Jorge Luis Borges - Ölüm ve Pusula

'E-Kitap' forumunda hilal tarafından 11 May 2011 tarihinde açılan konu

Konu etiketleri:
  1. hilal

hilal <b>x'будан'</b>

-Borges misiniz?
    -Evet, arada bir. (J.L. Borges)

Güney Amerika edebiyatının dev yazarı Arjantinli Jorge Luis Borges'in burada okuyacağınız hikayeleri, haince birbirine açılan labirentlerde, yani Evren/Kitaplık'ın raf uçurumlarında, hücrelerde, tiyatro sahnelerinde, kasvetli şatolarda geçiyor. Bu iç mekanlarda yazarın deyişiyle bir "tür-başlatıcı"nın ya da bir "sonsuzluk yolcusu"nun peşine takılıp Borges'in aydınlatıcı bilgi diye sunduğu karanlık-karmaşık tartışmalar ve hınzırca dipnotları aracılığıyla gerçeğin sırrına varmak isteyen hikaye kahramanları gibi okur da serüvenden bambaşka bilgi ve bilgilerle döner, çünkü Borges için dünya bir yanılsamalar döngüsüdür, yaşanan gerçeklerin tek pusulası ise yıllar yılı belli aralarla yinelenen kurgunun her yinelenişindeki ve yazılışındaki bitimsiz özgünlüktür.
    Pek umursamadığı uluslararası ününe 62 yaşında kavuşan Borges'in "dev"liği yapıtlarının tek tek taşıdığı önemden çok, yazarlarının her çağda, her ülkede, her dildeyeni olası gerçekler ve yanılsamalarla doldurulup doğrulanabilecek, neredeyse "arketipsel", neredeyse "evrensel" bir kurgu iskeleti keşfetmesiyle açıklanabilir.

tarama:ben
    keyifli okumalar:gül:
    Coraline cim geç oldu ama, sonunda oldu:p

Gizli içerik:
    Bu alandanki gizlenmiş içeriği görmek için konuya yanıt vermelisiniz.

SABAR bunu beğendi.
  2. Ser_reS

Ser_reS <b>ŞeyhKoPat_Kartaliçe</b>

konuyu akurdayım ;) aktıflestırım kacıyorum
    hemen mısafırden fırsat buldukca burdayım ;)
    emeğine sağlık canım tembel mor sapkalım aferın calıs calıs :p

3. YıldızlıAtlas

YıldızlıAtlas <b>Sözlük Kurdu</b>

Hilal'im kalbimden vurdum canım benim ellerine gönlüne tatlı diline sağlık. Ricamı kırmadığın için ne kadar mutluyum anlatamam. Foruma ayrı bir renk kattı taraman. Çok keyiflendim. Önce avemeria sonra sen....devamını beklerim:D aç gözlülükle...Ama önce sınavlarını hallet canım kardeşim. Şoparımı uyutmuşum zamanımda var. Ah şöyle arkama yaslanıp Borges okumayı kesinlikle hakettim:D Teşekkür ederim canım çok çok sağol. Yordum seni ama keyiflendim:D

4. hilal

hilal <b>x'будан'</b>

olur mu ablam elimden geliyosa seve seve:canim:
    serra tembel dediğini duydum:dil:tamam öyleyim bu ara:p

5. uykız

uykız Active Member

teşekkür ederim

6. birdie

birdie Well-Known Member

Sevgili Hilal, daha az önce cangılda yaz düğünü organize ediyordun hangi ara Borges'e geçiş yaptın? :D Bu akşamın şok şaşırtması oldu, çok teşekkür ederim kendi adıma da (Coraline'nınki kadar çok sevindirik hissetmesem de onun mutlu olduğunu görmek de güzel) :p Bu akşamın bir güzel paylaşımını da sen yaptığın için tekrar çok teşekkür ediyor ve sınavlarında başarılar diliyorum.

(E-maille davetiye gönderme olayı gerçekten olmuş mu, olduysa sonucunu hak etmiş bence de :D)

7. hilal

hilal <b>x'будан'</b>

konular arası yolculuk yapıyorum, özel güçlerim var:füü:
    organizasyona geri döneyim ben:p

8. sempati

sempati New Member

Bu kitaba seni çeken ne?Kitap okumayı seven biri olarak bilmek istiyorum
    okursam bu kitap bana ne vaad ediyor :)Merak ettim.

9. Elifsu

Elifsu New Member

teşekkür ederim

10. rüzgar

rüzgar Well-Known Member

çok teşekkürler

11. saifa

saifa Well-Known Member

teşekkürler

12. chato

chato New Member

Teşekkürler

13. kitaplı

kitaplı New Member

teşekkürler

14. YıldızlıAtlas

YıldızlıAtlas <b>Sözlük Kurdu</b>

Okuma zevkin nedir bilmem ama kendim için defalarca içinde kaybolacağım bir orman diyebilirim. Kâfi midir? Beyin jimnastiği vaad ediyor:füü:

15. ilhanx

ilhanx New Member

teşekkürler

16. htckyc01

htckyc01 Well-Known Member

teşekkürler

17. mdens

mdens New Member

teşekkür

18. robissonleo

robissonleo New Member

çok tsekkrLer

19. seleniti

seleniti Active Member

ellerine sağlık hilal, çok teşekkürler :)

20. KeepSake

KeepSake Member

teşekkürler

Bu Sayfayı Paylaş