Kitaplardan Alıntı Cümleler ..

'Şiirler ve Güzel Sözler' forumunda SeaBoy` tarafından 21 Ağu 2011 tarihinde açılan konu

Konu etiketleri:
  1. zipper

zipper quae nocent docent

İstanbul muhakkak ki güzel şehir. Ama benim için güzel şehir, çirkin şehir diye bir şey yok.
    Sadece senin bulunduğun şehir, senin bulunmadığın şehir diye bir şey var.

Seni görmek için bir şehre geliyorum, görüyorum ve ömrümün sonuna kadar benim yanımda oluyorsun. Çok acayip ama çok tatlı bir his.
    Hayatımda birçok sevinçli günlerim olmuştur. Fakat hepsinden güzel, hepsinden sevinçli olabileceğini umduğum bir tek gün daha olabilir. O gün seninle ve hiç ayrılmamacasına yaşayacağıma inanacağım gündür.
    Sen böyle bir günün gelebileceğini pek tahmin etmezsin. Doğrusu ben de edemiyorum. Ama hayattan da başka hiçbir beklediğim yok. Bugün için sana da bana da bu kadar imkânsız görülen bir saadet günün birinde gerçek olabilirse, bütün ömrüm içindeki kayıplarımdan hiçbirine üzülmeyeceğim. Yalnız o sevinç bana kâfi derecede yaşamış olmak için yetecek. O büyük, o yegâne saadet için Allah’a mı, talihe mi, yahut herhangi başka bir şeye mi, neye inanmak lazımsa inanmak istiyorum.
    Seni ne kadar çok seviyormuşum. Ne kadar sana bağlı imişim, her şeyim ne kadar senden ibaretmiş meğer. On seneden beri senin için adeta deli olduğum zamanlar oldu. Bütün bunlara rağmen seni sevmek için bu on senelik zaman ne kadar azmış, şimdi anlıyorum.

Belki bu mektuplarım, bu satırlarım senin tuhafına gidiyor. Ama emin ol ufacık bir mübalağam yok. Bilakis içimdekiler yazdıklarımdan çok daha büyük, çok daha mübalağalı. Zaman zaman ıstıraplı anlarımda seni nerden tanıdım diye düşünür, kızardım. Şimdi aynı şeyi düşünüyor ama başka şeyler duyuyorum.

İyi ki seni tanımışım. Seni tanımasaydım, hayatımda böyle bir aşk bulunmasaydı, hayatım ne kadar boş bir hayat olacaktı. O boşluktan yalnız kendi içimdeki sevmek kabiliyetiyle kurtulamazdım. Çünkü hiç kimseyi seni sevdiğim kadar sevemezdim. Hiç kimseyi ne senin kadar güzel, ne senin kadar iyi, ne senin kadar mükemmel, ne de senin kadar kendim için buldum. Bu kelimeler duyup düşündüklerimi o kadar adileştiriyor ki tasavvur edemezsin..

Orhan Veli / Yalnız Seni Arıyorum ​

2. zipper

" Hiçbir şeyi hiçbir şeyle dolduramamanın sıkıntısıdır.Hiçbir şeyin hiçbir şeyin yerine geçmediğini anlarsınız bazen yolculuğun sonunda. "

Haydar Ergülen / Trenler de Ahşaptır

*22.000 :)

3. zipper

Zamanınız kısıtlı, bu yüzden başkalarının hayatını yaşayarak onu harcamayın.
    Başkalarının düşüncelerinin sonuçlarıyla yaşama dogmasına takılıp kalmayın. Başka insanların fikirlerinin gürültüsünün kendi kalbinizin sesini duymanızı engellemesine izin vermeyin. Ve en önemlisi kalbinizin ve sezgileriniz...

