1 Dilek İçin Kağıttan 1000 Turna Kuşu

'Hikayeler, Efsaneler ..' forumunda Pl1 tarafından 27 Kas 2013 tarihinde açılan konu

1. Pl1

Pl1 Mary Poppins Site Yetkilisi

Dilek kuşları, turnaların hayatıma giriş hikayesi adadaki evimin balkonunda başladı. Sevdiğim bir arkadaşım ‘biliyor musun Birsen Japonlar bir dilek tutup bin adet turna kuşu yaparak dilek diliyorlarmış, hadi biz de yapalım’ dedi ve hemen orada bulduğu küçücük beyaz kağıttan bir turna kuşu yapıverdi. O gün bugün ben başladım origami sanatıyla turna kuşu yapmaya. Şimdi artık sonuna geldim, artık turnalarımı torbalarından çıkarıp uçurma zamanı… En azından evin dışında bir yere asmak iyi olur diye düşünüyorum. Bu serüven bana çok şey öğretti. Bunca turna kuşunu yaparken içimde de çok şey değişti. Rengarenk turna kuşları yapmak gerçek bir meditasyon oldu bana. Dinginleştim, arındım, güzelleştim.

Turna Kuşu çok özel bir kuş. Onların en önemli özelliği tek eşli oluşları, eşleri öldüğünde intihar etmeleri. Bununla ilgili bir efsane var en azından!

Gelin size şimdi Japonya’da bin turna kuşu yapmanın hikayesini anlatayım…

Her şey 12 yaşındaki Sadoka’nın hikayesi ile başlıyor aslında. Sadoka Hiroşima’ya bomba atıldığında henüz 2 yaşında minnacık bir kız çocuğu, 12 yaşına geldiğinde kansere yakalanıyor.

Sadoka savaşta hem öksüz hem yetim kaldığı için, zavallı çocuk hastalanınca bir hastaneye yatırılır. Durumu umutsuzdur. Hastanedeki tüm doktorlar küçük kızın her an ölümünü beklemektedirler lakin o içindeki yaşama sevinciyle cıvıl cıvıldır.

Koridorlarda koşar, oynar ve öteki hastalara yardım eder. Tam bir Pollyanna’dır anlayacağınız. Hastanede Sadoka’nın yarenlik ettiği hastaların arasında 80 yaşlarında kendisi gibi kanser olan yaşlı bir kadın vardır. Bu yaşlı kadın küçük Sadoka’nın en iyi dostudur.

Küçük kız, ölüm döşeğindeki bu yaşlı kadını hiç yalnız bırakmaz. Hep yanında kalır. Nihayet bir gün öleceğini anlayan yaşlı kadın ölmeden hemen önce küçük kıza bir öğüt verir. “Benim için çok geç ama sana yararını göreceğin bir öneride bulunacağım” der. “Bizim inanışımıza göre, eğer bir kişi kağıttan bin tane turna kuşu yaparsa, her istediği kabul olur. Ben yapamadım ama sen yapabilirsin ve iyileşip tamamen sağlığına kavuşursun” der. Bunlar yaşlı kadının son sözleri olur. Bunları söyledikten kısa bir süre sonra yaşama veda eder. Küçük Japon kız, yaşlı kadının ölümüne çok üzülür.

Onun son öğüdünü tutma isteği ile yaşam sevincini bir araya getirir, kağıtları katlayarak biçimler oluşturur ve adına ‘origami’ denilen geleneksel Japon sanatını uygulayarak kağıttan turna kuşları yapmaya başlar. Neşe içinde çalıştığından kağıt kuşları başlarda çok hızlı yapar. Bin tane turna kuşu yapması işten bile değildir. Ancak durum böyle gitmez.

Küçük Sadoka’nın her geçen gün sağlığı hızla bozulmaktadır. Her gün yaptığı turna kuşlarının sayısı da giderek azalır. Küçük Japon kızın tüm gücüyle kağıttan turna kuşları yapmaya çalışmasının öyküsü önce yerel basında, sonra da uluslararası basında yer alır.

Bir süre sonra binlerce kişi, dünyanın dört bir yanından kıza, yüzlerce, binlerce kağıt turna kuşu göndermeye başlar. Kendisine gönderilen kuşlarla ilgili haberler basında çıktığında küçük Japon kız, elini güçlükle hareket ettirebiliyordur. 637’inci turna kuşunu yaparken, yaşamının son saatlerini yaşamaktadır.

Kuşu bitirdikten sonra gözleri kapanırken, hemşire ve hastabakıcılar, dünyanın dört köşesinden gönderilen yüzlerce kağıt kuşla odasına girerler.

Fakat küçük Japon kız bu kuşları göremez..

Postacılar aylarca kağıttan turna kuşu taşırlar hastaneye. Sayısı milyonlara ulaşan kağıt turna kuşları şimdi, yeryüzündeki tüm kişilerin destek ve yardım duygularının onurlu bir simgesi olarak, Japonya’da bir müzede sergileniyor.

