örgü Amigurumi (Örgü Oyuncak)

'Hobiler' forumunda Pl1 tarafından 24 Mar 2015 tarihinde açılan konu

Konu Durumu:
Özür dileriz,Bu konu cevaplara kapatılmıştır.
 1. Pl1

  Pl1 Mary Poppins Site Yetkilisi

  [​IMG]

  Amigurumi, Japon kökenli bir kelime olup Ami (tığ veya şiş ile yapılmış) ve nuigurumi (içi doldurulmuş oyuncak ) kelimelerinden türeyen örgü örenlerin de iyi bildiği sık iğne tekniğinin oyuncağa uyarlanmış halidir.

  Gerekli Malzemeler

  1.Örgü ipi
  Tuhafiyelerde kendi zevkine göre çeşitli kalite, renk ve numarada örgü ipi bulabilirsin. amigurumi yaparken kalın ve yumuşak ipi seçmende fayda var. İpin kalitesi de çok önemli. Kaliteli bir ip hem işini kolay yapmana yardımcı olacak hem de ortaya çıkan el işinin görünüşüne katkıda bulunacaktır. Yün, pamuk gibi doğal malzemeden yapılan iplikler, bebekler için yapılan ürünlerde tercih sebebi olmalıdır.

  2.Tığ
  Değişik ebat ve numaralarda tığ bulmak mümkün ama önemli olan seçtiğin örgü ipine önerilen tığı kullanmaktır. Bir amigurumi işinin tamamında aynı numara tığı ve ipi kullan, bu işin örgü şemasına en uygun halde yapmanı sağlar. Dahası, daha rahat ve uzun süre iş yapabilmen için yumuşak saplı tığları kullanmaya özen göster.

  3.Dolgu malzemesi
  Örülen parça mutlaka bir malzemeyle doldurulmalıdır. Bunun için en uygun materyal olarak anti bakteriyel silikon elyaf tercih edilmeli.

  Yardımcı ve Dekoratif Malzemeler


  1.İğneler
  Orta veya büyük boy düz uçlu yün iğnesi kullanılmalı. Ayrıca parçalar birbirine dikme aşamasında sabitleyici olarak uzun toplu iğnelerden yararlanabilirsin. Amigurumi yüzeyine kaş, göz, burun, vb. işlemeler yapmak için el dikiş veya nakış iğnesi kullan.

  2.Plastik gözler
  Yaptığın işin karakterine göre en uygun gözleri seçmelisin, bu onu daha orijinal yapar. Piyasada bu iş için çok sayıda malzeme mevcuttur. Özellikle ayıcık veya diğer sevimli hayvan karakterler için siyah düz yuvarlak boncukları öneririz. Bunların uygulanış şekil de gayet kolaydır. Bazıları yapıştırıcı kullanarak uygulanır bazıları ise vidalı yapıdadır. Boncuklardan da faydalanılabilir.

  3.Keçe Plaka
  Daha doğal ve güvenli bir ürün ortaya koymak için bazı amigurumiciler plastik gözler yerine keçe kullanmayı tercih ediyor. Göz, burun, ağız gibi bölgeleri oluşturmak veya süslemek için keçe kullanıyoruz.

  4.Nakış ipi
  Özellikle amigurumi oyuncaklarında işi daha sevimli yapabilmek için ağız veya burnu iğneyle işleyerek yaparız.

  5.Süslemek için diğer malzemeler
  Amigurumi bir sanattır. Yaratıcılığın ölçüsünde ürünü geliştirecek birçok farklı materyal kullanabilirsin. Farklı motif düğmeler, renkli kumaşlar, boyalar, üstüne çarpı işi gibi.

  6.Makas, ilmek işaretleyici ve dikiş araçları

  Not: Amigurumi yapmak için birden tüm malzemeleri tedarik etmene gerek yok. Sadece iplik ve uygun yün tığıyla başlayabilirsin. Amigurumi bir sanattır, teknikleri öğrendikten sonra aksesuarları kendinizde yapabilirsiniz...

   
Konu Durumu:
Özür dileriz,Bu konu cevaplara kapatılmıştır.

Bu Sayfayı Paylaş