Araştırmaya Gore Okullar, Koronavirusun Yayılmasında Neredeyse Hic Rol Oynamıyor

'Gündemdeki Haberler' forumunda mum tarafından 10 Eki 2020 tarihinde açılan konu

 1. mum

  mum Active Member

  [​IMG]
  Koronavirusun hala‚ tum hızıyla yayılmaya devam ettiği ve viruse karşı henuz kalıcı bir aşının bulunmadığı şu donemde okulların acılması, dunya genelinde pek cok insanın yanlış bulduğu bir karardı. Dunyada okulların acıldığı ilk ulkelerden birisi olan Amerika Birleşik Devletleri'nde oluşan tabloysa okullardaki koronavirus tablosuna ışık tuttu.
  ABD, gectiğimiz ağustos ayında okulların kapılarını oğrencilere acmıştı. Okullar, yalnızca az vakaya sahip kesimlerde değil; gittikce artan vakaya sahip kesimlerde de acılmıştı. Bugun The Atlantic'in paylaştığı araştırma, okulların ağustos ayından bu yana koronavirusun yayılmasında nasıl bir rol oynadığını ortaya koydu.
  Veriler, korkulan tabloyu gostermedi:
  Teknoloji şirketi Qualtrics ile yapılan incelemelerde okullardaki COVID-19 yayılma durumu incelendi. Araştırmada eylul ayının son iki haftasında 47 eyaletten 200.000 cocuk ele alındı. Verilere gore eylul ayının son iki haftasında oğrenciler arasındaki bulaşma oranı %0,13; calışanlar arasındaki bulaşma oranıysa %0,24'tu.
  Oran 1.000 kişilik gruplarda incelendiğinde oğrenciler arasındaki bulaşma oranı %1,3'e; calışanlar arasındaki bulaşma oranıysa %2,2'ye denk geliyordu. Tum sonuclarına buradan ulaşılabilecek olan araştırma, okulların aslında koronavirusun yayılabileceği bir merkez olmayabileceklerini anlatıyordu.

  Bununla birlikte diğer kaynaklar da benzer sonuclar veriyordu. Texas, eylul ayının son haftasında 1 milyon 80 bin 317 oğrenciden 1.490'ının koronaviruse yakalandığını duyurmuştu. Yani virusun bulaşma oranı eylul ayının son haftasında oğrenciler arasında %0,14'tu. Calışanlardaysa bu oran yalnızca %0,10'du.
  Yayınlanan araştırmalarda okulların COVID-19 salgınında fazla bir rol oynamadığı gozler onune serilse de viruse bulaşan az sayıda oğrencinin veya calışanın da virusu yayma riskinin olduğunu unutmamak gerekiyor. Bu tablo hakkında şu ana kadar bir veri paylaşılmış değil ancak virusun okullardaki bulaşma oranının az olması, daha iyi onlemler alındığı takdirde okulların korkulduğu kadar kotu bir tabloya sahip olmayacağını gosteriyor.
   

Bu Sayfayı Paylaş