Gebelik

'Anne ve Çocuk' forumunda MerikızZ tarafından 6 Ağu 2009 tarihinde açılan konu

Konu etiketleri:
 1. MerikızZ

  MerikızZ <b>Öz ağlamadan , Göz ağlamaz</b>

  Gebeliğin en önemli bulgusu adet gecikmesidir. Ancak her adet gecikmesi gebelik olması anlamına gelmez. Yaşam tarzındaki herhangi bir değişiklik, çeşitli rahatsızlıklar, diet, psikolojik durum değişiklikleri, stres gibi pek çok faktör adet gecikmesine neden olabilir.

  Bebek sahibi olmak için bir kadının en uygun olduğu yaş dilimi 18-35 yaşlar arasıdır.Bu dönemin başlangıcında kadının kendi vücudu gelişimini tamamlamıştır ve bir bebek gelişimi için uygun hale gelmiştir.

  Yaşınız ya da pozisyonunuz ne olursa olsun gebe kalmak istediğinizde ya da gebe olduğunuzu düşündüğünüzde mutlaka uzman bir hekime müraacat etmelisiniz.


  Gebelik ne zaman başlar ?

  Gebelik erkekten gelen spermin kadının yumurtalıklarından atılan yumurta hücresini döllediği anda başlar.Bu andan 8.haftanın sonuna kadar olan dönem ebryonik dönem olarak adlandırılır. Sekizinci haftadan doğuma kadar olan süreye de fetal dönem denir.

  Gebelik yaşı nasıl hesaplanır ?

  Gebelik yaşı hesaplanırken gebe kalındığı düşünülen ilişkinin gerçekleştiği gün kriter olarak alınmaz. Tüm dünyada ve terminolojide bir standart sağlayabilmek amacıyla son adet kanamasının ilk günü (SAT, son adet tarihi) gebeliğin başlangıcı olarak alınır. Gebelik yaşı hesaplanırken ay kullanılmaz. İnsanlarda gebelik 280 gün sürer. Bu 40 haftaya denk gelmektedir. Sonuç olarak gebelik hafta olarak tanımlanır ve başlangıcı olarak da son adet kanamasının ilk günü esas alınır.
  Gebelik Nasıl Oluşur?


  Gebelik, kadın üreme hücresi olan yumurta ile, erkek üreme hücresi olan sperimin kadın üreme organlarının bir parçası olan kanallarda karşılaşarak, spermin yumurtayı döllemesi sonunda yeni bir canlının, yani bebeğin oluşmasıdır.Yandaki resimde yumurtanın üzerindeki spermleri görüyorsunuz.

  Hafta Hafta Gebelik

  1.HAFTA 2.HAFTA 3.HAFTA 4.HAFTA
  5.HAFTA 6.HAFTA 7.HAFTA 8.HAFTA
  9.HAFTA 10.HAFTA 11.HAFTA 12.HAFTA
  13.HAFTA 14.HAFTA 15.HAFTA 16.HAFTA
  17.HAFTA 18.HAFTA 19.HAFTA 20.HAFTA
  21.HAFTA 22.HAFTA 23.HAFTA 24.HAFTA
  25.HAFTA 26.HAFTA 27.HAFTA 28.HAFTA
  29.HAFTA 30.HAFTA 31.HAFTA 32.HAFTA
  33.HAFTA 34.HAFTA 35.HAFTA 36.HAFTA
  37.HAFTA 38.HAFTA 39.HAFTA 40.HAFTA

  + Hafta Hafta Gebelik | Gebelik te 1. hafta gebelikte 2 hafta gebelikte 3. hafta gebelikte 4. hafta gebelikte 5. hafta gebelikte | hafta hafta gebelik ay ay gebelik belirtileri ​
   
 2. Sebgu

  Sebgu Member

  teşekkürler
   

Bu Sayfayı Paylaş