Türkbükü-Bodrum/Muğla

'Ege Bölgesi' forumunda Uygu tarafından 2 Eki 2012 tarihinde açılan konu

 1. Uygu

  Uygu New Member

  Mandalina bahçeleri arasında beyaz badanalı şirin evleri ile Türkbükü’ne yakın zamana kadar karadan ulaşım yoktu, ancak denizden gidilebiliyordu. Bu nedenle de en bakir yerlerden biri olarak kaldı. Ama son yıllarda bütün benzeri yerler gibi “keşfedildi” ve yazlıklar yapılmaya başlandı.

  [​IMG]

  Tarihte Türkbükü, Likya’lılar tarafından liman olarak kullanılmış. Güllük körfezine deniz ulaşımı buradan yürütülmüş. Çok dağınık da olsa kaya mezarları ve sarnıçlar düşüyor gezginlerin önüne.

  Türkbükü popülerleşti ya, burada dolaşırken sanat dünyasının ünlülerine de rastlayabilirsiniz. Buraya sıkça geliyorlar, kimileri de yazlık kervanına katıldı.
  Bodrum’a 20 km. uzaklıktaki Türkbükü,
  Bodrum kalabalığından ve gürültüsünden uzak bir tatil ya da bir gün geçirmek isteyenlerin kaçış yeri.

  Sahil yolu yazın trafiğe kapalı. Bütün gün denize girmek ve güneşlenmek amacıyla kullanılan restoran ve otellerin denize uzanmış tahta iskeleleri akşam alacakaranlıkla birlikte lokantaya veya bara dönüşüyor.

  Masa ve sandalyeler diziliyor iskelelerde, mumlar, kumsaldaki dev varillerde ateşler yakılıyor, genellikle tanıdık yüzler masalarda yerlerini alıyor ve servis başlıyor. Çevredeki balık çiftliklerinden taze olarak getirilen çipura, levrek ızgaraya konuyor ve rakılar açılıyor.

  Geceye devam etmek isteyenler gece yarısına doğru Bodrum’un yolunu tutuyorlar ve ortalık sakinleşiyor. Ama Türkbükü geceleri bitmiyor, her türlü müziğin yükseldiği barlarda sahaba kadar devam ediyor. Sessizlik arayanlar sahil boyu yürüyüşe çıkıyorlar. Dalgaların melodisi ve mehtabın eşliğinde..

  [​IMG]

  Tarihi Figürler ve Modeller Müzesi:

  Türkbükü’nde özel bir müze var. Mimar Emre Kunt’un koleksiyonu olan tarihi figürler ve modeller, evinin bir bölümünde sergileniyor. Gezmek için 0.252.377 62 23 no.lu telefonu arayıp randevu almak gerekiyor. Yakın çevre gezisi:
  Güllük körfezinin güney kıyısında ve Mesire Burnu ile Saplı- burun arasındaki geniş limanda kalan Türkbükü açıklarında Badem adası bulunuyor.
  Türkbükü sırtlarında gezintiye çıkanlar tarihi Masanda kenti kalıntılarıyla karşılaşacaktır. Taş, tuğla yığınlarıyla çevrili yıkıntılar arasında iki kule, ev kalıntıları, sarnıçlar, mezarlar ve taşlık saha dikkati çekiyor. Mübadele öncesinde bölgede Rumlar yaşıyordu.


  [​IMG]

  Çevreye tekne gezileri

  Yaz boyunca Türkbükü’ndeki iskelelerden çevreye tekne turları yapılıyor. Sabah 10-11 arası çıkılıp, akşam üzeri 17-18 gibi dönülüyor. Yarımadanın kuzeyindeki sakin koylar tercih ediliyor durak noktaları olarak. İkiz Adalar’a, Kızıl, Hattatlar koylarına, Derin limana, Apostol ve Tavşan Adasına, Gündoğan ve Dikilitaş’a uğranıyor.

  Öğle yemeği ve akşam üzeri çayı fiyata dahil ediliyor.

  Nasıl gidilir?

  Bodrum’dan Türkbükü’ne gitmek için Torba ve Gölköy geçiliyor. Çam ormanı içinden geçen yol Türkbükü’ne iniyor. Bodrum’dan her 45 dakikada bir dolmuşlar kalkıyor ve yarım saatte Türkbükü’ne ulaşıyor.

  [​IMG]


  Nerede kalınır?

  Türkbükü’nde yeni konaklama tesisleri yapıldı. Çok sayıda da pansiyon var.

  Ne yenir?

  Sahildeki lokantalarda deniz ürünleri ve her türlü et servisi var.
  Türkbükü’nde kış aylarında çıkan dil balığı pek lezzetli olur. Deniz üzerindeki tahta iskelelere atılan masalarla akşamlar oldukça şenlikli. Sahildeki restoranların bir bölümü sabah kahvaltısı da veriyor.
  Gündüz vakti atıştırmak için mantıcıya uğrayabilirsiniz. Ya da otlu börek ve çiğ börekçilere. Fast-food’çular da eksik değil. Her zaman açık küçük esnaf lokantaları da lezzetli yemekleriyle bir seçenek.

  Alıntı
   

Bu Sayfayı Paylaş