Kitaplardan Alıntı Cümleler ..

'Şiirler ve Güzel Sözler' forumunda SeaBoy` tarafından 21 Ağu 2011 tarihinde açılan konu

Konu etiketleri:
 1. zipper

  zipper Well-Known Member

  Kaybedilen en kıymetli eşyanın, servetin, her türlü dünya saadetinin acısı zamanla unutuluyor. Yalnız kaçırılan fırsatlar asla akıldan çıkmıyor ve her hatırlayışta insanın içini sızlatıyor. Bunun sebebi herhalde, ‘bu öyle olmayabilirdi’ düşüncesi..

  Sabahattin Ali / Kürk Mantolu Madonna
   
 2. zipper

  zipper Well-Known Member

  Belki de insanları en çok bölen şey, kimilerinin her şeyden önce geçmişte, kimilerinin de yalnız içinde bulundukları zamanda yaşamalarıdır.

  İklimler/ Andre Maurois
   
 3. zipper

  zipper Well-Known Member

  İyiliğin bir nedeni varsa , o iyilik değildir artık. Sonucu ,yani ödülü varsa iyilik olmaktan çıkmıştır. Öyleyse iyilik , neden ve sonuçlar zincirinin dışındadır.

  Anna Karenina/ Tolstoy
   
 4. zipper

  zipper Well-Known Member

  - Hayır, dedi kral, gitme. Seni bakan yaparım.
  - Bakan mı? Ne bakanı?
  - Adalet Bakanı.
  - Yargılanacak kimse yok ki!
  - Bilinmez, belki vardır. Bütün krallığımı dolaşmış değilim daha.
  Küçük Prens:
  Ben dört bir yana baktım, dedi ve uzandı; gezegenin öbür yanına da bir göz attı.
  - Orada da kimsecikler yok.
  - Öyleyse kendi kendini yargılarsın, dedi kral. Kendini yargılamak başkalarını yargılamaktan daha zordur. Kendini iyi yargılamayı başarırsan, gerçek bilgeliğe eriştin demektir..

  Antoine de Saint-Exupéry / Küçük Prens
   
 5. zipper

  zipper Well-Known Member

  Şimdi acının ne olduğunu gerçekten biliyordum. Ayağını bir cam parçasıyla kesmek ve eczanede dikiş attırmak değildi bu. Acı insanın yüreğini paralayan, sırrını kimseye anlatmadan birlikte ölmesi gereken şeydi. Kollarda, kafada en ufak güç bırakmayan, yastıkta kafayı bir yandan öbürüne çevirme cesaretini bile yok eden şeydi.

  Şeker Portakalı / vasconcelos
   
 6. zipper

  zipper Well-Known Member

  aşkın sadece seni seviyorum demekten fazla bir şey olduğunu, gerçeği söylemeye çalışmanın da aşk olduğunu hissedebiliyor musun?..

  Simone de Beauvoir / Aşk Mektupları
   
 7. semplice

  semplice New Member

  çok iyi
   
 8. semplice

  semplice New Member

 9. semplice

  semplice New Member

  neden olmuyor
   
 10. zipper

  zipper Well-Known Member

  Olmayan nedir :)
   
 11. SeaBoy`

  SeaBoy` " ۱۹ ٦ط "

  Sevgi bir acıydı herhalde, bir kederdi, kah hüzünle, kah mutlulukla hatırlanan. Belki de sabırdı sevgi, affetmekti, gelecek günler adına. Sevgi sınanmaktı adl-i ilahi'de ve sınavı geçmekti ercesine. Sevgi bir tevbeydi, nasuh kisvesinde; bir dirilişti nefsi öldürerek. Sevgi bir iyi ad bırakmaktı fena yurdunda. Ömür geçer de ad kalır...


  İskender Pala | Kitab-ı Aşk
   
 12. SeaBoy`

  SeaBoy` " ۱۹ ٦ط "

  Sevgi bir bakış, bir gülüş müydü bazen; bir akis bir koşuş muydu?.. Sevgi gönül kumaşında bir nakış mıydı? Neydi sevgi?

  İskender Pala | Kitab-ı Aşk
   
 13. SeaBoy`

  SeaBoy` " ۱۹ ٦ط "

  Rabbinin rızasına ermek için sabret. [MÜDDESSİR-7]
   
 14. SeaBoy`

  SeaBoy` " ۱۹ ٦ط "

  O gün onların ağızlarını mühürleriz; yaptıklarını bize elleri anlatır, ayakları da şahitlik eder. [YASİN-65]
   
 15. zipper

  zipper Well-Known Member

  "Hiç sevdiğin bir şeyi bırakıp gittin mi?" Diye sordu.

  “Bırakıp gitmek diye bir şey yoktur...
  Sevdiğin bir şeyden uzaklaşmaya çalışmak kendini boğmaya çalışmak gibi bir şey. Bunu istersin ama hava almak istememek doğal olmayan bir şey. Vücudun onu ister, aklın ona ihtiyacının olduğunu söyler. Eninde sonunda yüzeye çıkar ve en temel ihtiyacına olan gereksinimini inkâr edemezsin. Havaya olan, sevgiye olan ve derin tutkulara olan gereksinimini.”

  Tarryn Fisher / F**k the Love
   
 16. zipper

  zipper Well-Known Member

  Tüketici kültür dünya üzerinde yayıldıkça, belki de nasıl göründüğünüz ve sahip olduklarınız, kim olduğunuzdan daha önemli olacaktır. Ve anneler ve babalar çocukları için duydukları sevgileri onlara devamlı daha çok şey vererek gösterdikçe, belki de para sonunda sevginin yeni para birimi haline gelecektir.

  Sue Palmer / Zehirlenen Çocukluk
   
 17. Dduygu

  Dduygu New Member

  İnsan zaten dertli değildir, derdin kendisidir. İnsan öyle büyük bir derttir ki bu büyüklükte bir şeyin kendine sığacağını aklına getirmez de bunu dünyanın, hayatın derdi sayar. Hayat, o durgun, kibirli suyunda kendisine bakan bu çirkin heyulaya bakıp bakıp "Bu herhalde benim…" der. Bu dert de ona yeter.

  Şule Gürbüz - Coşkuyla Ölmek
   
 18. Dduygu

  Dduygu New Member

  Hayat akar, yol ve yön değiştirir derler, insan değişir yol ve yönelim değiştirir derler. Bütün bunlar bence meselenin değişmesi, ortadan kalkması veya artık mühim sayılmamasıdır. Yoksa ne hayat gibi muhkem bir şey akar, ne sana bakıp da yol yön değiştirir. İnsanı ahret bile değiştiremez. Zebani dilini çekmeye gelse kişi ancak ahlakının elverdiği ile seslenir de aman diler. Gençken duyulan keder sonra hangi şifalı suyu buldu da içti? Hangi su, lekeleri çıkardı? Yaşamaya alışan köşesine çekildi; feryat edene, başka türlü söyleyene, sokaktaki köpeğe havlayan bir ev köpeği olamadı. İnsan zaten dertli değildir, derdin kendisidir. İnsan öyle büyük bir derttir ki bu büyüklükte bir şeyin kendine sığacağını aklına getirmez de bunu dünyanın, hayatın derdi sayar. Hayat, o durgun, kibirli suyunda kendisine bakan bu çirkin heyulaya bakıp bakıp ‘Bu herhalde benim…’ der. Bu dert de ona yeter.

  Şule Gürbüz - Coşkuyla Ölmek
   
 19. zipper

  zipper Well-Known Member

  FB_IMG_1499323490077.jpg

  Tabiki Sabahattin Ali :)
   

Bu Sayfayı Paylaş