En Büyük Sosyal Medya Yarışması Başladı

'Teknoloji Haberleri' forumunda sha. tarafından 8 Şub 2013 tarihinde açılan konu

 1. sha.

  sha. ..daha çirkin, daha huysuz

  [​IMG]

  Dünyanın bloglar, sosyal medya ve internet sitelerini kapsayan en büyük uluslararası yarışması “Bobs” 6 Şubat’ta başladı.

  Alman yayın kuruluşu Deutsche Welle’nin bu yıl 9'uncusunu düzenlediği Bobs yarışması yeniliklerle dolu. Yeni tasarım, eklenen yeni kategoriler ve yeni diller... Türkçe, bu yıl yarışmaya dâhil edilen üç dil arasında.

  Deutsche Welle’nin uluslararası Bobs yarışması 2013’te yeni bir çehre ve yeni dillerde internet kullanıcılarına bir kez daha ‘merhaba’ dedi. Türkçe, Hintçe ve Ukraynacanın da katılımıyla Bobs’da yarışma dili sayısı 14’e, yarışma kategorilerinin sayısı 34’e yükselmiş oldu.

  Dünyanın dört bir yanından internet kullanıcıları 6 Şubat’tan 6 Mart’a kadar aday önerilerini iletebilecek. Tüm dilleri kapsayan altı ana yarışma kategorisinin yanında her dilde birer‚ En İyi Blog‘ ve mikrobloglar alanında da ‘İzlenecek En İyi Kişi‘ ödülü verilecek. Bobs kapsamında Sınır Tanımayan Gazeteciler Ödülü ile Global Medya Forumu Ödülü olmak üzere iki de özel ödül de var.

  Deutsche Welle Bölgesel Multimedya Yayınları Genel Yayın Yönetmeni Ute Schaeffer, “Bobs ödülleri, internette varlık göstererek demokratikleşme ve katılımı geliştirme konusunda insanları cesaretlendirmektedir“ diye konuştu.

  Bobs yarışmasındaki altı ana kategoride ödülleri kazananlar, 15 üyeli uluslararası jüri tarafından belirlenecek. Tüm 34 kategoride dağıtılacak Kullanıcı Ödülleri’nde ise online oylama sonuçları belirleyici olacak.

  Ödülleri kazananlar 7 Mayıs tarihinde açıklanacak ve ödüller 18 Haziran 2013 tarihinde Bonn kentinde düzenlenen Global Medya Forumu’nda sahiplerini bulacak.

  Demokratikleşme ve katılımı teşvik

  Alman kamu yayıncılık kuruluşu Deutsche Welle tarafından 2004 yılında hayata geçirilen Bobs Ödülleri, düşünce özgürlüğünün dijital medya üzerinden teşvik edilmesi ve zenginleştirilmesini hedeflemektedir. Bobs yarışmasında 2004 yılından bu yana dünya çapında bir ağ oluşturmaya yönelik, şeffaflığı geliştiren, internet kullanıcılarına kendi dil alanının ötesinde dijital dünya ile bütünleşme imkanı sağlayan projeler ödüle layık görülmekte.

  Altı Ana Kategori (Jüri ve Kullanıcı Ödülleri)

  En İyi Blog

  Bu kategoride, insan haklarının korunması ve teşviki ile kamuoyunu ilgilendiren, toplumsal açıdan önem taşıyan konularda açık bir tartışma ortamı yaratacak, tasarım ve içerik açısından örnek nitelikteki bloglar ödüle layık görülmekte.

  En İyi İnovasyon

  Bu kategoride toplumsal değişime ivme kazandıran, demokratik katılımı teşvik edici teknolojiler sunan yazılım çözümleri, uygulamalar ya da internet platformları yarışıyor.

  En İyi Sosyal Aktivizm

  Bu kategoride demokrasi, özgürlükler ve insan haklarının güçlendirilmesi için sosyal ağlar ve diğer dijital iletişim teknolojilerini örnek bir şekilde kullanan girişimler ödüllendiriliyor.

