Apple artık en büyük!

'Teknoloji Haberleri' forumunda sha. tarafından 31 May 2010 tarihinde açılan konu

Konu etiketleri:
 1. sha.

  sha. ..daha çirkin, daha huysuz

  [​IMG]

  Hisse fiyatlarına göre Apple'ın piyasa değeri 1989'dan bu yana ilk kez Microsoft'u geride bıraktı. Apple artık 'dünyanın en büyük teknoloji firması'.

  Borsalarda belirlenen hisse fiyatlarına göre Apple artık dünyanın en değerli teknoloji firması.

  Dün Nasdaq endeksinde Apple hisse fiyatı günü yüzde 2.4 artışla kapatırken Microsoft yüzde 4 değer yitirdi. Bu rakamlara göre Apple’ın toplam piyasa değeri 222 milyar dolara yükselirken Microsoft 219 milyar dolarla Apple’ın gerisine düştü.

  Apple’ın piyasa değeri en son 19 Aralık 1989’da Microsoft’u geçmişti. Daha sonraki dönemde iflas noktasına gelen Apple, 1997’de Microsoft’un firmaya yaptığı 150 milyon dolarlık yatırımla batmaktan kurtuldu. O yıllarda Microsoft’un piyasa değeri, Apple’ın beş katıydı.

  iMac masaüstü bilgisayar (1998) ve iPod portatif dijital müzikçalarla (2001) şeytanın bacağını kıran Apple, hızla büyümeye başladı. iTunes müzik mağazasıyla (2003) ABD’deki perakende müzik pazarını kısa sürede ele geçiren Apple, 2006’da dizüstü bilgisayar tasarım ve donanımını tamamen yenileyerek MacBook serisini piyasaya sürdü.

  Apple’ın satışlarını ve değerini daha da zıplatan iPhone 2007’de tanıtıldı. Dokunmatik ekranlı akıllı telefonların öncüsü olan iPhone, tamamen kendisi tarafından geliştirilen çok kolay arayüzü, çoklu dokunma özelliği (iki parmağı ekranda yakınlaştırıp uzaklaştırarak görüntüyü büyütüp küçültmek) ve uygulama mağazasıyla fenomen haline geldi. iPhone’un başarısı üzerine bütün firmalar büyük dokunmatik ekranlı akıllı telefonlar yapmaya başladı.

  Firmanın son başarısı, iPad tablet bilgisayar oldu. Mart’ta ABD’de piyasaya sürülen iPad, sadece bir ayda 1 milyon adet satarak mobil internet ve iletişimde yeni bir dönemi başlattı.


  [​IMG]
   

Bu Sayfayı Paylaş