Steve Jobs

Mümin Sekman/Hayat Bilgesi

4. zipper

Resimlerde, sözlerde, hatıralarda, korkularda, renklerde, her şeyde seni arıyorum.
    Yattığım vakitler yalnız seni düşünüyorum... bunları sen benim söylememe hacet kalmadan bilmeliydin.
    Bana, benden hiçbir şey işitmeden inanmalıydın... Söylediğim şeyler biliyorum söylemesi güç şeyler,ama ne yapayım, söylüyorum işte.
    Üstelik seni o kadar göreceğim gelmiş ki,söylemekten ayrıca zevk de duyuyorum..

Orhan Veli / Yalnız Seni Arıyorum

5. zipper

Biz insanlar bir şeyi sevdik mi severiz. Mantığın bunda yeri yoktur. Hatta mantıksız sevgi pek çok açıdan gerçek sevgidir.
    Sevmek için bir sebep oldu mu herkes sevebilir…
    Ama bir sebep olmadan sevmek… Kusurları bilip onları da sevmek…
    İşte bu nadir, saf ve mükemmel bir şeydir.”

Bilge Adamın Korkusu / Patrick Rothfuss

6. curium

curium Primus inter pares

Nasıl, neden mi seviyorum seni
    Bir ömür yetmez anlatmak nedenini
    Gel, öbür dünyaya bırakalım gerisini
    Bak o sayfanın en sonuna
    Tanrı, seni benim elimden alabilir
    Ama, ama alamayacağı bir şey var, oda sevgimdir...

Lucy Gordon - The Rinucci Brothers Serisi 4 - Sonsuza Kadar

7. zipper

Ama hiç olmazsa yan yana yürüyebileceğiz...Sesini duyacağım,ara sıra elini tutacağım.
    Sen bunların nasıl bir saadet olacağına akıl erdiremezsin;çünkü her zaman kendinin yanındasın. Fakat inan ki benim için büyük şeyler..

Orhan Veli Kanık / Yalnız Seni Arıyorum

8. zipper

Manolya Doğan / EYVALLAH​

9. zipper

Sen yokken, yani sen evde aşk acısıyla, bittikçe altüst edilen bir kum saati gibi damla damla tükenirken, bu insanların hepsi yaşamaya devam ediyorlar.
    Elektrik faturası yatırıyorlar, sinemaya gidiyorlar, araç muayenesi yaptırıyorlar, kat karşılığı arsa için müteahhitlerle pazarlık ediyorlar, arabalara, dolmuşlara, teknelere, trenlere biniyorlar, konuşuyorlar, gülüyorlar, kavga ediyorlar, ter kokuyorlar, ayakkabı boyatıyorlar…Bir sen yoksun içlerinde ve bunun farkında bile olmuyorlar.
    Seni bu hale koyan bile onların arasında dolaşıyor, yaşıyor, ediyor ama sen evde oturmuş, dünya durdu sanıyorsun.
    “Ben çok yoruldum, biraz ara verelim mi?” dediğinde onlar da mola verdi sanıyorsun. öyle olmuyor ama.
    Geç kalırlarsa, hayatta yer kalmayacakmış gibi can havliyle sokaklara koşuyorlar, yaşıyorlar. Uzun süre evden çıkmayınca dışarıdaki ademoğlu kalabalığını kabul etmek zor geliyor iste bu yüzden.
    Önce hepsini yabancılaşıyorsun, sonra her birini bir zamanlar bir yerlerde tanımışsın da unutmuşsun gibi gelmeye başlıyor.
    Öyle bakıyorsun yüzlerine tek tek, bir şeyler arar gibi..

Mahir Ünsal Eriş / Olduğu Kadar Güzeldik

10. zipper

"Ne kendi içine kapanmak sorunları çözer,ne de alıp başını gitmek...
    Çünkü 'İnsan nereye giderse gitsin,kalbini de yanında götürür.'
    Kalbin aradığı ise, 'yakınlık' tır..."

"Insan kendisini var edene yakınlık üzerine kurmalıdır hayatını..."

Mustafa Ulusoy /Yakınlık

11. zipper

"Avını sinsice kollayıp beklemediği bir anda yakalayan, ağına düşürdükten sonra söz hakkı tanımayan bir zorbadır “aşk.”
    Dayanılması güç bir maraz, üzüntü veren bir dert, vazgeçilmez bir illettir. Şefkat...

