Yanlış Kullandığımız Kelimeler

'Türkçe-Edebiyat' forumunda Emma tarafından 11 Ağu 2012 tarihinde açılan konu

 1. LITTLE

  LITTLE Well-Known Member

  satranç – santranç
  naylon – laylon
  okşizen – oksijen
  kopya - kopye
  makina - makine
  sarımsak -sarmısak
  eşofman -eşortman
  deprem-debrem
  bisiklet – pisiklet
  gardrop - gardolap
  program – proğram
  alarm - alarım
  dinozor - dinazor
  dekorasyon - dekarasyon
  voleybol - valeybol/veleybol
  leğen - leyen
  aşağı - aşşağı
  aferin - aferim
  amfi - anfi
  Azerbaycan -Azarbeycan
  Palyaço - Palyanço
  menopoz - menapoz
  kokoreç - kokreç ve kokareç
  aşçı - ahçı
  lanet olsun - nalet olsun
  yine - gine, gene
  promosyon - promasyon
  bisküvi - püsküüt, pisküüt, büsküüt, pisküvi, püsküvüt, püskevit :)
  ataş - ataç
  çiftlik - çiflik
  pantolon - pantalon, pantılon
  inkılap - inkilap
  falan - felan
  şartel- şalter
  matematik - matamatik
  karakter - karekter
  radyasyon - radyosyon
  ıstakoz - istakoz

  (soldakiler doğru kullanım tabiki:) )
   
 2. curium

  curium Primus inter pares

  türkçem kıttır bnm ama
  bu yazdığın falan-felan ikilisindeki felan zaten şapur şupur vs. gibi ikilemelerden değil miydi ben mi yanlış hatırlıyorum yoksa
   
 3. LITTLE

  LITTLE Well-Known Member

  yok canım, o şu şekilde olabilir : falan filan

  ben de bu şekilde biliyorum.
   
 4. anonim

  anonim E-kitap Müdavim

  kahkül - kâkül

  kelime, konusma diline, bilinmeyen bir sebeple ve hatali olarak , kahkül seklinde yerlesmis...
   
 5. Emma

  Emma New Member

  [​IMG]

  bunlarda yabancı dillerden kullandıklarımız ve Türkçeleri
   
 6. anonim

  anonim E-kitap Müdavim

  Aslında ,gelişen teknolojiye de bağlı olarak ,gerek görsel gerek yazılı gerekse interaktif ortam sayesinde , kültürler birbirlerini daha fazla etkiliyor artık. Dilin zenginliği de kültürün yönelimine bağlı olduğu için , doğal olarak dil de bu etkileşimden payını alıyor. Kültürün geçirdiği tüm evrelerden dil de geçiyor bir anlamda.
  Dile yeni kelimelerin girmesi (kelime devşirilmesi) alışılmadık ya da ( bana göre) çok yanlış bir durum değil..O kelime, doğru şekilde dile yerleşmişse, o dili zenginleştirdiğini bile söyleyebiliriz..
  Dili tamamen çekirdek halinde bırakmaya çalışırsak - mesela bütün o Arapça , Farsça, Fransızca kökenli kelimelerden arındırırsak - şu anda kullandığımız TDK Sözlüğü bir hayli incelirdi.
  Tabii şu anda baskın olan kültür genelde Anglosakson (Ingiliz/Ingiliz kökenli) ve Amerikan kültürü olduğu için ,dile daha çok Ingilizce ya da Amerikanca :) etki ediyor …
  Elbette ki dile yeni kelimelerin girmesini kabul etmek , dilimizin özünü bozalım demek değil.. Yeni kelimeyi olduğu gibi alıp ,kesip ,yapıştırıp, kullanmak demek de değil.. (Zaten 68´li edebiyatçı bir babanın , tütünsel dumangaç (sigara) ve çok oturgaçlı götürgeç (otobüs) gibi türetilmiş ifadelerle beyni yıkanarak büyüyen kızı olarak, böyle bir şey dersem, babam herhalde saçını başını yolar:))
  O kelimeyi olduğu gibi almaktan ziyade , ses ve gırtlak yapısına ,gramer kurallarına uydurarak kullanmak asıl mesele.
  Yeni kelimenin kabul edilebilmesi için sağlaması gereken yazısız bir takım kriterler var . Her şeyden önce kelimenin bir ihtiyaca cevap vermesi lazım. Bu, özellikle son dönemde ,teknik terimler için geçerli..Dilimizde bazı teknik olayları açıklayacak birebir kelime karşılığı yok..Bu yüzden de genellikle bu terimler devşiriliyor. Mesela yukarıda Emma´nın listesindeki slayt, yansı olarak Türkçeleştirilmeye çalışılmış.. Ama slayt denilince aklımda hemen bir resim oluşmasına rağmen , yansı içeriği açıklamaktan çok uzak bence..
  Ama mesela kaydetmek diye mis gibi bir kelime varken, neden save etmek gibi yarı Türkçe yarı Ingilizce gulyabani gibi, tuhaf bir ifadeyi kullanmak ister insan bilmiyorum.
  Öte yandan dizayn en az tasarım kadar Türkçe´de yer bulan bir kelime..Ama dizayn tabii ,design değil :)
  Sonuç olarak kelimenin kabulünü sağlayan toplumun belli bir kurala bağlı olmaksızın, kendiliğinden gelişen kabulü veya reddi..Kelimenin sürekli kullanılması onun dile girmesine , kullanılmaması ise zamanla unutulmasına neden oluyor…

