Jamaika

'Ülkeler' forumunda Uygu tarafından 23 Eyl 2012 tarihinde açılan konu

 1. Uygu

  Uygu New Member


  Jamaika, Küba'nın güneyinde, Büyük Antiller diye geçen adalarda bulunmaktadır.

  [​IMG]

  Konumu Karayiplerin, Karayip denizindeki, Küba'nın güneyindeki bir adadır. Haritadaki konumu, Orta Amerika ve Karayiplerdir. Yüzölçümü, 10.990'dır.

  [​IMG]

  Sahil şeridi, 1.022'dir. İkliminde, tropikal; sıcak, nemli hava etkindir, iç kısımlarda ılıman iklim görülür. Arazisi çoğunlukla dağlıktır, kıyıda dar ovalar vardır. Deniz seviyesinden yüksekliği; en alçak noktası, Karayip Denizi 0m, en yüksek noktası, Mavidağ 2.256 m'dir.

  İklim

  Tropikal, sıcak, nemli hava etkindir.iç kısımlarda ılıman iklim görülür.

  Kültür

  Küçük bir ülke olmasına rağmen, Jamaika kültürünün güçlü bir küresel bir varlığı vardır. Çeşitli müzik türlerinden reggae, ska, mento, rocksteady, dub, dancehall ve ragga Jamaika kökenlidir. Jamaika’da reggae ve ska ile, punk rock ülke gelişiminde önemli bir rol oynadı. Notorious BIG ve Heavy D gibi bazı rapçiler, Jamaika asıllıdır.

  Diğer birçok dünyaca ünlü sanatçılar Bob Marley, Lee "Scratch" Perry, Peter Tosh, Bunny Wailer, Big Youth, Jimmy Cliff, Dennis Brown, Desmond Dekker , Beres Hammond, Beenie Man, Shaggy, Grace Jones, Shabba Ranks, Super Cat ,Buju Banton, Sean Paul, ben Wayne, Bounty Killer dahil Jamaika doğumludur.

  [​IMG]

  Eğitim

  Erken çocukluk - Temel, Bebek ve özel okul öncesi işletilmektedir. Yaş grubu: 2 - 5 yıl.
  Birincil - Kamuya ve özel sektöre ait (Özel olarak adlandırılan Hazırlık Okulları). Yaş grubu: 3-12
  Ortaöğretim - Kamuya ve özel sektöre ait. Yaş grubu: 10-19 yıl.

  Jamaika yüksek okul ,tek cins ve karma eğitim kurumları vardır. Birçok okul, İngiliz Batı Hint Adaları boyunca kullanılan geleneksel İngilizce dilbilgisi okul modeli uygulamaktadır. Öğrencilar daha sonra üniversiteye başlamaktadır.

  Ekonomi

  Jamaica hem devlet teşebbüsleri ve özel sektör işletmeleri ile bir karma ekonomidir.

  Jamaika'da ekonominin başlıca sektörleri tarım, madencilik, imalat, turizm, finans ve sigorta hizmetleridir.

  Ülkeye döviz girmesindeki en önemli katkı, turizm ve madencilikten sağlanır.
  Yaklaşık 1.3 milyon yabancı turistin her yıl Jamaika ziyaret eder.

  1980'lerin başından beri Jamaika’da özel sektör faaliyetlerinin teşvik edilmesi ve kaynak tahsisinde piyasa güçlerinin rolünü artırmaya yönelik yapısal reformların uygulanması için alışmalar yapılmaktadır.1991 yılından bu yana hükümet, enflasyonu düşürmek ve yabancı yatırım kısıtlamaların kaldırılmayı amaçlamıştır.

  [​IMG]

  Kur dalgalı döviz kontrolleri kaldırarak ekonomik liberalleşme ve istikrar programı izlemiştir. Jamaika, dünya boksit ihracatında Avustralya, Çin, Brezilya ve Gine’nin ardında beşinci büyük konumundadır. 2006 yılının ilk çeyreğinde, Jamaika ekonomisi bir büyüme dönemi geçirmiştir.

  wikipedia

  **************************************************
  [​IMG]

  Jam

  Karayip Denizi'ndeki büyük adalardan biri olan jamaika, aynı zamanda ingiliz uluslar topluluğu'nun bağımsız bir üyesidir. küba'nın yaklaşık 150 km güneyinde uzanan adanın doğusunda, haiti ve dominik cumhuriyeti adlarında iki ayrı devlete bölünmüş olan haiti adası yer alır. jamaika, haiti adası'ndan jamaika boğazı'yla ayrılır.

  İklimi ılımandır. kıyıların nem yoğunluğu yüksek sıcak havası, dağlara çıkıldıkça yerini güzel bir serinliğe bırakır. çoğunlukla mayıs ve ekim ayları arasında kuzey ve doğu kesimlerde şiddetli sağanaklar görülür. karayib denizi'ndeki öbür adalarda olduğu gibi jamaika'da da yaz sonlarında zaman zaman şiddetli fırtınalar büyük zarara yol açar. Bitki örtüsü çeşitlidir.

  Jamaika'nın resmi dili ingilizce'dir. gayriresmi, jamaikalı lehçesi daha yaygın olarak nüfusun çoğunluğu tarafından konuşulmaktadır. jamaika halkının büyük kısmı hıristiyandır. halkın % 76sı protestan, % 8i katolik, geri kalan kısmı ise diğer dinlere mensuptur.  jamaikanın nüfûsu 2.445.000dir. halkın % 77si siyah, % 19u melez, geriye kalan % 4ü ise avrupalı, hintli ve çinlidir. halkın büyük kısmı köylerde yaşamakta ise de, nüfusun beşte biri başkent Kingston'da bulunmaktadır.

  [​IMG]

  Jamaika dendiği zaman insanları aklına gelen üç şey vardır: reggae, bob marley ve ganja (esrar). bob marley yaptığı bu müzikle dünyanın hemen hemen her yerinde bilinen ve dinlenen bir sanatçıdır. asıl adı robert nesta marley olan unutulmaz sanatçı, 6 şubat 1945 tarihinde jamaika'da dünyaya gelmiştir. bob marley, 130'un üzerinde plağı, her biri dillere destan olmuş yüzlerce şarkısı bulunan bir reggae efsanesidir.


  [​IMG]

  Alıntı
   

Bu Sayfayı Paylaş