Eyüp Erdoğan / Aşk ve Kaotik Özgürlük

12. zipper

Ertürk Akşun / Agafya​

13. zipper

Nagehan Karaman / Bir Tutam Aşk​

14. zipper

Regine’m

Bu mektup tarih taşımıyor, taşıyamaz da, çünkü içeriğinin özünü bende her an var olan bir duygunun bilinci oluşturuyor. (…)

Saint-Martin akşamı saat sekizdeki yokluğum sırasında Fredensborg’ daydım. Dün müydü ya da evvelki gün müydü söyleyemeyeceğim, çünkü bugün diye bir kalkış nok*tam yok benim.

Arabada beni görenler şaşırıp kalmışlar. Biliyorsun eskiden hep yalnız başıma giderdim, ama o zaman üzüntü, kaygı ve melankoli sadık dostlarımdı benim. Şimdiyse yolculuk maiyetim daha da küçülmüş durumda.

Gezintiye çıktığımda senin anın'layım, eve dönünce de sana yönelik özlem dolu bir arzuyla birlikteyim. Fredensborg’ taysa şu yol arkadaşları birbirlerinin boyunlarına atılırlar ve öpüşürler. Ben işte en çok bu anı seviyorum, çünkü bilirsin, Frendensborg sözle anlatılamaz bir an için, yalnızca bir an, ama bana göre paha biçilmez bir an için severim.

Bu mektup tarih taşımadığına göre ve öyleyse, herhangi bir zamanda yazılmış ola*bileceğine göre ne zaman olsa okunabilir ve eğer gece herhangi bir kuşku içini kemirirse o zaman da okuyabilirsin onu, çünkü aslında sana “benimsin” diyebileceğimden bir an bile kuşku duymadım ” bu deyişin içine yerleştirdiğim her şeyi biliyorsun.”

Eğer senden ayrılmak zorunda kalırsam yaşamının benimle birlikte duracağını sen kendin yazmıştın, bunu biliyorsun. Ah! İzin ver de yaşamın birlikteliğimiz kadar uzun süre bende saklı kalsın, çünkü biz yalnız o zaman gerçekten birleşmiş oluruz, bir an bile kuşkulanmadım bundan.

Hayır, bunu ruhumun en derin inancıyla yazıyorum ve ben dünya*nın en karanlık, en gizli köşesinde bile sana ait olduğumdan kuşku duymayacağım.

Soren Kierkegaard - ”Regine 'ya Mektuplar”

15. zipper

Başlı başına bir dünyadır aşk. Ya tam ortasındasındır merkezinde, ya da dışındasındır, hasretinde…

Elif Şafak / ” Aşk ”

16. zipper

''Onu, her şeyi terk ederek, her şeyi göze alarak, yaktığım gemilerde ben de yanarak, yıktıklarımın enkazı altında ben de kalarak sevdim.

Hiçbir şeye akıl yetiremeyen çocukların berrak sevinciyle sevdim.

Onu, ömrümün bundan sonrasına dair kuş gözü kadar bir ayrıntıyı dahi merak etmeyecek kadar mutlu olarak sevdim.

Onu, gördüğüm o ile göremediğim o arasındaki uçurumları hesaba katmayarak sevdim.

Nazan Bekiroğlu / ” İsimle Ateş Arasında ”

17. zipper

Kapalı Gişe Yalnızlık / Serkan Özel

18. zipper

Mehmet Ercan / Dudak Payım

19. zipper

Hayat dediğin nedir ki? Anlaşılmaz bir sır. Kurduğumuz düzen hep öyle gidecek sanırız. Birden ip kopar , ışık söner, herşey darmadağın olur.

Mustafa Kutlu / Uzun Hikaye

20. zipper

Nagehan Karaman / Bir Tutam Aşk

Bu Sayfayı Paylaş