  Neyse ;bu kadar vıdı vıdıdan sonra
  Hatalı kullanım: Canbaz
  Doğru kullanım: Cambaz
  „Baz“ için herhangi bir kesin tanımlama olmamakla beraber:

  "Ömer Seyfettin ve arkadaşlarının üzerinde durduğu yalnızca Farsça, Arapça kurallara göre yapılmış tamlamalar değildi. Terkib-i izafî (ad tamlamaları), terkim-i tavsifî (sıfat tamlamaları), vasf-ı terkibî (sıfat tamlaması yapısında birleşik kelimeler) biçiminde adlandırdıkları tamlamalardı. Bunlardan birleşik sıfat tamlaması diye bugün adlandıracağımız dilşad, alemşumul, paybent gibi biçimler, aslında dil-i şad, alem-i şümul, payı bent yapısından aradaki kesrenin (bağlantısi) düşürülmesiyle ortaya çıkmıştır. Bunların dışında Farsça bir fiilin emir biçimi esas alınarak türetilmiş birçok birleşik isim bu yapılarıyla Türkçeye de geçmiştir. Bugün Türkçe Sözlük’te baziden fiilinin baz yapısından türetilmiş olan sihirbaz, cambaz, hokkabaz, çenebaz, sihirbaz, kumarbaz gibi birleşik kelimeler hem isim hem de sıfat olarak kullanılmaktadır.
  Bunların sayısı 25 kelime kadardır. Hemen belirtmek gerekir ki bunların bir bölümü Osmanlı aydınları tarafından türetilmiştir. Oyunbaz, düzenbaz, çenebaz vb. Arapça kimar, Farsça baziden fiilinin baz yapısından türetilerek kumarbaz elde edilmiştir. Bu kelime günümüze kadar ulaşmış, aynı yapıdaki öteki örneklerde olduğu gibi üzerlerinde herhangi bir işlem yapılmamış,karşılıkları bulunamamıştır" (Alinti: Dünden Bugüne Türkçe)


  ..Yani „canbaz“ canıyla oynayan gibi bir şey demek..Fakat „dudak ünsüzlerinin benzeşmesi„ kuralına göre „nb“ yanyana gelince „n“ düşüyor ve yerine „m“ geliyor.
   

Bu Sayfayı Paylaş