Her güne bir hadis....

'Din ve İslam' forumunda zipper tarafından 4 Eyl 2012 tarihinde açılan konu

1. zipper

zipper quae nocent docent

''Merhametten mahrum olan, her türlü hayırdan mahrumdur.''

Hadis-i Şerif / Müslim

2. Mim

Mim New Member

'İki (büyük) nimet vardır. İnsanların çoğu onlar hususunda aldanmıştır:
    Sıhhat ve boş vakit.'

3. zipper

Yatağa girince 3 defa ''Estağfirullah el azim ellezi lâ ilahe illâ hüvel hayyel kayyum ve etubü ileyh'' okuyan kimsenin günahları, deniz köpüğü kadar pek çok olsa da, affolur.

[Tirmizi] - Hadis-i Şerif

4. Mim

Mim New Member

"Kardeşinin derdine sevinip gülme, sonra Allah ona merhamet eder de, seni onun sahip olduğu dertle müptela kılar." Nebi-sas

5. zipper

6. zipper

7. zipper

"Bir kimse sırf Allah rızası için bir yetimin başını okşarsa, elinin dokunduğu her saç teline karşılık ona sevap vardır".

8. zipper

''Size Allah'ın azabı hatırlatıldığı zaman yapmak istediğiniz kötülükten vazgeçiniz. ''

9. zipper

''Her ümmetin bir fitnesi - bir imtihan sebebi - vardır. Benim ümmetimin fitnesi de dünya malıdır. ''

(Tirmizi, Zühd 26)

"Şakadan da olsa yalan söylemeyin."

- Hz. Muhammed (sav)

10. zipper

Efendimiz Resulullah (sav) buyurdular ki:

" Lâ havle ve lâ kuvvete illa billah.
    (Güç de kuvvet de ancak Allah'tandır.) sözünü çok tekrar edin. "

Hadis-i Şerif / Tirmizi

11. zipper

Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafa (sallallahu aleyhi ve sellem) şöyle buyurmuştur:

— "Cuma gecesi ve Cuma günü bana çokça salat-ü selam getiriniz. Zira Cuma geceleri ve Cuma günleri, getirdiğiniz salat-ü selamları bana iletirler. Bunun sebebi şudur: Toprak, peygamberlerin bedenlerini yiyip çürütmez. Bir Müslüman bana salat-ü selam getirince, mutlaka bir melek onu alıp bana getirir ve falan oğlu falan sana şöyle şöyle salat-ü selam etti diye adıyla sanıyla birlikte haber verir"

— “Bir kimse bana salât-ü selâm getirdiği zaman, onun selâmını almam için ALLAH Teâlâ ruhumu iade eder.”

— “Kıyâmet gününde insanların bana en yakın olanları, bana en çok salât- ü selâm getirenleridir.”

— “Kim bana bir defa salât-ü selâm getirirse, bu sebeple ALLAH Teâlâ da ona on misli merhamet eder.”

Kaynaklar:
    ——————————————
    1. Taberâni, el-Mu'cemü'l-evsat (İvezullah), I, 83, nr. 243; Heysemi, Mecma'u'z-zevâid, II, 169
    2. Ebû Dâvûd, Menâsik 96. Ayrıca bk. Ahmed İbni Hanbel, Müsned, II, 527.
    3. Tirmizî, Vitir 21.
    4. Müslim, Salât 70. Ayrıca bk. Ebû Dâvûd, Vitir 26; Tirmizî, Vitir 21; Nesâî, Ezân 37, Sehv, 55

12. zipper

13. zipper

14. zipper

''Salih mü'minlerden dostlarınızı çoğaltınız. Çünkü Kıyamet Günü her bir mü'min için şefaat hakkı vardır. ''

(Camiüssağir, No.579)

15. zipper

Resûlullah (s.a.s.) buyurdu ki:

“Kişinin keremi (cömertliği, ululuğu ve bütün iyilikleri) dinidir. Mürüvveti (mertlik ve insanlığı) aklı, hasebi (soyluluk ve asaleti) güzel ahlâkıdır.”

(Beyhakî, es-Sünenü’l-Kübrâ, X, 328, Beyrut, 1984)

16. zipper

17. zipper

Allah Resûlü sallallahu aleyhi ve sellem buyurdu:

"Merhamet edenlere Rahman da merhamet eder. Yeryüzündekilere merhamet edin ki göktekiler de size merhamet etsin."

İbn Amr / Tirmizî.

18. zipper

"Müminler birbirlerini sevmekte merhamet etmekte şefkat göstermekte tek vücut gibidirler. O vücudun bir organı rahatsız olursa diğer organlar da acı çekip uykusuz kalır."

Nûman (r.anh) Buhârî.

19. zipper

"Kişi müslüman kardeşini severse onu sevdiğini kendisine bildirsin."

Mikdam (r. anh.) Ebû Dâvud.

20. zipper

"Her biriniz, kardeşinin aynasıdır.Onda bir rahatsızlık görürse bunu ondan çekip alsın, yok etsin."

Tirmizi, birr /17

Bu Sayfayı Paylaş