29 Ekim Cumhuriyet Bayramı

'Kutlamalar, Taziyeler...' forumunda curium tarafından 29 Eki 2013 tarihinde açılan konu

 1. curium

  curium Primus inter pares

  Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun.

  Hastane köşelerinde de olsam kutlama kutlamadır
   
 2. Pl1

  Pl1 Mary Poppins Site Yetkilisi

 3. dolunay

  dolunay Active Member

  CUMHURİYET BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN

  [​IMG]


  Türk Milleti !

  Kurtuluş savaşına başladığımızın, 15 inci yılındayız. Bugün, Cumhuriyetimizin, 10 uncu yılını doldurduğu, en büyük bayramdır.

  Kutlu olsun!

  Bu anda, büyük Türk milletinin bir ferdi olarak, bu kutlu güne kavuşmanın, en derin sevinci ve heyecanı içindeyim.

  Yurttaşlarım!

  Az zamanda, çok ve büyük işler yaptık. Bu işlerin en büyüğü, temeli, Türk kahramanlığı ve yüksek Türk kültürü olan, Türkiye Cumhuriyetidir. Bundaki muvaffakiyeti, Türk milletinin ve onun değerli ordusunun bir ve beraber olarak, azimkârane yürümesine borçluyuz. Fakat, yaptıklarımızı asla kâfi göremeyiz. Çünkü, daha çok ve daha büyük işler yapmak mecburiyetinde ve azmindeyiz.

  Yurdumuzu, dünyanın en mamur ve en medenî memleketleri seviyesine çıkaracağız. Milletimizi, en geniş refah vasıta ve kaynaklarına sahip kılacağız. Millî kültürümüzü, muasır medeniyet seviyesinin üstüne çıkaracağız.

  Bunun için, bizce, zaman ölçüsü, geçmiş asırların gevşetici zihniyetine göre değil, asrımızın sürat ve hareket mefhumuna göre düşünülmelidir. Geçen zamana nispetle, daha çok çalışacağız, daha az zamanda, daha büyük işler başaracağız. Bunda da, muvaffak olacağımıza şüphem yoktur.

  Çünkü, Türk milletinin, karakteri yüksektir; Türk milleti çalışkandır; Türk milleti zekidir. Çünkü Türk milleti, millî birlik ve beraberlikle güçlükleri yenmesini bilmiştir. Ve çünkü Türk milletinin, yürümekte olduğu terakki ve medeniyet yolunda, elinde ve kafasında tuttuğu meşale, müspet ilimdir.

  Şunu da ehemmiyetle tebarüz ettirmeliyim ki, yüksek bir insan cemiyeti olan Türk milletinin, tarihî bir vasfı da, güzel sanatları sevmek ve onda yükselmektir. Bunun içindir ki, milletimizin yüksek karakterini, yorulmaz çalışkanlığını, fıtrî zekâsını, ilme bağlılığını, güzel sanatlara sevgisini ve millî birlik duygusunu mütemadiyen ve her türlü vasıta ve tedbirlerle besleyerek inkişaf ettirmek, millî ülkümüzdür.

  Türk milletine çok yaraşan bu ülkü, onu, bütün beşeriyette, hakikî huzurun temini yolunda, kendine düşen medenî vazifeyi yapmakta, muvaffak kılacaktır.

  Büyük Türk Milleti!

  15 yıldanberi, giriştiğimiz işlerde, muvaffakiyet vadeden çok sözlerimi işittin.Bahtiyarım ki, bu sözlerimin hiç birinde, milletimin, hakkımdaki itimadını sarsacak, bir isabetsizliğe uğramadım.

  Bugün, aynı inan ve katiyetle söylüyorum ki, millî ülküye, tam bir bütünlükle yürümekte olan Türk milletinin, büyük millet olduğunu, bütün medenî âlem, az zamanda, bir kerre daha tanıyacaktır.

  Asla şüphem yoktur ki, Türklüğün unutulmuş büyük medenî vasfı ve büyük medenî kabiliyeti, bundan sonraki inkişafı ile, âtinin yüksek medeniyet ufkundan, yeni bir güneş gibi doğacaktır.

  Türk milleti!

  Ebediyete akıp giden her 10 senede, bu büyük millet bayramını, daha büyük şereflerle, saadetlerle, huzur ve refah içinde kutlulamanı, gönülden dilerim.

  Ne mutlu Türküm Diyene!

  Cumhuriyetin onuncu yıl dönümü nedeniyle 29 Ekim 1933 günü Atatürk’ün Türk milletine hitaben yaptığı ünlü konuşma.
  Kaynak: Cumhurbaşkanlığı arşivi
   
 4. anonim

  anonim E-kitap Müdavim

  Cadı kazanı gibi bir coğrafyada, bağımsız bir vatanda, insan onuruna yaraşır şekilde başı dik yaşayabilmenin tek yoludur "Cumhuriyet".
  Elzemdir...

  Bugün lütfen etrafımızdaki diger ülkelere iyice bakın. Onlardan biri olmamak icin...

  Bugün Cumhuriyet Bayramı!..
  Kutlu olsun!..
  Daim olsun!..  [ame]http://www.youtube.com/watch?v=zEyjjQICZ-s[/ame]
  [ame]http://www.youtube.com/watch?v=CSnRsxRCCOc[/ame]
  [ame]http://www.youtube.com/watch?v=Z6-q5R8riiQ[/ame]

  [​IMG]
   
 5. Pl1

  Pl1 Mary Poppins Site Yetkilisi

  Cumhuriyet Bayramımız Kutlu ve daim olsun...
   
 6. çitlenbikk

  çitlenbikk Well-Known Member

  cumhuriyet bayramımız kutlu olsun
   

Bu Sayfayı Paylaş