Turna kuşu gerçekten çok özel semboliği olan bir hayvan. Bakınız kaynaklar turna kuşu ile ilgili neler söylüyor:

Kültürümüzde kutsal sayılan birçok kuş türü içerisinde turnanın ayrı ve özel bir yeri var. Çünkü, göklerin özgürlük sevdalıları olarak bilinen turna kuşlarının, Gök Tanrı’yı temsil ettiği varsayılmış ve ona kutsal bir kimlik yüklenmiş. Aynı kutsal kimliğin İslâm tasavvuf geleneği içerisinde de sürdüğünü görmekteyiz. Gururlarına düşkün, son derece sade bir hayat tarzını tercih eden turna kuşlarının simgesel görüntüleri içerisinde, birçok imgesel anlam da ortaya çıkar. Bu imgelerin her birinin ayrı ayrı çözümlenmesi ile, turnaların değerleri anlaşılmış olur. Turnalar kimi zaman coşkunun, kimi zaman hüznün, bazen de mutluluğun habercisi olmuşlardır. Birçok halk şiirinde, özellikle halk türkülerinde duyguların anlatımında turnayı aracı olarak görürüz. Turnanın türkülerde bu kadar geniş yer almasında, onun halkımız tarafından çok sevilmesi etkili olmuştur. Türkülerde turna kuşunun çok yaygın olarak kullanılmasının birçok nedeni vardır. Bunların arasında en önemli yeri, -turnanın göçmen bir kuş olması, diyar diyar gezmesinden ötürü- onun haber getirip götürme görevini üstlenmesi tutar. Bu özelliklerinden ötürü turnalar gurbette kalanın, hasret çekenin, nazlı yârdan ayrı olanın duygularına tercüman olurlar. Kimi zaman haber götürür, kimi zaman da haber getirir. Kimi zaman da kendisiyle dertler paylaşılır. Geniş bir coğrafyada ve farklı kültürlerde yer edinmiş olarak karşımıza çıkan turnayı, insanımız giyiminde, kuşamında, halısında, kiliminde, oyasında, eşiğinde, beşiğinde, velhasıl her eşyasında motif olarak kullanmıştır. Turna Kuşu, Orta Asya’dan Japonya’ya oradan da Kore’ye kadar geniş bir kuşakta mukaddes olarak kabul edilmektedir. Aynı zamanda turna, Alevilik ve Bektaşilik kültüründe de çok önemlidir. Alevîlikte turna ve güvercin kutsal sayılan iki kuştur. Bu kuş, Alevî-Bektaşi folklorunda da önemli bir rol oynar ve Hz. Ali’yi temsil eder.

Alıntıdır....

2. Pl1

bu benim turna kuşum neden derseniz Bermer'in kızı için şimdi sizden de istiyorum birer tane turna kuşu nasıl yapacağım diye dert etmeyin onuda hallettim alttaki videoyu izleyin lütfen...

dipnot : büyük bir kağıtla yaparsanız rahat edersiniz benim gibi düdük gibi kağıt kullanmayın arkadaşlar...

[ame]http://www.youtube.com/watch?v=ufy4JANo-Ic[/ame]

3. SblMrt

SblMrt Well-Known Member

Bermer'in kuzusu için bir turna kuşuda benden gelsin.

4. Pl1

teşekkürler SblMrt im...

5. nur tanesi

nur tanesi New Member

En afillisinden bir tanede ben yapıyorum... kuzusunun sevdiği renk pembedir düşünüyorum...
    O yüzden pespembe bir turna yolluyorum ona... hayata pembe gözlüklerle bakabilmek için...

6. Pl1

teşekkür ederim canım ekleyebilirsen resmini de alabilir miyim ?

7. nur tanesi

nur tanesi New Member

Denerim pelem.. ama beceremezsem kusuruma bakma canım...

8. curium

curium Primus inter pares

buda benden bermerin kuzucuklarınınki gibi kalemlerim yok ama yinede boyamaya çalıştım.

9. meleksi

meleksi Well-Known Member

bu işlerde hiç becerikli değilim..ama yapmaya çalışayım..:d

10. Pl1

bana mesajla yolla ben eklerim yerine

11. meleksi

meleksi Well-Known Member

yaptım..aleminyum folyodan yaptım..kocaman oldu..:D

12. curium

curium Primus inter pares

çok güzel olmuş meleksim ellerine sağlık

13. Nerissa

Nerissa <b>Sergüzeşt</b>

Bir tanede benden :)

14. alkane

alkane Well-Known Member

Ben konuyu yeni gördüm,yarın yapar eklerim;)

15. sleepless

sleepless Well-Known Member

Bu da benden,

16. anonim

anonim E-kitap Müdavim

bir tane daha:

17. nur tanesi

nur tanesi New Member

Hadi bakalım bismillah. resmim çıkacakmı merak ediyorum..
    Sleepless çok uğraştı benim için kızın emeği heba olmasa bari..

18. nur tanesi

nur tanesi New Member

Teşekkürler Sleepless.. Senin sayende başarabildim. Gecenin bir yarısı senide uykundan ettim.. Çok sağol.

19. bukito

bukito Well-Known Member

20. zipper

zipper quae nocent docent

Bu da, benim küçüklerimle beraber süslediğimiz turna kuşumuz..Güzel dileklerimizle birlikte Bermer'in kuzusuna yolluyoruz...Şifası bol olsun:gül:

Bu Sayfayı Paylaş