Yeni Zelanda’dan acı haber

'Gündemdeki Haberler' forumunda YıldızlıAtlas tarafından 13 Mar 2011 tarihinde açılan konu

Konu etiketleri:
 1. YıldızlıAtlas

  YıldızlıAtlas <b>Sözlük Kurdu</b>

  [​IMG]
  3 hafta önce Yeni Zelanda’nın Christchurch kentinde meydana gelen depremden beri ulaşılamayan Didem Yaman’la ilgili kötü haber dün geldi. 31 yaşındaki akademisyenin cesedi depremde yıkılan sağlık kliniğinden çıktı.


  ÇANAKKALE Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Biga İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi araştırma görevlisi Didem Yaman (31) için devam eden umutlu bekleyiş, Yeni Zelanda’dan dün gelen acı haberle son buldu. Christchurch’teki depremden sonra adı kayıplar listesinde yer alan Yaman’ın cesedi, randevuyla gittiği sağlık kliniğinin bulunduğu alışveriş merkezi enkazında bulundu.

  Kimlik belgeleri çıktı

  Enkaz kaldırma çalışmaları sırasında ulaşılan bir kadına ait cesedin üzerinden Didem Yaman’a ait kimlik belgeleri çıktı. Yaman’ın bir yakınına ulaşabilmek için banka cüzdanı üzerinden araştırmaya başlayan Yeni Zelandalı yetkililer, Yeni Zeland Bank’a ulaştı. Burada çalışan bir Türk, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Genel Sekreteri İdris Yılmaz’ı telefonla bilgilendirdi.

  Çinli arkadaşıyla beraberdi

  Yılmaz da olayın başından beri Didem’le ilgili çalışmalara elçilik eden ÇOMÜ öğretim üyesi Prof.Dr. Mete Tunçoku’ya ulaştı. ÇOMÜ Eğitim Fakültesi Japon Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Prof.Dr. Mete Tunçoku, dün saat 03.30’da Türkiye’nin Yeni Zelanda Büyükelçisi Ali Yakıtal’ın kendisini telefonla aradığını ve Didem’in cesedinin bulunduğu haberini doğruladığını söyledi. Tunçoku, şunları söyledi: “Didem Yaman, saat 12.00’ye randevu aldığı bir alışveriş merkezindeki sağlık kliniğine Çinli arkadaşı Sisi Xin ile birlikte gitmiş. Saat 12.30 sıralarında da deprem meydana gelmiş. Zaten hem Didem’in, hem de Çinli arkadaşının cesetleri aynı binanın enkazından çıkmış. Büyükelçilik, kendilerinin bütün işlemleri yapacağını ve Didem’in cesedini uçakla İstanbul’a göndereceklerini bildirdi.” Yaman’ın cenazesi, üniversite ambulansıyla Çanakkale’ye getirilecek.

  Doktora yapmaya gitmişti

  DİDEM Yaman, 4 yıldır “Tarih boyunca Türkiye, Avustralya, Yeni Zelanda İlişkileri” üzerine doktora yaptığı Yeni Zelanda’daki Otago Üniversitesi’nde okuyordu. Yaman, 22 Şubat’ta Christchurch’te meydana gelen 6.3 büyüklüğündeki depremin ardından kaybolmuştu. Hafta sonu tatili için depremin meydana geldiği Christchurch kentine gitmiş, burada yanında kaldığı Sisi Xin ile birlikte evden çıkarken görülmüş ve Yaman’dan bir daha haber alınamamıştı.
   

Bu Sayfayı Paylaş