar. Gece dalışları, sürpriz canlıların ortaya çıkması ile her seferinde bir sualtı şölenine dönüşmektedir. Akya’ların, dalıcıların ışığından istifade ederek avlarını kolayca görmeleri, böcek avlayan ahtapot’ların şanslı moren’lere kollarından birini kaptırması, aslan, iskorpit ve kalamarların da küçük balıkları avlamaları, dalıcılara unutamayacakları anlar yaşatmaktadır. Su sıcaklığı 28 derece olduğundan ince dalış elbiseleri tavsiye edilmektedir. Dalış noktalarının bazıları hafif akıntılıdır, mevsimsel plankton sebebi ile görüş mesafesinin düşük olduğu noktalar da mevcuttur.

  [​IMG]
  FOTOĞRAF BİLGİLERİ
  Similan ve çevresinde yapılacak dalışlarda, fotoğrafçıları geldiğine pişman etmeyecek canlı ve cansız pek çok obje bulunmaktadır. Bu bölgede görüntü almak isteyen sualtı fotoğrafçılarını iki seçenek beklemektedir. Güneşli bir günde ve görüş mesafesinin elverişli olduğu dalışlarda; 16mm fisheye veya 20mm objektifle hoş kompozisyonlar yaratılabilir veya bulutlu bir havada ve suyun bulanık olduğu bir ortamda dalındığında, 60 veya 105mm objektiflerle makro canlılarla ilgili çalışmalar yapılabilir. Dalış noktalarının formasyonu gereği güneşi, fotoğraf karesi içine alabilmek çoğu kez mümkün olmamaktadır. Bu durumlarda modelli siluet çalışmaları önerilir. Flaş kullanmadan ortam ışığından ½ f stop kısık diyafram ayarı ile güzel neticeler alınabilir. Su altı canlılarına müdahale etmek ve eldiven takmak yasak olup, teknelerde pil şarjı için devamlı 220 volt elektrik bulunmaktadır.

  Tacettin Sağlar
  Gezgin Dergisi/ 2009 - Haziran
   

Bu Sayfayı Paylaş