][ Günün Fotografi ][

'Fotografların Hissettirdikleri' forumunda bebiS tarafından 19 Mar 2010 tarihinde açılan konu

Konu etiketleri:
  1. zipper

zipper quae nocent docent

Afganistan'dan bir okul

2. zipper

3. zipper

Crooked Ormanı is Polonya‘nın kuzey batısındaki Nowe Czarnowo kasabasında bulunuyor.
    Bu ormanda bulunan yaklaşık 400 tane çam ağacının gövdelerinin bir kısmından sonra, 90 derecelik bükülmeyle eğri bir şekilde büyümelerinin nedeni hala bilinmiyor.Bölgenin sakinlerinin aktardıklarına göre ağaçlar 10 yaşından sonra belirsiz şekilde eğilmeye başlıyorlarmış. Bir çok araştırmaya konu olan Croeked Ormanı’nın gizemi hala çözülebilmiş değil.

1930 yılında yapılan incelemelerde, ağaçların ne insan ne de bir makine faktörüyle bu hale getirilemeyeceği incelemelerle belirlenmiş.

4. zipper

İspanya'nın Valladolid kentinde doğum yapan bir köpeğin yavrularından ikisi yeşil doğdu.

5. zipper

Mutluluk kişisel bir meseledir koşul ve standart meselesi değil

6. zipper

Sonsuzlukta yitmek......

7. zipper

Bitlis’te 2 bin 935 metre yüksekliğindeki Nemrut Dağı, dünyanın eşsiz jeomorfolojik oluşumlarından biri.
    Çok eski zamanlarda 5 bin metrelik volkanik bir dağ ani bir patlamayla çökmüş ve ortaya Nemrut’un harika kalderası çıkmış.

F: Hakan Öge

8. zipper

Çernobil Nükleer Santralı’na 1.5 kilometre mesafede Sovyet işçi kenti görünümündeki Pripyat için tarih 26 Nisan 1986 günü durdu. Nükleer santralın dördüncü reaktörü, ters giden bir deney sonucu kontrolden çıktı ve patladı. Üç gün içinde kent boşaltıldı, 28 yıldır da 30 kilometre yarıçapındaki bölgeye girmek yasak.
    Hayat bitti, tarih durdu ama zaman akmaya devam ediyor. Çernobil faciasının 20. yılını çalışmak için “Yasak Bölge”ye gitmiştim. Burada geçirdiğim üç gün boyunca tarihe farklı dönemleriyle aynı anda tanık olduğum hissine kapıldım. Niye olduğunu ise daha sonra çektiğim fotoğrafa bakınca anlayacaktım.

Karatahtada 1986, 25 Nisan Cuma gününün ders notları ve sonradan kapalı bölgeye girenlerin yazdıkları hâlâ duruyor. Çocuklar o sınıfa bir daha hiç dönmedi ancak zaman tüm yok ediciliğini kentin yapıları üzerine boca etmeye devam etti. Çekilen yıkım ve çürüme fotoğrafları patlamanın değil, geçen zamanın izleriydi.

9. zipper

Turgut Tarhan'dan Bir Samanyolu Öyküsü

"Uzun soluklu bir konunun bir bölümü için Erciyes Dağı’nın kuzey yamaçlarındaki Sütdonduran Yaylası’ndaydım. Kar örtüsü kalkıp yenisi üzerine düşmeden buzulu kendi renginde görüntülemek amacıyla ertesi sabah dağa çıkacaktım.

O gece hava oldukça rüzgârlı ve gökyüzü de berraktı. Aynı zamanda mehtapsız bir geceydi. Bu nedenlerle samanyolu ve yıldızlar gayet belirgin izlenebiliyordu. Erciyes’in yanıbaşındaki Kayseri’nin şehir ışıkları buna engel olmadığı gibi dağı aydınlatmak suretiyle farklı bir görsellik sağlıyordu.

Geceyarısına dakikalar kala şehir ışıklarının objektife direkt ulaşmadığı, ufak bir yükselti tarafından kısmen örtüldüğü uygun bir nokta tespit ettim. Burada ard arda her biri 6400 ISO duyarlılığında 30 saniye pozlandırılan, 180 derece balık gözü objektif kullandığım 5 kare görüntüledim. Yazılım yardımıyla birleştirdikten sonra işte bu fotoğraf ortaya çıktı. Samanyolunu ilk defa böylesine fotoğraflamayı başardığım için mutluydum."

10. zipper

Anıt Sular: Strokkur Gayzeri, İzlanda'yla adeta özdeşleşmiş bir doğa anıtı.

Yüzey sularının sıcak yeraltı kaynaklarıyla etkileşimi sonucu yaklaşık beş dakikada bir gökyüzüne püskürüyor.
    İzlanda'nın güneybatısında yer alan Strokkur'un yakınında bir gayzer ve çok sayıda sıcak su kaynağı daha bulunuyor. Yoğun volkanik hareketlerin görüldüğü ada sıcak su kaynakları açısından da çok zengin.

11. zipper

Tabiat parkı olarak koruma altına alınan Artvin Borçka Karagöl ormanında renk değişimi gölün yüzeyinden yansıyor.

12. zipper

Dicle’nin binlerce yılda oluşturduğu derin vadiler, bitki ve hayvan türleri için korunaklı yaşam alanları sağlıyor. Vadi, UNESCO’nun Dünya Mirası seçim kriterlerinin 10 tanesinin dokuzunu sağlayan, dünyadaki tek alan.

13. zipper

Norveçli gönüllü doktor Gazze'de hayatını kaybeden bir çocuğu alnından öperek son yolculuğuna uğurlarken

#Gazze

14. zipper

YORUMSUZ ...#Gazze

15. zipper

Gazze'nin MELEKleri: İsrailli sanatçı Amir Schiby

16. zipper

Bugün NewYork'taki protestolarda çekildi.

17. zipper

Bunlar insansa biz neyiz?Biz insansak eğer bunlar NE????

18. zipper

[​IMG][​IMG]
    [​IMG][​IMG]

#GazaUnderAttack
    #GazzedeBebekKatliamı
    #KatliamaSessizKalma

19. zipper

Bir bulut, Matterhorn'un sivri ucuna takılmış. İsviçre, Zermatt'taki 4478 metrelik Matterhorn, dünyadaki en etkileyici zirvelerden biri.

[Fotoğraf: Nenad Saljic]​

20. zipper

144 yaşındaki mor salkım ağacı.

Bu Sayfayı Paylaş