San Marco Kilisesi (Altın Kilise)-İtalya

'Ülkeler' forumunda Uygu tarafından 28 Eyl 2012 tarihinde açılan konu

 1. Uygu

  Uygu New Member

  Kilisenin tavanında ki mozaiklerin altın tozundan yapılmış olması nedeni ile buraya "Altın Kilise" denilmektedir.

  Meydana adını veren kilisede ise haçlı seferleri sırasında İstanbul'dan çalınan bronz atların kopyaları sergileniyor. bu heykellerin orjinallerin Yagmur, ruzgar gibi dogal tahribatlardan korumak amaci ile San Marco Katedrali'nin icinde muhafaza ediliyor.


  Kilise bugün yerinde fatih caminin olduğu 12 havari kilisesi ile aynı planda tasarlanmıştır

  San Marco kilisesi ise Venedik dükalarınca Bizans imparatoruna nazire yaparcasına inşa ettirilmiş. Mimarlar Bizansın o şark tarzını kullanmış, kubbeleri ve mozaikleri ile tamamen eski Istanbul, hatta cami havasını hissedebilirsiniz. Ön cephede bulunan beş yarım daire şeklindeki bölümün her birinde şehrin tarihi ile ilgili freskler yer alıyor, biri de Osmanlı sultanlarını gösteriyor.
  [​IMG]


  Ortadaki yarım dairenin üzerinde de bulunan bronzdan dört tane at heykeli Napolyon tarafından işgal sonrası Fransa'ya götürülmüş, ancak sonradan tekrar iade edilmiş. Kilisenin tam karşısında da kırmızı kare prizma şeklinde tepesi üçgen çan veya gözetleme kulesi yer (Campanile) alıyor. Bu kule de bir simge. Kilisenin hemen yanında tarihi bir saat kulesi de bulunuyor.
  [​IMG]

  Alıntı
   

Bu Sayfayı Paylaş