Selfie

'Kuflu Sözlük' forumunda sha. tarafından 17 Mar 2014 tarihinde açılan konu

Konu etiketleri:
 1. sha.

  sha. ..daha çirkin, daha huysuz

  Oxford Üniversitesi tarafından 2013 yılının kelimesi seçilen ve İngilizce sözlüğe eklenen bir kelimedir. Selfie bir insanın kendi fotoğrafını cep telefonu, fotoğraf makinesi veya bilgisayar ile çekip sosyal medyaya yüklemesine denir.
   
 2. zipper

  zipper quae nocent docent

  2002 yılında ilk kez Avustralya'da düzenlenen çevrimiçi bir forum sırasında kullanılan selfie, flickr ile yaygınlaşarak diğer sosyal ağlara da sıçramış.Ergenlerden sonra hayvan selfieleri görmüştük ;ama soygun için girdiği evde çaldığı sim kartı kullanarak çektiği fotoğrafını yanlışlıkla ev sahibinin iş arkadaşlarına gönderip ertesi gün sonunda yakalanan genç,selfiye son noktayı koymuştur bence :p :D
   
 3. bermer

  bermer Well-Known Member

  Şu sıra dudak selfiesi, bizim selfie, sokak selfiesi şeklinde sahiplenerek yayınlanan resimlerden gına gelmiş olsa da, herbirine bakmak ve arkadaşlardan doğal hallerinde haber almak keyifli... :)
   
 4. zipper

  zipper quae nocent docent

  Yeni trend,kişilerin saçları, kaşları, bıyıkları ve sakalları gibi hassas bölgeleri de dahil olmak üzere yüzlerini koli bantıyla kapladıkları selfie'leri paylaşmak.Bence mide bulandırıcı,başka işiniz mi yok allasen dedirtiyor :dil:
   
 5. Özgür

  Özgür Administrator Site Yetkilisi

  Tip tip sırıtan kafalar fotoğrafı
   
 6. zipper

  zipper quae nocent docent

  WWF, nesli tükenmekte olan hayvanları korumak için #sonselfie kampanyası başlatmış. Şimdiye kadarki selfielerin içinde en anlamlı olanı bence bu,en azından destek olunabilecek bir başlık,popülariteyi doğru ve yararlı yolda kullanma adına iyi düşünülmüş :)  [​IMG]
   
 7. zipper

  zipper quae nocent docent

  Türk Dil Kurumu, vatandaşlardan gelen önerileri değerlendirerek, "kendi fotoğrafını çekmek" anlamına gelen "selfie"ye Türkçe karşılık olarak "özçekim"i seçti.

  Yabancı sözlere karşılıklar bulma çalışmalarına geniş katılımı sağlamak ve konuya katkısı olabilecek herkesin görüşlerini alabilmek amacıyla yapılan çalışma sonucunda TDK, "selfie"ye en çok önerilen "özçekim", "kendiçekim", "görçek", "kendinçek" ve "bakçek" sözcüklerini yine vatandaşa sorarak seçmişti.

  Yaklaşık 1 ay önce başlatılan çalışma kapsamında önerileri alan TDK, Facebook sayfasından, telefon ve mail yoluyla kendilerine ulaşan görüşleri geçen hafta son olarak 5'e kadar indirmiş ve yine son kararı halka bırakmıştı.

  Bu çerçevede bugün toplanan TDK Bilim Kurulu, 5 karşılıktan en fazla önerilen "özçekim"i "selfie"ye karşılık olarak kabul etti.
   

Bu Sayfayı Paylaş