Gönderilecek mesaja sayfa ya da mesaj linki ekleme

'Forum Kullanımı Püf Noktaları' forumunda clondike tarafından 11 Tem 2012 tarihinde açılan konu

1. clondike

clondike Well-Known Member

Gönderilecek mesaja sayfa ya da mesaj linki ekleme

"Bir mesaja yanıt vereceğim ve link eklemek istiyorum ama o linke tıklayınca doğrudan istediğim sayfaya ya da istediğim mesaja gitsin ve başlıklar değiştiğinde de linkim bozulmasın istiyorum. Ne yapmalıyım?" derseniz, buyurun:

Mesaj yazacağınız pencereyi açtıktan sonra aşağıdaki işlemlere başlıyorsunuz.

Linkini almak istediğim sayfaya gidiyorum. (Resim 1)

Resim 1

1-Faremin sol tuşunu basılı tutarak kitabın adını baştan sonra tarayarak seçiyorum.

2-Seçtiğim başlık koyulaşmışken sol tuşu bırakıp yazının üzerinde bu sefer faremin sağ tuşuna basıyorum ve “kopyala” seçeneğini seçiyorum. (Fare kullanmadan CTRL+C de aynı işi görür.)

Resim 2

3-Üst sekmelerden daha önce açtığım mesaj pencereme gidip yine faremin sağ tuşuna basıyorum ve bu sefer de ”yapıştır” seçeneğini seçiyorum. (Fare kullanmadan CTRL+V de aynı işi görür.)

Resim 3

Diğer sayfadaki kitabın başlığını taşıdım. Sıra linki taşımada…

Resim 4

Yine kitabın olduğu sekmeye gidiyorum.

4-Seçeceğim mesajın sağ üst köşesindeki permalinke faremin sol tuşu ile tıklıyorum.

5-En tepedeki adres satırını üstüne bir kere farenin sol tuşu ile tıklayarak yazıyı seçiyorum (koyulaşıyor.)

6-Ve satırın üzerindeyken farenin sağ tuşu ile yine “kopyala” seçeneğini seçiyorum. (Ya da faresiz CTRL+C)

Resim 5

Tekrar mesaj yazdığım sayfanın sekmesini açıyorum ve,

7- Daha önce yapıştırdığım kitabın adını yine farenin sol tuşu ile tarayarak seçiyorum.

8-Mesaj penceresinin üstündeki altında zincir simgesi olan küçük Dünya simgesine (sol tuşla) tıklıyorum. (Üstüne geldiğimizde “link ekle” yazar zaten)

Resim 6

9-Resimdeki gibi yeni, küçük bir pencere açılacaktır.

Resim 7

10-http:// yazısı koyu iken onun üzerinde farenin sağ tuşuna basıp “yapıştır” seçeneğini seçeceğiz (Ya da faresiz CTRL+V)

Resim 8

11-Kitabın ya da mesajın linki satıra yapıştı. (Burada dikkat edilmesi gereken nokta, baştaki http:// kısmının 2 kere tekrarlanmaması, şayet onu silmeden ya da üzerine gelmeden link eklerseniz 2 kere yazılır ve link çalışmaz. Alışana kadar dikkat edin. Sonra otomatik yapacaksınız zaten.)

12- Küçük penceredeki “Ok” tuşuna basın. Pencere kapanır.

Resim 9

13-Linkimiz kitabın adına bağlanmış vaziyette düzgün gösterilmeye hazır.
    Ön izleme ile mesajınızı kontrol edebilirsiniz.

14-“Cevapla” tuşu ile mesajınızı gönderin.

Sayfanın en üstündeki linkler doğrudan yapıştırılabilir ama 2 önemli nokta var. Kitabın başlığı değiştiğinde link yine aynı yere gider ama görüntüsü bozulur. Ve şayet sayfadaki ilk mesaj olan kitaba değil de aralarda birisinin yazdığı tek bir mesaja link vermek isterseniz bu işe yaramaz. O nedenle “permalinkleri” kullanmayı alışkanlık haline getirmenizi öneririm.

periza bunu beğendi.
  2. vişne bahçesi

vişne bahçesi Well-Known Member

süper anlatmıssın clondike:canim:resimli falan cok tesekkür ederim :canim:

3. Emma

Emma New Member

emeklerine sağlık anlatım çok güzel

4. çitlenbikk

çitlenbikk Well-Known Member

Clondikeciğim süper anlatmışsın canım eline sağlık

5. periza

periza Well-Known Member