  En Yaratıcı ve Özgün

  Bu kategoride, ciddi konuları yaratıcı ve eğlendirici bir şekilde ele alan internet siteleri yarışacak. Toplum için önem taşıyan konuların bir internet sitesinde yaratıcı, yenilikçi ve şaşırtıcı bir şekilde ele alınması, ağırlık noktasını oluşturuyor. Sitenin biçimlendirilmesindeki görsellik ve sanatsallık özel önem taşıyor.

  Sınır Tanımayan Gazeteciler Ödülü

  Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü ile işbirliği içinde verilen bu özel ödülle, düşünce ve ifade özgürlüğünden yana güçlü bir duruş sergileyen bloglar ödüle layık görülmekte.

  Global Medya Forumu Ödülü

  Bu ödül kategorisinde her yıl farklı bir tema odak noktasında yer almakta. Bu yılki Bobs yarışmasında, küresel ekonominin karşı karşıya bulunduğu zorluklarla ilgili konuları ele alan internet siteleri ödüllendirilecek. Bonn kentinde 17-19 Haziran 2013 tarihlerinde düzenlenecek Deutsche Welle Global Medya Forumu’nun ana teması da “Ekonomik Büyümenin Geleceği – Ekonomi, Değerler ve Medya“ olacak.

  Dil Kategorileri (Kullanıcı Ödülleri)

  Almanca, Arapça, Bengalce, Çince, Endonezyaca, Farsça, Fransızca, Hintçe, İngilizce, İspanyolca, Portekizce, Rusça, Türkçe ve Ukraynaca.

  "14 dilde En İyi Bloglar"

  Bu bölümde 14 dildeki en iyi bloglar ödüllendiriliyor. Güncel konuları analiz ederek ve yorumlayarak kamuoyunda tartışma ortamı oluşturulmasına katkıda bulunan bloglar ödüle layık görülüyor.

  14 dilde "İzlenecek En İyi Kişi"

  Bu bölümde, 14 dil kategorisindeki en iyi mikrobloglar aranıyor. Güncel konuların ele alındığı mikrobloglar ağırlık noktasını oluşturuyor. Toplumu ilgilendiren konulara değinilmesi, kitlelere erişim ve içeriğin orijinalliği en önemli ölçütler. Bu kategoride kişiler gibi şirket profilleri ya da kurgu kişilikler de yarışabiliyor.

  Yol haritası:

  Yarışmanın başladığı 6 Şubat tarihinden 6 Mart’a kadar aday önerileri iletilecek. Ardından uluslararası jüri finalistleri belirleyecek. Jüri üyeleri ile ilgili bilgi için tıklayın: The Bobs - Best of Online Activism

  3 Nisan-7 Mayıs arasında finalistler internet kullanıcılarının oylarına sunulacak. Online oylamanın dışında jüri üyeleri de 4-5 Mayıs tarihleri arasında Berlin’de iki günlük bir oturumda bir araya gelerek Jüri Ödülü kazananlarını belirleyecek.

  Tüm kazananlar 7 Mayıs tarihinde açıklanacak.

  Altı ana kategorideki Jüri Ödülü’nün kazananları ödüllerini 18 Haziran 2013 tarihinde Almanya’nın Bonn kentinde, Deutsche Welle Global Medya Forumu‘nda düzenlenen törenle alacak.

  Ödül töreni Bonn’da

  Almanya’nın Bonn kentinde 17-19 Haziran 2013 tarihlerinde düzenlenecek Global Medya Forumu’nun bu yılki ağırlıklı konusu, “Büyümenin Geleceği-Ekonomi, Değerler ve Medya.“ Global Medya Forumu özel ödülünde de bu konuya odaklanılacak.

  Bobs yarışmasında Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü ile işbirliği içinde verilecek “Sınır Tanımayan Gazeteciler Ödülü“ ise basın özgürlüğü, demokrasi ve insan haklarını kamuoyunun ilgisine özel bir şekilde sunan internet projeleri arasından sahibini bulacak.

  Medya Partnerleri

  Bobs Ödülleri’nin ana partneri Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü’dür. Medya partnerleri ise şöyle: ntvmsnbc, MYNET, MEDYATAVA, Masrawy, Somewhere in…, Bdnews.com, iSun TV, Global Voices, Categorynet, Courrier International, Presseeurop, Gooya, Terra, Lenta.ru, Korrespondent, webdunia.
   

Bu Sayfayı Paylaş