Kur'an'daki Meal Yanlışları - Yanlış Mealler

'Din ve İslam' forumunda Parable tarafından 30 Kas 2011 tarihinde açılan konu

?

Meal yanlışları daha önceden dikkatinizi çekmiş miydi?

 1. Evet

  0 oy
  0.0%
 2. Hayır

  100.0%
Birden fazla oya izin veriliyor.
 1. Parable

  Parable New Member

  Bu konudaki ilk yazımızı yer yer Kur'an'da Hz. Muhammed (as) efendimize günah isnadına ciddi bir zemin teşkil edegelmiş olan mağfiret ve zenb kelimelerine değinerek ve meallerde bu yanlışın en açık şekilde yer adığı Fetih suresinin ilk sayfasında geçtikleri yere değinerek yazalım.

  Durumu en basit bir şekilde şu şekilde ifade edebiliriz: surede geçen "zenb" kelimesi kişinin semavi durumuna işaret eden bir kelime olup günah manasında değildir. Allah(cc) rızkını ve takdirini gökten yere emir ile takdir etmekte olup surede bahsi geçen Hz. Muhammed (as)'e ait zenbin öne çıkmış olanından ve ötelenmiş (ileri bırakılmış) olanından bahsedilmekte ve günahın veya başka birşeyin geçmişte olmuşundan bahsedilmemektedir.

  Meallerin nicesi Efendimiz (as)'e günah isnad etmekte ve büyük vebale sebep olmaktadır.

  Bu hususta ğ-f-r kökünün miğfer kelimesi için de kök olduğunu ve kişi veya kişinin başını kuşatması manasında "üstten kuşatma" manası için de kullanıldığını ve rızık ve nimetin emrin gökten yere indirilmesi suretiyle bir takdir üzere bulunduğunu da dile getirmeliyiz.

  Son olarak, "Mağfiret" ve "Afv", birbiri ile çok karıştırılan kelimelerdir ve aslında çok ama çok farklı manaları vardır. Mağfiret şer ve etkisinden, erişecek kötü ve bozuk etkiden korumak içindir.. afv ise yani afvetmek ise temeline iifaa'yı yani yerine getirmeyi alır ki hesabı gerektirir. işte bizler ne yazık ki MAĞFİRET'i bağışlama zannnediyoruz.. oysa ki bağışlamak sadece hibedir ve Allah(cc) kimseye haksızlık etmeyi bağışlamaz.. sadece kendisine kulluk vazifesi konusundaki noksanları Uluhiyeti sebebiyle mağfiret ederek yegane yüksek kudret kendisinin olması hakikatiyle kulunu korur.. AFV ise hesabın içinde olduğu bir İİFAA şeklidir ve o hesabın kolay ve zor olanı vardır. Kolat hesap Allah'ın merhameti ve kulu ile arasındaki hususi ünsiyeti ile alakalıdır.

  Enbiya'nı günahı olmaz.

  Hayırlı ve başarılı okumalar dileklerimle.
   
 2. ılgın

  ılgın New Member

  meal ve tefsir yazıcıları aslında büyük bir yükün altındadırlar. Yanlışlıklar onları bağlayacağı gibi kitabın okuyucusunuda bağlar.
  Gerçi farklı bir meal yazarı yok. Her meal yazmak isteyen kendinden öncekilerden Copy/ Paste yapıp ekliyor. İşin kolayı var artık.
   

Bu Sayfayı Paylaş