Yabancılaşma(Aliyenasyon) Nedir?

'Felsefe-Psikoloji-Sosyoloji' forumunda Özgür tarafından 11 Eki 2009 tarihinde açılan konu

Konu etiketleri:
 1. Özgür

  Özgür Administrator Site Yetkilisi

  Yabancılaşma(Aliyenasyon) Nedir?

  Aliyenasyon=(Yabancılaşma) Latince "Alienus" başkası,yabancı manasına gelir.Hukuki manada bir mülkiyetin,bir malın başka birisine geçmesidir. ...

  "Yabancılaşma" olarak karşılığı var.
  Hastalık biliminde(patoloji de) kendini bilmemesi yani kendine yabancı olmasıdır.

  "felsefi olarak bir kimsenin kaybettiği bir takım özelliklerin kendi dışındaki bir varlıkta bulunduğunu zannetmesi halini ifade eder"

  Japonlar ziyarete gelmişler bakmışlar ki, Osmanlı paşaları birbirleriyle Fransızca konuşuyor ve bu millet batar demişler ve Osmanlı battı.

  Kendi kendine yabancılaşmış, birbiriyle konuşurken bile başka bir milletin diliyle konuşuyor.

  Amerika'da, Fransa'da, Almanya'da eğitim gördüğümüz alan, mimari, güzel sanatlar, felsefe ve bilim olsun ne olursa olsun, eğitim gördüğümüz milletin insanıymışız gibi düşünerek mesleğimizi icra edersek yabancılaşırız, bizim aydınımız kendi halkını hakir görüyor. Halkına yabancılaşmış. Ama bir Fransız Montaigne "Ah pazardaki manav gibi konuşabilsem " diyor. Fransız aydını, Fransız manavına hayran. Bizim aydınımız ise hem Fransız aydınına hayran hem de Fransız manavına.
  Yani kendine yabancılaşmış.
  Mimarımız Fransız mimarisina hayran, Sanatçımız Fransız sanatçısına hayran, yazarımız Fransız yazarına hayran veya başka bir milletinkine böyle devam eder işte...
   

Bu Sayfayı Paylaş